U nekim spisima s početka prošlog veka ostalo je zapisano da je Požarevac grad sa 80 kafana i sa samo jednim lekarom! Danas je taj odnos znatno drugačiji, a Požarevac zapsian u evropsku istoriju po značajnom miru koji su u njemu potpisale dve velike sile: Otomansko carstvo i Habzburška monarhija, menjajući tadašnje granice Evrope.

Smešten na razmeđi puteva i između tri reke – Dunava, Mlave i Velike Morave, Požarevac i njegova okolina poseduju brojne znamenitosti. Centar Braničevskog okruga posetiocima nudi zabavu, živopisnu prirodu, prijatne ljude, ali i svoje istorijsko i kulturno bogatstvo.

Požarevački mir

Prvi pomen Požarevca datira iz 1467. god, iako se veruje da je postojao i ranije. U istoriju evropske kulture ušao je 1718. god, potpisivanjem ,,Požarevačkog mira’’. Naime, tadašnje velike sile Austrija i Turska su stavljanjem potpisa na ovaj dokument odložile neprijateljstva.

Centralna gradska ulica, Tabačka čaršija, nekada je mirisala na kožu jer su se u vreme Turaka duž nje nizale kožarske (tabačke) radnje, po kojima je i sama ulica dobila ime. Naziv je ostao, ali stara čaršija se pretvorila u moderniju pešačku zonu, a zanatske radnjice su porušene i zamenjene višespratnicama.

ParkPozarevac
Spomenik knezu Milošu Obrenoviću

Jezgro gradskog života, pogotovu leti, kada je zatvoreno za saobraćaj, obiluje kulturno – umetničkim dešavanjima. Iz glavne ulice može se doći do gradskog parka u kojim dominira spomenik knezu Milošu Obrenoviću.

Uz sam park je zgrada Okružnog zdanja, velelepna građevina iz 1889. godine, čija fasada podseća na zgrade italijanske renesanse.

U centru grada smešten je i Narodni muzej, koji je posle beogradskog, najstariji u Srbiji. Poseduje nekoliko svetskih unikata, a među njima se ističe pero Calamus koje je služilo za pisanje po rimskim voštanim pločama.

U blizini muzeja nalazi se rodna kuća poznate Požarevljanke, slikarke Milene Pavlović Barili. Njen dom je pretvoren u spomen – galeriju u kojoj se mogu videti njeni radovi, lični predmeti i biblioteka.

Još jedna znamenita požarevačka građevina za svoje postojanje duguje zahvalnost knezu Milošu Obrenoviću, a to je Saborna crkva svetih arhangela Mihaila i Gavrila iz 1819.god.

Pozarevacki-muzej
Narodni muzej, među najstarijima u Srbiji

Malo dalje od centra grada na istoimenom brdu, smešten je spomen – park Čačalica. Park krasi gusta šuma, mnogo zelenila, tri izvora, veliko prostranstvo za odmor i rekreaciju.

Ni ne čudi što je Čačalica omiljeno mesto mnogih Požarevljana. U senci guste šume nalaze se spomenici posvećeni stradalima u Drugom svetskom ratu.

Najviše pažnje pleni ,,Spomenik slobodi”,  ogromnih dimenzija. Kada stanete u njegov centar i pogledate u nebo, videćete zvezdu petokraku. Zato je ovaj spomenik poznatiji pod imenom ,,Zvezda”.

Dok je Požarevac zanimljiv ljudima svih profila, njegova okolina je pravi ,,magnet’’ za arheologe. Najposećenije je arheološko nalazište Viminacijum u blizini Starog Kostolca. Viminacijum je bio vojni logor, a neko vreme i glavni grad rimske provincije Gornje Mezije.

U ovom arheološkom nalazištu su brojne građevine i predmeti koji govore o istoriji ovog antičkog grada. Akvadukti, grobnice, mauzoleji, novac, nakit…sve su to dokazi o postojanju jedne davne civilizacije. Ovaj kompleks je otvoren za posetioce, a posebnu pažnju će svakako privući skelet mamuta. Mamut potiče iz praistorijskog perioda, miocena, a njene kosti (utvrđeno je da je mamut ženskog roda), nalaze se na 30 metara od površine tla.

Goste Požarevca danas ne očekuje baš 80 kafana kao nekada. Tek poneka stara kafanica, mnogo novih kafića, restorana sa bogatim izborom tradicionalne kuhinje otvoriće ljubazno svoja vrata svim putnicima namernicima, ali onim slučajnim, koji će uvek poželeti da se vrate ovde.

Jer, Požarevcu su se svi rado vraćali, čak i mnogi znameniti ljudi Srbije: knez Miloš Obrenović, koji ga je izabrao za svoju drugu prestonicu, zatim, dugogodišnji predsednik vlade Kraljevine SHS i osnivač radikalne stranke, Nikola Pašić, i najzad, poznati slikar, pesnik i boem Đura Jakšić.

Kako doći do Požarevca?

Do Požarevca se lako stiže, auto putem E75 ka Nišu, posle skretanja za Smederevo, na 89. kilometru od Beograda.

U Požarevcu ne propustite sledeće manifestacije: “Ljubičevske konjičke igre” u septembru, glumačke svečanosti “Milivoje Živanović” u aprilu i međunarodni regionalni festival alternativne kulture ,,Refract’’.

Autor teksta: Tanja Ivić

Foto 2: Wikimedia Commons, User:Laessig pod Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licencom.