Tara je planina čuvena po velikoj raznovrsnosti biljnog i životinjskog sveta, a njeni aduti su i netaknuta priroda, skijališta i arheološka nalazišta.
Staroslovenski bog Tar je, prema predanju, zbog lepote predela izabrao upravo ovu planinu za svoj dom. Tako je Tara, smeštena u jedan od najprivlačnijih delova Srbije sa gustim četinarskim i listopadnim šumama, bujnim pašnjacima i prostranim livadama, i dobila ime.
Tara se nalazi u zapadnoj Srbiji, oslanjajući se na Zlatibor i Mokru Goru, i predstavlja područje netaknutih prirodnih bogatstava čime postaje idealna destinacija za odmor i rekreaciju.
Prirodnom bogatstvu Tare doprinosi i reka Drina sa svojim kanjonom koji uokviruje severne obronke ovog planinskog masiva. Na obodima Tare nalaze se jezero Perućac na Drini i Zaovinsko jezero. Upravo zbog ovakvih izuzetnih prirodnih uslova i jedinstvenog ambijenta, Tara je jedan od bisera Srbije.
U zimskom periodu Tara postaje popularna destinacija probirljivih skijaša jer poseduje nekoliko manjih skijališta: Beli bor, Nagramak, Šljivovica i Mitrovac na Tari. Najkvalitetniji skijaški tereni se nalaze u rejonu Predovog krsta i poseduju staze za alpsko i nordijsko skijanje, a povezani su sistemom ski liftova.
Van zimske sezone, Tara je izuzetno posećena zbog povoljnih klimatskih uslova. Najposećeniji turistički lokaliteti su: Zaovine sa jezerima, Kaluđerske Bare, Mitrovac, Sokolina i Predov krst. Tokom letnje sezone aktuelne su biciklističke i planinarske ture. Za ljubitelje ekstremnih sportova organizovane su ture planinskog biciklizma.
Ukoliko pak želite da uživate u blagorodnoj prirodi Tare kroz manje naporne aktivnosti, šetnja i planinarenje po nekoj od planinarskih staza zadovoljiće sva vaša očekivanja. Takođe, moguće je obići i neke od brojnih kulturnih i turističkih atrakcija.
U širem podnožju Tare nalaze se Bajina Bašta, Višegrad, etno selo Drvengrad, kao i jedinstvena Šarganska osmica. Ova veličanstvena turistička atrakcija nudi neverovatan doživljaj vožnje starim vozom po nepristupačnom terenu preko Mokre Gore i Šargana.
Na prostoru Tare nalaze se i arheološka nalazišta, gde je moguće posetiti stećke kod jezera Perućac, srednjovekovno utvrđenje Solotnik, kao i manastir Raču iz 13. veka. Za one željne avanture tu je splavarenje i rafting na Tari i Drini.
Zbog svojih jedinstvenih prirodnih bogatstava i obilja flore i faune, planinski masiv Tare proglašen je za Nacionalni park 1981. godine. Na Tari je registrovano 53 vrsta sisara i 153 vrsta ptica, a pod posebnom zaštitom su medved, divokoza i srna.
Posebna atrakcija na Tari je “Tepih livada”, koja je deo prirodnog rezervata “Crveni potok”. Naziv je dobila po tome što se ugiba pod nogama posetioca kao mek tepih, a nastala je zadržavanjem površinske vode usled vodonepropusnog zemljišta na kome se nalazi.
Zbog nedostatka kiseonika, kisele podloge, viška vode i niske temperature, onemogućeno je raspadanje i istovremeno gomilanje biljnih ostataka. Klima u ovom staništu je vlažna i hladna, pa uspevaju mahovine koje odumiranjem stvaraju naslage belog treseta.
Ovo tresetište se formira od ledenog doba, staro je više hiljada godina i raste tempom od 1 milimetar svake godine.
Kako doći do ovog rezervata prirodnih lepota?
Ako se na planinu staroslovenskih bogova zaputite iz Beograda, onda je najkraće ići putem Beograd-Valjevo-Rogačica-Bajina Bašta-Tara koji je dugačak 180 km, dok je od Novog Sada Tara udaljena 246 km.
Do Tare iz Beograda postoje dva autobuska polaska dnevno. Međutim, do Bajine Bašte su polasci češći, a odatle postoje lokalni autobusi do Tare.
Najbliža železnička stanica planini Tari je u Braneškom polju koja se nalazi na pruzi Beograd – Bar i koja je udaljena 15 km od planine. Braneško polje je od Bajine Bašte udaljeno je 16 kilometara, koliko ima i do čuvene Mokre Gore.
Ukoliko želite da obiđete Nacionalni park Tara, turu možete zakazati OVDE.