Zaštićeni nacionalni park, poznat i kao “Sunčana planina”, Kopaonik je najpoznatije skijalište u regionu i stanište brojnih retkih vrsta.

Kopaonik, udaljen 230 kilometara od Beograda, najveći je planinski masiv u Srbiji koji se pruža od severozapada ka jugoistoku dužinom od oko 75 kilometara, a u srednjem delu dostiže širinu i do 40 kilometara.

Jedan njegov deo je zaštićena zona “Nacionalni park Kopaonik”, koji po broju endemičnih vrsta predstavlja jedan od najznačajnijih centara biodiverziteta endemične flore Srbije, a poseduje i najveći ski centar u zemlji.

Ceo masiv je dobio naziv po velikom rudnom bogatstvu koje je na ovoj planini kopano još pre dolaska Rimljana. Naročito su bili poznati rudnici u kojima je kopana ruda iz koje se dobijalo srebro, a u srednjevekovnoj Srbiji taj plemeniti metal je smatran najdragocenijim. U pisanim dokumentima Kopaonik se pominje kao: Caponi, Coponich, Coparenich, Copono…

Zahvaljujući razvijenom turističkom centru sa savremenim hotelima i pratećim objektima, Kopaonik predstavlja jedan od najvećih i najposećenijih planinskih turističkih centara u zemlji.

Ovu masivnu planinu odlikuje subalpska klima a ima i oko 200 sunčanih dana u godini zbog čega zaslužuje ime “Sunčana planina”. S druge strane, pokriven je snegom od početka novembra do maja. Njegovi skijaški tereni pripadaju stazama prve klase, a poseduje i staze za alpsko i nordijsko skijanje koje su namenjene i prilagođene kako iskusnim skijašima tako i početnicima.

Iako je pokriven snegom više od pola godine, većina staza je opremljena i savremenim sistemom veštačkog osnežavanja.

Za ljubitelje noćnog skijanja uređena je i posebna staza namenjena ovoj aktivnosti.

Centar poseduje jedinstveni sistem žičara i ski liftova. Posetiocima se na raspolaganju nalazi i mogućnost iznajmljivanja ski opreme i ski servisa.

Najviši vrh na Kopaoniku je Pančićev vrh sa 2.017 metara nadmorske visine na kome se nalazi mauzolej čuvenog srpskog prirodnjaka Josifa Pančića po kome je i dobio ime.

Neposredno ispod Pančićevog vrha prostire se arheološki lokalitet Nebeske stolice na kojem se nalazila stara hrišćanska bazilika.

Turistički centar Kopaonik aktivan je i van zimske sezone i predstavlja jednu od omiljenih destinacija za rekreaciju i odmor tokom toplijeg perioda godine. Uglavnom se uživa u aktivnostima kao što su šetnja, planinarenje, biciklizam, a u ponudi su i škole tenisa, košarke i jahanja. Brojni tereni vrhunskih kvaliteta dostupni su za sportske pripreme pa se tako i vi možete rekreirati na mestima gde se pripremaju srpski reprezentativci.

Na Kopaoniku se nalaze i dva hladna mineralna izvora vodeKrčmar i Marine vode. Podgorje Kopaonika obiluje termomineralnim izvorima i tu se nalaze poznata lečilišta u Jošaničkoj Banji, Lukovskoj Banji i Kuršumlijskoj Banji.

Kopaonik upotpunjuje i kulturnu ponudu Srbije jer je na njegovom širem prostoru smešten čitav niz kulturno-istorijskih spomenika iz perioda od 12. do 15. veka – manastiri i crkve Gradac, Pavica, Studenica, Žiča i Sopoćani. U podnožju planine nalazi se i veličanstveni srednjovekovni grad Ras, kao i utvrđeni gradovi Zvečan, Koznik i Maglič.

Sam Kopaonik je proglašen za nacionalni park 1981. godine i jedno je od najvažnijih centara biodiverziteta i faune.

Kako doći na “sunčanu planinu”?

Do ove planine je moguće stići iz više putnih pravaca.

Ukoliko dolazite autobusom, iz svih većih gradova Srbije, postoje polasci ka Kopaoniku.

Ukoliko idete na Kopaonik svojim automobilom, mi vam preporučujemo put BeogradKraljevo-Jošanicka banja-Kopaonik koji je dug oko 259 km (preko Ibarske magistrale).

Kada ste već ovde, ne propustite…

U zimskom periodu, osim skijanja na stazama za početnike i iskusne skijaše, probajte kombinaciju padobranstva i skijanja, kuvano vino u nekoj planinkskoj brvnari u zimskoj noći, a posle toga lud provod u kafićima.

Ako na Kopaonik dođete u letnjem periodu ne propustite pešačke ture, manastirske ture, vinske ture – obilazak Župe Aleksandrovačke, splavarenje rekom Ibar, paraglajding, planinarenje i jahanje.

U martu se održava Open Ski Feast, manifestacija koja obuhvata nezaboravne igre, izazove, takmičenja i druženje, a u julu ne propustite “Dane borovnice”.