Inspirisana prirodom, mirom i načinom života u prostranim vojvođanskim ravnicama, nastaju jedinstvena umetnička dela velike vrednosti i značaja.
Njih, sa mnogo ljubavi, talenta i posvećenosti, slikari naivne umetnosti u Kovačici stvaraju na platnu, šamlicama i tikvama.
Zavičaj, ljubav, običaji i prikazivanje seoskog načina života, zajednički su i nepresušni motivi koji inspirišu većinu umetnika naivnog slikarstva. Tako se godinama unazad na prostoru Vojvodine razvijala specifična umetnost, koja je 18. juna 2012. godine upisana i u Nacionalni registar nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije. Na taj način, jedinstvenost naivnih slikara Slovaka u Srbiji još jednom je potvrđena.
Naivno slikarstvo je nezvanično započeto 1939. godine. U to vreme slikari su mahom kopirali motive sa razglednica i kalendara, slikajući sve ono čega nije bilo u Banatu. Vremenom su gradili sopstvene stilove, pa danas umetnici stvaraju jedinstvene motive sa mnoštvom boja i detalja.
Ipak, i dalje ne postoji objašnjenje za ogroman broj slikara naive u Kovačici. Čak ni meštani ovog malog mesta u Banatu, nisu sigurni zbog čega je podneblje na kome žive toliko plodno za razvitak ove umetnosti. Neki kažu „viša sila“, drugi da je lepota Vojvodine „kriva za nepresušnu inspiraciju slikara“, a treći da razlog leži u više decenijskom prenošenju zanata „sa kolena na koleno“.
Bilo kako bilo, svako umetničko delo ovih talentovanih slikara je „priča za sebe“. Na tikvama, šamlicama i platnu prikazane su narodne nošnje, radovi na njivi, polju i livadi, trenuci ljubavi, sreće i tuge, ali i raznovrsni običaji karakteristični za život i kulturu ljudi sa ovog podneblja. Naravno, većina slikara ima motiv koji ga posebno inspiriše i koji je njegov „zaštitni znak“.
Mladoj i talentovanoj umetnici Vieroslavi Svetlikovoj su to cveće i pčele, dok Jan Bačur, jedan od najstarijih slikara naive u Srbiji, uživa u slikanju konja. Iako imaju različite motive i stil, dvoje umetnika imaju i nešto zajedničko – oboje uživaju u svom poslu. „Svaki dan treba nešto naslikati. Ako nemaš tu želju onda ćeš otići u park da šetaš, a od slikanja nema ništa. Ovaj posao mora da se voli“, objašnjava Bačur.
Istu ljubav deli i Vieroslava Svetlikova, koja kasno u noć, kada završi sve obaveze u kući, slika. Najbolji pokazatelj njene predanosti su na desetine šamlica, tikva i slika koja umetnica svakodnevno izrađuje. Vrednost i lepotu Vieroslavinih dela prepoznao je i Marjan Vajda, bivši trener najboljeg tenisera sveta Novaka Đokovića, koji mu je poklonio jednu od Vieroslavinih šamlica.
Umetnička dela nekih od najpoznatijih slikara naive poput Vladimira Boboša, koji je prvi u Kovačici počeo da slika, preko Martina Jonaša, Jana Sokola do Zuzane Halupove, možete pogledati u galeriji “Babka” u Kovačici.
O posebnosti slikara naivaca iz Kovačice, govori i interesantan nadimak koji su dobili. Naime, ove umetnike nazivaju i “slikarima čistog srca”, a glavni razlog je neopterećenost školskim poznavanjem slikarskih pravila, i širokouman pristup onome što rade. Na taj način, kovačički naivci stvarali su potpuno nove motive i tehnike, gradeći poseban umetnički univerzum.
Ipak, jedna od najvećih vrednosti naivnog slikarstva svakako je autentično prikazivanje narodnih običaja, rituala i seljačkog načina života. Mnoge od ovih svetkovina pale su u zaborav ili se više ne praktikuju, pa je njihovo beleženje od izuzetnog značaja. Na taj način, ne samo da se neguju umetnost i kultura jednog naroda, već se i tradicija i duhovnost prenose na nove generacije.
Slike naivnih slikara se kupuju u SAD i Kanadi
Iako u Srbiji potražnja i kupovina umetničkih dela naivnog slikarstva iz Kovačice nije na zadovoljavajućem nivou, u dijaspori postoji interesovanje za njih. Prema rečima Pavela Babke, vlasnika galerije “Babka” u Kovačici, u poslednje tri godine Srbi u dijaspori u sve većem broju kupuju slike iz ovog malog vojvođanskog mesta.
“Sve više počinje da se izdvaja naša dijaspora koja živi u Kanadi i SAD. Radi se o mlađim ljudima koji su otišli iz naše zemlje 90-tih godina, i koji su većinom visokobrazovani. Oni su se već skućili pa kupuju i slike, to ih vraca u mladost i rodni kraj”, kaže Babka za Serbia.com. U nadi da će se ovakav trend nastaviti, pozivamo vas da obiđete Kovačicu, upoznate se sa umetnošću ovog grada i ponesete jedan njen delić sa sobom.