I upravo tu, na mestu gde su prirodna i kulturna bogatstva stvorila harmoniju, Zapadna Morava je odlučila da pokaže koliko je priroda čudesna. Ne plašeći se strmih masiva Ovčara i Kablara, hrabro se probila kroz impresivne litice i za sobom ostavila tri jedinstvena meandra. Osim nesvakidašnjeg oblika i lepote, dva meandra predstavljaju i geormofiološke fenomene odnosno „uklještene meandre“.
U zagrljaju stenovitih padina Kablara, neobični meandri oslikavaju jedan od najživopisnijih krajolika. Lepota remek-dela koje samo priroda ume da udesi, najbolje se vidi sa vrha planine.
Pejzaž sa najviše tačke masiva, teško je dočarati. Nestvarna lepota netaknute prirode u kojoj žive zaštićene biljke i životinje, čist vazduh i pogled koji se gubi u krajolicima Centralne Srbije, samo je jedan od pokušaja.
Ipak, da bi osetili adrenalin koji struji venama, svež vazduh koji daje snagu i uzbuđenje koje pogled na jednu od najslikovitijih klisura pruža, morate posetiti ovaj kraj Srbije. Još jedan razlog za to su i srednjovekoveni manastiri koji se kriju na obroncima strmih planinskih masiva. Ovih jedanaest svetinja vekovima unazad čuvaju istoriju, kulturu i tradiciju srpskog naroda.
Mir, tišina i spokoj kojim odišu, i vredna umetnost koju poseduju, čini ova duhovna mesta zaista posebnim. Istorija je ovde napisala mnogo stranica, o kojima bi, da mogu, freske na starim manastirskim zidovima sigurno imale mnogo toga da kažu. Većina njih stara je po nekoliko vekova, a legende i mitovi pokušali su da razreše mnogobrojne misterije i verovanja koja im je narod tokom vremena pripisivao.
Sa desne strane Morave smešteni su manastiri: Vavedenje, Vaznesenje, Preobraženje, Manastir Svete Trojice i Sretenje, dok se na levoj obali Morave nalaze: Manastir Blagoveštenje, Ilinje, Jovanje, Nikolje, Uspenje, kao i crkva posvećena Svetom Savi i crkva-pećina Kađenica. Ova sveta mesta čuvari su vrednih crkvenih relikvija, ikona, starih zapisa i retkih rukopisnih knjiga.
Najveći broj verovanja o srpskim manastirima u Ovčarsko – Kablarskoj klisuri, vezuje se za doba pod turskom vladavinom. Sva se slažu u jednom – da su ova duhovna mesta bila utočište i sklonište svima kojima je to bilo potrebno. Slične priče prate i zanimljive pećine Turčinovac i Kađenicu, koje, ukoliko ste avanturista, obavezno morate posetiti.
Uživanje u razgledanju impresivne prirode koju je Vlada Republike Srbije uredbom zaštitila kao predeo izuzetnih odlika i prirodno dobro od izuzetnog značaja “I kategorije”, upotpuniće i obilazak Ovčar Banje. U srcu klisure, u oazi zelenila i mira, izviru mineralne vode koje potiču iz dubinskih tektonskih razloma. Temperatura ovih voda je između 35-38ºC, veoma su lekovite i imaju širok spektar delovanja.
U blizini banje se tokom leta organizuje plivački maraton i splavarenje, a sama Zapadna Morava je pravi raj za kupače i ribolovce. A kako i ne bi? Ovo područje osim izvanredne pejzažne raznolikosti odlikuje i veoma raznovrsna flora i fauna. Naime, preko 600 biljnih i nekoliko stotina životinjskih vrsta upravo su ovde pronašle dom. Zbog toga je ovo područje obeleženo i kao neiscrpan izvor za proučavanje.
U klisuri se mogu pronaći ruj, grab, grabić, sitnolistna lipa, krunilostna lipa, crni jasen, hajdučka oputa, lovorolisni jeremičak, a sresti šumska i barska kornjača, šareni daždevnjak, kuna zlatica, kuna belica, jazavac, divlja mačka,vidra, sivi soko, suri orao, siva čaplja, jarebica kamenjarka…
Beograd je od Čačka udaljen 140 kilometara, a između Čačka i Ovčarsko – Kablarske klisure razdaljina iznosi svega 8 kilometara. Čačak je, kao centar ovog regiona, odlično povezan autobusima sa svim većim mestima u Srbiji (autobusi iz Beograda na otprilike svakih sat-dva) i leži na pruzi Niš–Požega.
U Ovčar Banju možete dospeti autobusom iz Beograda (nekoliko polazaka dnevno). Postoje i mnogobrojne organizovane ture po manastirima i klisuri.
Za više detalja oko rasporeda polazaka autobusa možete pozvati autobusku stanicu Čačak (tel. 032 / 222-461), a železnicki red vožnje pogledajte na sajtu http://www.zeleznicesrbije.com/.
…da obiđete Čačak, centar Moravičkog upravnog okruga. Upoznajte se sa gradom koji je poznat po održavanju mnogobrojnih gurmanskih manifestacija, bogatoj istoriji i kulturnoj zaostavštini. “Šumadijski roknerol” bez sumnje će vas osvojiti šarmom, vedrim duhom i temperamentnošću.
…da uživate u lekovitim vodama Ovčar, Atomske i Slatinske banje koje se nalaze na manje od 20 kilometara od Čačka. Pored izuzetne blagorodnosti prirode i mnogobrojnim lekovitim svojstvima mineralnih voda, na ovima mestima dočekaće vas i gostoprimstvo i ljubaznost lokalnog stanovništva.
…da probate tradicionalne specijalitete srpske kuhinje na manifestacijama kao što su “Pitijada”, ”Kupusijada”, ili ”Zlatni kotlić”, kao i adrenalinsko iskustvo na ”Ovčarsko-Kablarskoj regati”.