Srbi sebe smatraju muzikalnim narodom, a pokriće za to nalaze u tome što muzika u Srbiji ima vekovno nasleđe, nastalo mešavinom uticaja zapada i istoka.
U Srbiji se od davnina kaže da “ko peva zlo ne misli”, a slično se gleda i na igranje. Ovdašnja narodna muzika ima korene koji se mogu pratiti više od hiljadu godina unazad, dok je istorija klasične muzike u Srbiji veoma kratka i počinje polovinom XIX veka.
Istorijski gledano, na tradicionalnu ili “izvornu” muziku sa ovih prostora, uticala je naročito turska, ali i muzika Zapadne Evrope u poslednja dva veka. Pevalo se uvek i u svim prilikama, a pesme nastale u dalekoj prošlosti, u polju pri radu ili na svetkovinama, prenosile su se od grla do grla uz zvuke svirala, truba, doboša i gajdi i neke su se sačuvale i do današnjih dana.
Karakteristični narodni instrumenti u Srbiji su od davnina bile gusle i frula, u Vojvodini tamburica. Harmonika i violina, danas nezaobilazne na narodnim veseljima, došle su mnogo kasnije. Takođe, u Srbiji je veoma popularna i truba, a naročito takmičenje trubačkih orkestara. Najmasovnije se odigrava na Saboru trubača u Guči i nešto je što ne bi trebalo propustiti ako u avgustu dolazite u Srbiju.
Kao narodna igra Srbije poznato je kolo, čija se izvedba razlikuje od regiona do regiona, a najpoznatija su Užičko kolo i Moravac.
Mesto rađanja svetovne, popularne muzike u Srbiji oduvek je bila kafana. Ovde se okupljala umetnička i kulturna elita, ali ni generali ni ministri nisu bili retki gosti. Uz piće i dobre specijalitete tradicionalne kuhinje nastajale su legendarne starogradske pesme, balade i šansone koje se i danas mogu čuti ako posetite neki od ovih objekata.
Zabavna, pop i rok muzika u Srbiji nastaje pedesetih godina 20. veka, a veliku popularnost i orginalnost stiče 30 godina kasnije.
Radio, a onda i televizija ove prve “hitove” preneli su na veliku scenu, a Srbija je u godinama koje su sledile pratila sve svetske muzičke tokove, pa tako danas ovde postoje svi muzički žanrovi – od narodne, starogradske, preko popa, roka, jedinstvenog turbo folka do repa, hip hopa, elektro i haus muzike.
Godine 2008. videli smo Evroviziju u Beogradu, a Novi Sad je već više od decenije grad Exit festivala koji je godinama proglašavan za mesto najboljeg provoda u Evropi, a 2013. na European Festival Awards za najbolji evropski muzički festival. Dođite i proverite zašto!
U Srbiji će svako naći muziku koja odgovara njegovima ušima. Potrebno je samo se opustiti i pažljivo slušati. U muzičkoj raznolikosti koja ovde postoji, baš vaša pesma se možda upravo sada svira na nekom beogradskom splavu, poznatom novosadskom klubu ili dobroj staroj niškoj kafani. I čeka na vas!