Iako relativno mlad, Zaječar je zahvaljući prirodi koja ga okružuje, marljivim stanovnicima ali i popularnosti jednog od najvećih rok festivala u regionu, za kratko vreme postao atraktivna destinacija koju ljubitelji prirode, zanimljivih građevina i muzike, rado posećuju.

U administrativni centar Timočke krajine turisti najčešće dolaze u toplim, letnjim danima kada se održava čuvena „Gitarijada“. Zaječar tada postaje jezgro dešavanja, hoteli, kafići i restorani su puni, a ulice preplavljene ljubiteljima dobre rok muzike. Međutim, Zaječar i okolina imaju da ponude još mnogo zanimljivih kulturnih i prirodnih bogatstava za koje mnogi ne znaju.

riblja corba
Zaječarska gitarijada

Zaječarska gitarijada predstavlja najstariji festival neafirmisanih bendova kod nas i jedan je od najznačajnijih muzičkih festivala u regionu. Nastala je 1967. godine, a iz lokalne, zaječarska gitarijada je prerasla u regionalnu manifestaciju ili festival demo bendova. Pored neafirmisanih bendova koji nastupaju u takmičarskom delu, publika ima priliku da čuje i najpoznatije izvođače sa prostora bivše Jugoslavije, ali i inostrane bendove. U toku manifestacije održava se i sad već tradicionalni Moto skup.

Stanovnici Zaječara preporučuju obilazak centra grada gde se nalaze stare i interesantne građevine s početka XIX veka, nekoliko manastira i poznato kupalište i odmaralište Popova plaža. U blizini grada nalazi se i čuveno arheološko nalazište Felix Romuliana, Gamzigradska banja i izvor termomineralne vode Nikoličevo, kao i tri jezera pogodna za kupanje, ribolov i sportske aktivnosti.

Najbolji način da se upoznate sa gradom i osetite duh ljudi, vremena i mesta je šetnja glavnim ulicama. Građevine poput Radul-begovog konaka iz XIX veka, Narodnog muzeja, stare turske vodenice i izuzetno lepih zgrada Načelstva i Gimnazije pružiće vam uvid u deo istorije i kulture Zaječara.

Na glavnom trgu, koji nosi ime po Nikoli Pašiću, nalazi se spomenik poginulim u ratovima 1912-1918 godine, a zanimljivi su i spomenici podignuti znamenitim zaječarcima Hajduk Veljku i Zoranu Radmiloviću.

Pored interesantnih građevina koje svakako vredi videti, slobodno vreme možete provesti i u nekom od lokalnih restorana isprobavajući specijalitete stare srpske kuhinje.

Hram Roždеstva Prеsvеtе Bogorodicе i manastir Suvodol

crkva-14zajecar

U proleće 1834. godine uz podršku kneza Miloša započeta je gradnja glavnog i najvećeg pravoslavnog hrama u Zaječaru – Saborne crkve roždestva Presvete Bogorodice.

Iako više puta popravljana i dograđivana, crkva je uspela da očuva autentičan izgled i lepotu.

Pored nje sagrađen je i zvonik koji svojom visinom i zanimljivim stilom, daje posebnu čar zaječarskom hramu.

Danas ga mnogi smatraju simbolom grada i nezaobilaznom turističkom atrakcijom.

Manastir Suvodol nalazi se u ataru sela Selačka i posvećen je rođenju Presvete Bogorodice. Ubraja se u najstarije zadužbine u Srbiji, čije vreme nastanka nije poznato.

Za vreme vlade kneza Milana Obrenovića crkva je srušena, a 1869. godine je na njenim temeljima sagrađena nova. Unutrašnjost sadašnje crkve ukrašavaju freske novijeg datuma, a na ikonostasu se nalaze veliki broj ikona iz XIX veka koje predstavljaju vredna likovna ostvarenja. Danas je Suvodol ženski manastir.

Popova plaža, savršeno mesto za odmor, sport i rekreaciju

popova plaza1

Ako odlučite da posetite Zaječar, nemojte propustiti da obiđete jedan od najuređenijih sportsko rekreativnih centara u Srbiji.

Ovde se nalaze tereni za mali fudbal, fudbal na peni, tereni za košarku, odbojku (na pesku), staze za rolere, skejtbordove, teren za mini golf, teniski tereni, vaterpolo

Preko leta na ovom mestu se održavaju i mnogobrojni koncerti.

Za poreklo neobičnog naziva ovog odmarališta i kupališta, vezane su dve zanimljive legende.

Prva je da su se ovde nekada kupali popovi, a druga je da se na ovom mestu udavio jedan pop.

Bilo kako bilo, na Popovoj plaži ćete se zasigurno zabaviti, odmoriti i uživati.

Zalet festival

Festival Zalet, pokrenut je u avgustu 2005. godine i prva je manifestacija na području istočne Srbije koja multidisciplinarno prezentuje savremenu umetnost i promoviše alternativnu kulturu. Zalet je nastao iz potrebe da se iniciraju, organizuju i održavaju kulturni događaji, afirmišu savremeni umetnici i posreduje u prenošenju kvalitetnih umetničkih izraza i tendencija.

Kako stići do Zaječara?

Do Zaječara se može stići autoputem BeogradNiš, preko odvajanja za Paraćin i dalje magistralnim putem Paraćin-Zaječar. Od Niša se može doći putem preko Svrljiga i Knjaževca. Iz Beograda koji od Zaječara udaljen 250 km, može se stići i Đerdapskom magistralom preko Kladova i Negotina.

Zaječar je dobro saobraćajno povezan, i do njega se može doći iz više pravaca.

Kada ste već ovde, ne propustite…

Felix Romuliana – Gamzigrad jе arhеološko nalazištе blizu Zajеčara antičkе rimskе carskе palatе Fеliks Romulijanе koja sе od 29. juna 2007. nalazi na UNESKO-voj listi svеtskе baštinе. Palata izglеda nikada nijе dovršеna, a carеvi 4. vеka su vеlеlеpni posеd prеpustili hrišćanskoj crkvi. Tokom 5. vеka palata jе razarana od stranе varvara, a u 6. vеku Romulijanu jе Justinijan I obnovio u vidu pograničnе tvrđavе.

Gamzigradska banja – U ovoj banji nalaze se lepo uređeni termomineralni izvori, a u blagodetima i lekovitim svojstvima ovih predela možete uživati u savremeno uređenom banjskom lečilištu.