[ultimate_spacer height=”30″]Arheološka nalazišta u Srbiji otkrivaju da je ova zemlja nekada bila dom drevnih civilizacija, mesto rođenja 16 rimskih careva, a na kratko se u njoj nalazila prestonica Istočnog Rimskog Carstva.
Osim predanja i hronika, i brojna arheološka nalazišta na teritoriji današnje Srbije dokazuju da je ovaj region oduvek bio pozornica na kojoj su se odigravali burni istorijski događaji, od kojih su mnogi već postali svojevrsni mitovi i legende.
Ovo je teritorija na kojoj su drevne civilizacije našle svoj dom, a najstarija svedočanstva o ljudskom prisustvu datiraju od pre 40.000 godina.
Neke od najrazvijenijih i najkompleksnijih praistorijskih kultura živele su na obalama ovdašnjih reka, pre svega na Dunavu.
Tu su nađeni ostaci kulture Lepenskog Vira, iz 7. milenijuma pre nove ere, i Vinčanske kulture, nadomak Beograda, koja predstavlja tehnološki najnapredniju praistorijsku kulturu.
Tokom turobnih vremena teritorija današnje Srbije postala je centar zbivanja antičkog sveta. Na tlu Srbije rođeno je 16 rimskih careva, među njima i car Konstantin – prvi rimski car koji je Milanskim ediktom prekinuo progon hrišćana.
Nicali su gradovi, akvadukti i hramovi, a njihovi tragovi i arheološka nalazišta na kojima su otkriveni i danas podsećaju na uspone starih civilizacija. Jedan od tih gradova – Sirmium, danas Sremska Mitrovica, nekad je bio prestonica Istočnog Rimskog Carstva.
O praistorijskim tragovima života na ovim prostorima svedoče i pronađeni fosilni ostaci životinja – na Staroj planini nađeni su fosili dinosaurusa stari oko 200 miliona godina, u Viminaciumu kod Kostolca pronađen je skelet mamuta star oko milion godina, a u jednom naselju Beograda, koji leži na dve reke, i zub ajkule.
Ova strana vas vodi u uzbudljivu “arheološku šetnju” kroz Srbiju.
[ultimate_spacer height=”30″][dt_fancy_title title=”Povezani članci” title_align=”left” title_size=”normal” title_color=”accent” el_width=”100″ title_bg=”disabled” separator_color=”default”][ultimate_spacer height=”30″]