Vodopadi kao nesvakidašnje prirodne pojave, lokaliteti gde možete upoznati čudesnu igru kamena i vode oduvek su pokretali čovekovu znatiželju, bilo da se nalaze na putanji istraživača prirode ili slučajnog prolaznika.

Lokaliteti na kojima se nalaze vodopadi u Srbiji su skrivena, često neistražena i tajanstvena mesta do kojih se ne može lako doći. Uz ove prirodne fenomene često se vezuju interesantne i mistične priče lokalnog stanovništva. U drevnim predanjima koja se prenose sa kolena na koleno, ove lokacije sa pominju kao mesta na kojima su se okupljale vile i vilenjaci, na kojima su se javljale neprirodne pojave i magični događaji.

I pored toga što u Srbiji postoji zaista veliki broj različitih vodopada, o njima se veoma malo zna, a pojedini, poput Kaluđerskih skokova, su tek nedavno predstavljeni javnosti. Planine Srbije bogate su ovim prirodnim tvorevinama, o čemu govori i podatak da na Staroj Planini postoji čak 30 do sada otkrivenih, različitih vodopada. U okviru Kučajskih i Homoljskih planina postoji oko desetak vodopada, a ne bi trebalo zaboraviti ni vodopade na Pešteru, Miroču, Fruškoj gori, Svrljiškim planinama, okolini Ljiga, Tare i Rudnika.

Vodopad Kaluđerski skokovi je najveći kaskadni vodopod u Srbiji koji je zahvaljujući Dragovanu Stojadinoviću Šuletu otkriven tokom 2012. godine. Ovaj veoma upečatljiv prirodni hidrografski objekat počinje na visini od 1554 m n.m. i preko 20-tak većih i manjih kaskada se spušta na kotu 1322 m n.m.

Iako vodopadi u Srbiji nisu ni veliki ni grandiozni poput poznatih svetskih vodopada, ova prirodna bogatstva, često skrivena među nedirnutom prirodom plene svojom neobičnošću, mističnošću, raskošnom lepotom. U proleće, kada se tope snegovi dok posmatrate obrušavanje velikih količina vode možete ih videti u punom sjaju i sagledati snagu ovih prirodnih fenomena.

[doptg id=”36″]

Ukoliko želite da se upoznate sa divljim predelima naše zemlje i upoznate skrivene vodopade za koje čak ni mnogi meštani ne znaju, najbolji vodič će vam biti nedavno objavljena knjiga “Vodopadi Srbije” Dragana Stojadinovića Šuleta. Autor ove jedinstvene, sveobuhvatne knjige pre skoro 10 godina odlučio je da sa fotoaparatom u ruci istraži različite lokalitete širom naše zemlje i sačini jedinstveni atlas vodopada u Srbiji.

Pored oskudne literature, zahvaljujući lokalnom stanovništvu i Internetu, za osam godina, uz puno odricanja, napora i strpljenja, uspeo je da, manje – više, sve vodopade pronađe, obiđe i fotografiše. Za to vreme, terenskim vozilom i planinareći, prešao je hiljade kilometara po kanjonima, bespućima i najnepristupačnijim mestima širom Srbije. Ova knjiga u kojoj se nalaze sistematizovani prikazi, lokacije, osnovne karakteristike, genetski uslovi postanka, mogućnosti obilaska vodopada, predstavlja pravo bogatstvo koje jednostavno pokreće na istraživanje nepoznatih terena i upoznavanje čarobnih prizora ovih skrivenih prirodnih kreacija.

I sam autor navodi da se nada da će ova knjiga biti pokretač za sve one koji vole prirodu da se upoznaju sa impresivnim prizorima i čudesnim okruženjem vodopada Srbije. Ipak, naglašava da je važno znati da su vodopadi i njihovo neposredno okruženje posebno osetljivi na promene. Zato napominje: “Posmatrajte ih, divite im se, fotografišite ih i odmarajte se pored njih, ali ostavite ih u svojoj lepoti da i generacije koje dolaze mogu da im se dive”.

Knjigu “Vodopadi Srbije” Dragana Stojadinovića Šuleta možete poručiti putem sledećeg linka   www.vodopadisrbije.com

Vodopad Ripaljka

Fotografije: Dragovan Stojadinović Šule

Tags

Leave a Reply