Srbija je država koja se prostire delom u jugoistočnoj Evropi – na Balkanskom poluostrvu (75% teritorije) a delom u srednjoj Evropi – u Panonskoj niziji, (25% teritorije) zauzimajući ukupnu površinu od 88.407 km2.
Srbija se na severu graniči sa Mađarskom, na istoku sa Rumunijom i Bugarskom, na jugu s Makedonijom i Albanijom, a na zapadu s Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom.
U sastavu Republike Srbije se nalaze dve autonomne pokrajine: Vojvodina i Kosovo i Metohija. Od NATO bombardovanja SRJ (1999), pokrajina Kosovo i Metohija se nalazi pod protektoratom Ujedinjenih nacija. Institucije privremene samouprave na Kosovu i Metohiji, na kojem Albanci čine etničku većinu, 17. februara 2008. godine jednostrano su proglasile nezavisnost, koju Srbija i Ujedinjene nacije ne priznaju.
Glavni grad Srbije je Beograd.
Geografija
Srbija se nalazi na kopnenoj masi Balkanskog poluostrva koja je okružena toplim morima (Jadranskim, Egejskim i Crnim) dok se na severu naslanja na evropski kontinent. Severni deo Republike zauzima ravnica, a u južnim predelima su brežuljci i planine.
Postoji preko 30 planinskih vrhova iznad 2.000 metara nadmorske visine, a najviši vrh je Đeravica na Prokletijama sa visinom od 2.656 metara. Planinski reljef Srbije objašnjava pojavu mnogih kanjona, klisura i pećina. Najniža tačka se nalazi na tromeđi sa Rumunijom i Bugarskom, na ušću Timoka u Dunav, na 28 metara nadmorske visine.
Najduža reka Srbije je Dunav čiji tok kroz Srbiju iznosi 588 km (od 2.783 km ukupne dužine).
Klima u Srbiji je umereno kontinentalna. Zime su kratke, hladne i snežne, dok su leta topla. Najhladniji mesec je januar, a najtopliji jul.
Telefonski pozivni broj: +381
Nacionalna valuta: Dinar (RSD)
Nacionalni internet domen: .rs i .срб (ćirilični domen)
Nacionalna auto oznaka: SRB
Vremenska zona: Srednjeevropska, CET (GMT+1 sat)
Zvanični jezik: Srpski
Zvanično pismo: Ćirilica