Muzej afričke umetnosti u Beogradu jedina je institucija u region posvećena isključivo kulturi Afrike. Pored stalne postavke, u Muzeju se organizuju tematske izložbe, predavanja, koncerti i pozorišne predstave koje predstavljaju najvažnije tekovine tradicionalne i savremene afričke umetnosti.

Ova, kako je mnogi nazivaju “kuća Afrike u Beogradu” osnovana je 1977. godine na osnovu zbirke dr. Zdravka Pečara i Vede Zagorac, poznavalaca afričke kulture i strastvenih kolekcionara. Deo kolekcije koja je nastajala tokom dve decenije koje su proveli u Zapadnoj Africi, poklonili su Beogradu, a drugi deo, koji je u njihovom privatnom vlasništvu, takođe je izložen u Muzeju.

Mask_Dan-Ivory_Coast
Mask Dan Ivory Coast

Stalna postavka prikazuje umetničko nasleđe sedelačkih zajednica koje se bave zemljoradnjom i lovom. To su autentični predmeti iz Malija, Senegala, Gvineje, Burkine Faso, Benina, Gane, Obale Slonovače, Nigerije, Togoa, Kameruna i Konga, a pripadaju umetničkim tradicijama naroda: Bamana, Dogon, Kisi, Baga, Marka, Malinka, Bobo, Dan, Gere, Guro, Senufo, Ašanti, Eve, Baule, Fon, Joruba, Bamileke.

U postavci su najviše zastupljene maske i skulpture koje se smatraju klasičnim izrazom umetnosti zapadne Afrike, i čine sastavni inventar religijskih, agrarnih i ostalih društvenih ceremonija. Izloženi su i drugi kultni, magijski, ukrasni i upotrebni predmeti od drveta i bronze, zatim tekstil, keramika, figure rađene u mekom kamenu (steatitu), kao i posebno atraktivni muzički instrumenti.

Osnovna kolekcija Muzeja je godinama obogaćivana otkupima i poklonima ne samo pojedinačnih predmeta već i čitavih zbirki, pa muzejska zbirka sada sadrži nekoliko hiljada autentičnih predmeta tradicionalne umetnosti zemalja zapadne, centralne i istočne Afrike.

Muzej afričke umetnosti na različite načine prati i prezentuje afričku kulturu. U njemu se održavaju predavanja, koncerti, književne večeri, bazari, umetničke radionice i dr. Jednom godišnje, u junu, u Muzeju se održava Afro festival koji slavi afričku muziku, ples, umetnost i zanate.

o_nama45

Od 2006. godine u muzeju se održava i program nazvan „Obojeni svet” kojim se predstavljaju radovi afričkih umetnika.

Radno vreme Muzeja je od 10h do 18h svim danima. Cena pojedinačne ulaznice iznosi 150 dinara, a grupne 100 dinara.

Kako doći do Muzeja afričke umetnosti?

Na Topčidersko brdo je najlakše doći autobsom broj 44 koji polazi sa Dunav stanice, a saobraća ulicom Kneza Miloša koja se nalazi u centru grada. Najbliža Muzeju je prva stanica posle Topčiderske zvezde u ulici Vase Pelagića. Sam Muzej se nalazi u ulici Andre Nikolića br. 14.

Fotografije: www.museumofafricanart.org[ultimate_spacer height=”30″][dt_fancy_title title=”Povezani članci” title_align=”left” title_size=”normal” title_color=”accent” el_width=”100″ title_bg=”disabled” separator_color=”default”][ultimate_spacer height=”30″ height_on_tabs=”” height_on_tabs_portrait=”” height_on_mob_landscape=”” height_on_mob=””]