Oni su nastali na fascinatnim područjima okruženim raznovrsnom florom i faunom. Njihova zaštićena prirodna bogatstva ogledaju se u neopisivoj lepoti koja očarava, nadahnjuje i oplemenjuje. Nazvani su specijalnim rezervatima jer ih karakteriše priroda kako je ostala neizmenjena, čista i netaknuta. Predstavljamo vam pet područja od naročtog značaja koje jednostavno morate videti uživo!

Uvac

Sada već svetski poznat prirodni rezervat, ne prestaje da oduševljava, pleni i rasplamsava čula. Jednostavno je teško odeliti spoju nestvarnih meandara koje je priroda isklesala na najčudotvorniji način i najlepšim bojama kristalno čiste vode jezera Uvac. Još kada tome dodate mnoštvo retkih biljnih i životinjskih vrsta, najveći pećinski kompleks u Srbiji i vredne manastire, shvatićete koliko je ovo mesto posebno.

uvac

Njegova jedinstvenost ogleda se i u tri veštačka jezera koja fascinantnom prizoru daju neobiču draž. Zato ne propustite priliku da posmatrate let Beloglavog supa, smaragdno zelenu vodu koja se svetluca pod zracima sunca, odete u obilazak najdužeg pećinskog sistema, ili posetite neke od manastira koje krije ovaj prelepi kanjon. Dovoljno razloga da posetite Uvac, složićete se?

Deliblatska peščara

Pustinja u Evropi? Moguće je! Dokaz za to je jedna od poslednjih pustinja na evropskom tlu, koja se nalazi u južnom Banatu. Reč je Deliblatskoj peščari, Banatskom pesku ili Evropskoj sahari. Kako god ga nazvali, neobično mesto nastalo od peska koji je godinama nanosio vetar, zasigurno će vas oduševiti. Raj za istraživače prirode, avanturiste, ljubitelje lova i neobičnih biljnih i životinjskih vrsta.

deliblatska1
Deliblatska peščara, foto: Milan Uljmanski

Ovde je dom pronašlo preko devet stotina vrsta biljaka i mnoštvo veoma retkih životinja. Poseban raritet predstavlja stalna populacija vukova, ali i drugih životinja za koje je Deliblatska peščara jedno od malobrojnih preostalih staništa u Evropi. Tu su i dvadeset čuvenih vrsta orhideja, banatski i stepski božur, pančićev pelen i druge biljke koje se samo ovde mogu pronaći.

Zasavica

Specijalni rezervat prirode, jedno od poslednjih izvorno očuvanih močvarnih područja i jedina lokacija u Srbiji gde se čuvaju stare rase životinja. Verovali ili ne, sve su ovo odlike jednog mesta – veličanstvenog rezervata prirode Zasavica. Istočno od Drine i južno od Save, ovo stanište bogato raznovrsnom florom i faunom, godinama unazad je neiscrpno tlo za istraživače i zaljubljenike u jedinstvenu prirodu.

zasavica
Zasavica, foto: Tijana Jovanović

Retke i zaštićene biljke, ugroženi taksoni i mnogobrojne vrste koje su uvršćene u prvi tom “Crvene knjige flore Srbije”, prva su atrakcija ovog mesta. Drugu atrakciju predstavljaju preko dvadeset I pet vrsta riba, sto osamdeset vrsta ptica i čuveni evropski dabar. Pored toga, ovde možete uživati u kampovanju, vožnji turističkim brodom, kao i u svojevrsnom specijalitetu – magarećem siru.

Sićevačka klisura

Između severnih ogranaka Suve planine i južnih ogranaka Svrljiških planina, ispresecana tokom reke Nišave, nalazi se jedna od najživopisnijih klisura u Srbiji – Sićevačka. Ali, ovde nije reč o običnoj klisuri koju okružuje lepota prirode. Reč je o svojevrsnom Parku prirode, koji je zbog geomorfoloških odlika i jedinstvene flore i faune, postao jedna od nezaobilaznih atrakcija ovog dela Srbije.

sicevooo
Sićevačka klisura, foto: Miloš Golubović

Pored nesvakidašnje raznovrsnoti životinjskog sveta, Sićevačku klisuru krase i mnogobrojne retke i  ugrožene biljne vrste. Najpoznatija je, svakako, Ramonda serbica koja se može videti samo ovde, u Makedoniji i Grčkoj. Interensantna je i veoma duga i burna istorija ovog podneblja, a njeni najbolji svedoci su brojni manastiri i crkve koje morate obići ukoliko se nađete u niškom kraju.

Ludaško jezero

Zamislite da imate priliku da uživate na jezeru starom million godina… Zvuči pomalo neverovatno, ali ne morate više da maštate. Posetom jezera na krajnjem severu Vojvodine, ovo može postati stvarnost. Obrise Ludaša priroda je počela da stvara u dalekom kamenom dobu, a ovo jezero danas predstavlja specijalni rezervat prirode i svojevrsni muzej na otvorenom.

ludas
Luaško jezero, foto: devke

Ovde se možete sresti sa zaštićenom barskom kornjačom, upoznati se sa ček četredest vrsta ptica ili pronaći veoma retki zeleni morski trozubac. Jedna od omiljenih aktivnosti posetilaca ovog jezera je posmatranje ptica, ali ukoliko niste ljubitelj ovog vida zabave, Ludaško jezero ima za “svakoga ponešto”. Organizovane ture, šetnje, odmor na obližnjem salašu ili razgledanje okoline, na vama je da odlučite!

Comments are closed.