Pećine Srbije svojim oblicima pokazuju beskrajnu maštovitost i bajkovitost prirode, a najviše njih nalazi se u istočnom delu zemlje.

Neolitskim ljudima pećine su služile kao stanište ali i kao sklonište od vremenskih uslova, divljih životinja i neprijatelja, a danas su ostavljene turistima za razgledanje i uživanje. Mnoge od njih postojale su još u ledeno doba, a u njima su pronađeni fosilni ostaci praistorijskih životinja kao i oruđa koja je izrađivao tadašnji čovek.

Najveći broj pećina nalazi se u Istočnoj Srbiji. Za turiste i organizovane ture uređeno je njih sedam, a za one sklone ekstremnim avanturama ima nekoliko pećina koje se mogu razgledati samo uz pratnju stručnog vodiča i posebnu opremu.

Najduže pećine Srbije su Lazareva kod Bora, duga više od 9.000 metara, Ušački pećinski sistem dužine 6.185 metara i Cerjanska pećina kod Niša dužine 6.025 metara.

O važnosti pećina za opstanak naroda ovih krajeva u teškim vremenima kroz istoriju svedoče pronađene ogaravljene kosti u mnogima od njih. Jedna od takvih je Kađenica u Ovčar-Kablarskoj klisuri, gde su se stanovnici tog kraja skrivali i u njoj stradali kada su Turci zapalili vatru na ulazu.

Ako spadate u one koji vole neobične i skoro bajkovite oblike koji dokazuju beskrajnu maštovitost i neponovljivost prirode, pećine Srbije su pravo mesto za vas.[ultimate_spacer height=”30″][dt_fancy_title title=”Povezani članci” title_align=”left” title_size=”normal” title_color=”accent” el_width=”100″ title_bg=”disabled” separator_color=”default”][ultimate_spacer height=”30″]