Grešite ako planirate da posetite ili živite u čarobno čudnoj Srbiji. Srbija je zemlja u kojoj je uvijanje sarme umetnost, u kojoj se apsolutno svaki deo svinje pretvara u preukusne poslastice i NIJEDAN ne baca, i zemlja u kojoj za jedno malo vozilo uvek postoje veliki planovi.
Ako imate u planu da posetite ili živite u ovoj neobičnoj državi, onda obavezno pročitajte ovaj kratki ali slatki priručnik za preživljavanje u Srbiji:
“Run you fools!” – to bi Gandalf poručio svima onima koji dolaze u Srbiju, a koji ne vole luk.
Srbija iliti “Zemlja luka” iliti “Raj za luko-ljupce” je mala država sa puno, da da pogodili ste – luuuka. Tokom svog boravka u Srbiji naučićete da ga volite pošto se, hteli vi ne hteli, jede uz skoro SVE. Ne borite se protiv luka! U Srbiji luk je stil života. Postanite jedno sa njim.
Ovo je jedan od najvažnijih razgovora koje ćete voditi u Srbiji kada kao stranac budete prisustovali srpskoj večeri ili slavi. I izgledaće otprilike ovako:
Vi: “I to se jede?”
Svaki vas prijatelj iz Srbija: “Aaajde, to je NAJBOLJI DEO!“
U Srbiji NE SMEŠ da ne pojedeš najbolji deo. Iako je “najbolji” deo možda svinjski repić, papci, uši i mnoge druge čudne stvari.
Idete na ispit ili na razgovor za posao. Zaplet: U Srbiji ste! Izlazite iz kuće i dve sekunde kasnije neko vam baca litar vode na glavu. Odeća vam je prosto natopljena. Za strance bi ovo možda bila horor scena iz onih užasnih noćnih mora o intervjuima za posao.
U Srbiji je ovo “tuširanje” pre ispita/polaganja vozačkog/razgovora za posao sasvim normalno. Prema verovanju, prosipanje vode za osobom koja ide na put, ispit, u vojsku ili da obavi neki posao treba da donese sreću. Međutim, nekako, ta voda uvek (slučajno?) završi NA vama umesto IZA vas…
Otuda čuveni srpski pokisao kao miš “look”za sreću.
Ako ne znate kako da uvijete sarmu, a imate dečka iz Srbije za koga nameravate da se udate, čeka vas grdno iznanađenje! Umetnost uvijanja sarme je veština neophodna za zavođenje vašeg Miloša, Marka, Dušana ili Nikole. Takođe morate njom ovladati kako biste impresionirali svekrvu.
Za sve one “bezbožnike” koji ne znaju šta je sarma, evo najjednostavnijeg objašnjenja. U pitanju je tradicionalno srpsko jelo od mlevenog mesa i pirinča uvijenog u kiseli kupus. Takođe, po definiciji je preukusno.
Sarma je ljubav.
Sarma je život.
Iako ga u Holivudskim filmovima prikazuju kao automobil koji se može raspasti svakog sekunda, većina vlasnika Juga će se složiti da je ovaj auto bukvalno neuništiv!
A za dosetljivog Srbina, Jugo je jedan auto sa hiljadu namena. Ova slika gore vredi više od 1000 reči, zar ne?
Pljeskavica/Ćevapi + Kajmak
Plus luk, da se ne lažemo! Ovo je kombinacija iz snova. Bilo ko ko je probao pljeskavicu sa lukom ili ćevape sa kajmakom posvetio je ostatak svog života smišljanju još nekog izgovora da ih opet (i opet i opet) pojede.
Slanina
Srpska slanina nema veze sa, recimo, američkom slaninom. Srpska slanina se seče na male, ali debele kockice. I verujemo da je još ukusnija od američke. Ipak, sa njom ima jednu sličnost – obe se jedu u nenormalnim (i ne baš toliko dobrim po zdravlje) količinama!
Čvarci
Svinjska mast u obliku sitnih slasnih gromuljica. Kako se jedu: Zdrobite ih parčetom hleba, pojedete, kažete njam njam, ponovite.
Slatko
Slatko je tipični srpski specijalitet. Sastoji se od gustog sirupa sa komadićima voća. Obično se služi sa čašom vode. Obično ne možete da se zaustavite na samo jednoj kašičici.
Ajvar
Ono najbolje od Srbije! Ajvar, u srpskim porodicama poznatiji pod imenom “ono preukusno crveno u tegli” je srpski specijalitet od pečenih paprika. U svetu ga nazivaju i “srpskim povrtim kavijarom”. Namažite ga na sve! Ili koristite kao umak. Za sve!
P.S.
I da ne zaboravimo čuveno “Uzmi malo hleba uz to…”. Ove mudre reči zaostavština su svakog srpskog oca. Hleb je sastavni deo srpske trpeze i u Srbiji se jede uz apsolutno sve: supu, pečenje, pasulj, testeninu, sve…
Nadamo se da vam se dopalo sve što ste videli i da ste odjednom dobili neodoljiv nagon da posetite Srbiju. Ne opirite se! Ćevapi vas čekaju!
U slučaju da ste propustili prvi deo ovog članka, možete ga pročitati OVDE.