Pored seoskog i sportskog turizma, Zlatibor se svojim prirodnim resursima nametnuo i kao jedan od centara zdravstvenog turizma
Legenda kaže da su za naziv Zlatibor zaslužni beli borovi sa žutom četinom, boje starog zlata, koji su nekada prekrivali prelepe talasaste padine. Od tih borova ostao je samo jedan primerak u selu Negbini kome je dato naučno ime “Pinus silvestris variegata Zlatiborika”.
Prvi stanovnici zlatiborskog kraja bili su Iliri tj. pleme Partini. Ostaci njihove kulture – ornamentalna keramika ukrašena karakterističnim šarama utisnutim u glinu pomoću nokta, pronađeni su u pećinama i na strmim visovima gde su živeli. Takođe, ilirske grobnice na Zlatiboru otkrivene su na raznim lokacijama – Krivorečka gradina, Kremna, Braneško Polje…
Posle Ilira, početkom naše ere, ovde dolaze Rimljani koji grade nova utvrđenja i puteve, a većina nadgrobnih spomenika, koji datiraju iz 2. i 3. veka, nalazi se u selu Kremna. Posle 9. veka ove krajeve naseljavaju Sloveni, koji na Gradcu u Dobroselici grade utvrđenje, čiji se ostaci bedema i danas vide. Oko 1180. godine Stefan Nemanja priključuje Zlatibor i Užice samostalnoj srpskoj državi.
Zlatibor, koji sa svojih 1.000 metara nadmorske visine krasi zapadnu Srbiju, danas je jedan od najposećenijih planinskih centara. Prijatna klima obezbeđuje da bude posećen tokom cele godine.
Pored sportskog i seoskog turizma, područje Zlatibora je posebno povoljno za zdravstveni turizam. Tokom zime ova planina postaje popularna destinacija za sve ljubitelje zimskih sportova.
Pod turističkim pojmom Zlatibora podrazumeva se prostrana visoravan duga 30 i široka 12 kilometara, oivičena planinskim visovima Gradinom, Crnim vrhom, Čigotom, Murtenicom, Tornikom, Čavlovcem, Vijogorom i gornjim tokom reke Sušice.
Zlatibor presecaju tokovi reka Crni i Veliki Rzav, kao i reke Uvac koja teče južnim delom Zlatibora usecajući prelepe kanjone. Ove reke i dva veštačka jezera bogata su ribom tako da je ovde razvijen i ribolov. Zlatibor je bogat i izvorima prirodne mineralne vode, a jedan od njih je banja Vapa kod sela Rozanstva.
Tokom toplijeg perioda godine organizuju se škole paraglajdinga i letenja zmajem, škola tenisa i košarke. Pri poseti Zlatiboru nezaobilazna je i vožnja vozom, čuvenom “Šarganskom osmicom“.
Danas ova trasa obuhvata obnovljeni deo železnice između Šargana i Mokre Gore. Trasa pravi oblik osmice, pa otuda i ime “Šarganska osmica”. Stoga ukoliko se nađete u blizini ne smete propustiti vožnju starom parnom lokomotivom.
Na Zlatiboru se održavaju i brojne manifestacije. Sabor trubača i smotra narodnog stvaralaštva najposećeniji je događaj, održava se krajem jula i okuplja orkestre i kulturno-umetnička društva koja neguju izvorno narodno stvaralaštvo. Ovde se organizuje i godišnji Sabor lovaca, a “hajka na vuka” je najznačajniji deo te manifestacije koja se održava krajem februara i na koju dolaze ljubitelji lova iz celog regiona.
Takođe, omiljena zlatiborska manifestacija je i “Pršutijada” koju organizuju proizvođači suhomesnatih proizvoda iz Zlatiborskog regiona, koji čuvaju autentičnu tehnologiju proizvodnje mesa.
Kada se nađete na Zlatiboru, ne propustite priliku da odsednete u hotelu “Palisad” koji će svojom svestranom ponudom zadovoljiti i najzahtevnije posetioce.
Kako doći na planinu zlatnih borova?
Do Zlatibora se može doći vozom, autobusom i sopstvenim prevozom.
Ukoliko se odlučite da putujete vozom, on će vas odvesti do Užica, koje se nalazi na udaljenosti od 25 km od Zlatibora. Iz ovog grada možete uzeti lokalni autobus do vašeg odredišta.
Drumskim saobraćajem se iz Beograda do Zlatibora stiže magistralnim putem za Crnu Goru, a potrebno je preći 220 km. Iz svih većih gradova Srbije, postoje redovne autobuske linije ka Zlatiboru, a iz Beograda autobusi polaze na svakih pola sata do sat vremena.
Kada ste već ovde, ne propustite…
Drvengrad – jedinstveno etno-selo na Mećavniku, izgrađeno po zamisli poznatog filmskog reditelja Emira Kusturice.
Ukoliko planinu posetite u prvoj polovini avgusta, ne propustite Sabor trubača u Guči, udaljenoj 43 km od ove planine. Ovo je jedan od najvećih festivala Srbije, posvećen trubi.
Obavezno probajte kajmak, sir i pršutu, ali i specijalitet srpske tradicionalne kuhinje i užičkog kraja “komplet lepinju“.
zlatibor.org.rs[ultimate_spacer height=”30″][dt_fancy_title title=”Povezani članci” title_align=”left” title_size=”normal” title_color=”accent” el_width=”100″ title_bg=”disabled” separator_color=”default”][ultimate_spacer height=”30″ height_on_tabs=”” height_on_tabs_portrait=”” height_on_mob_landscape=”” height_on_mob=””]