Grad zanatlija, burne istorije, najstarijeg sakralnog spomenika hrišćanstva na ovim prostorima, čuvenih pazarskih ćevapa i mantija. Uske uličice, dućani, mnoštvo malih trgovačkih radnji i džamija, čine centar Sandžačke oblasti gde se prepliću orijentalni i zapadni uticaji stvarajući unikatan stil po kome je danas Novi Pazar prepoznatljiv.
Na raskršću važnih puteva, smešten u dolini reka Jošanice, Raške, Deževske i Ljudske nalazi se multietnički grad osnovan 1459. godine od strane turskog vojskovođe Isak-bega Isakovića. Kroz njega su prolazili slavni osvajači, u srednjem veku je bio prestonica Nemanjićke države Raške a od XV pa sve do početka XX veka bio je sedište Otomanskog Novopazarskog Sandžaka.
Procvat doživljava 1468. godine, kada je dobio status šehera i bio jedan od najvećih gradova na Balkanu.
Petstotina duga Otomanska istorija ostavila je svoje orijentalne tragove koji su vidljivi na gotovo svakom ćošku ovog grada.
Starinske prizemne kućice, tursko kupatilo – hamam i veliki broj džamija odišu egzotičnom, otomanskom atmosferom.
Šetnja starim gradskim jezgrom otkriće vam i brojne kulturne spomenike, zanatske radnje po kojima je Novi Pazar godina unazad poznat, ali i restorane gde se mogu pojesti čuveni pazarski specijaliteti – ćevapi i mantije.
Pazarske mantije se izrađuju po autentičnim receptima koji se godinama unazad prenose sa generacije na generaciju. U Novom Pazaru se mogu kupiti u gotovo svakoj pekarskoj radnji, a za „prave mantije“ se smatraju one punjene mesom. Specifičan ukus, način izrade i receptura koja se čuva decenijama unazad, učinili su da se pazarske mantije nađu i na Listi nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije.
Na mestu gde se pretpostavlja da su nastali prvi začeci Novog Pazara nalazi se Amir – agin han, konak iz XVII veka. Smatra se jednim od najstarijih i najočuvanijih spomenika ove vrste u Srbiji, i nalazi se u centru grada.
Daljom šetnjom naićićete i na Altun – alem džamiju ili džamiju sa dragim kamenom iz XVI veka.
Ova građevina jedinstvena je ne samo po vremenu nastanka, već i po i načinu na koji je građena. Pozivi za jutarnju molitvu mogu se čuti i iz Lejlek i Arap džamije.
U centru grada takođe se nalazi i staro tursko kupatilo sagrađeno polovinom XV veka, a interesantno je jer predstavlja redak primerak kupatila za istovremeno kupanje muškaraca i žena.
Obilazak stare čaršije koja započinje mostom nad Raškom a završava se hanom „Granata“, pomoćiće vam da upoznate duh Novog Pazara i način življenja u gradu koji ima više od 1000 godina dugu istoriju iz srednjeg veka.
Na izlazu iz grada nalazi se Petrova crkva, podignuta u VII veku na mestu starog ilirskog hrama. Crkva je više puta oštećivana i obnavljana, pa je iz najstarijeg perioda očuvan samo jedan deo – ranohrišćanski baptiserijum ili bazenčić za krštavanje. U crkvi se mogu videti i freske iz X, XII i XIII veka.
Iznad Novog Pazara, na vrhu jednog brda nalazi se još jedna srednjovekovna svetinja – manastir Đurđevi Stupovi. Ovaj manastir je podigao veliki župan Stefan Nemanja 1171. godine, a oslikan je 1175. godine. Za vreme turske vladavine manastir je znatno opustošen, a teško je stradao i tokom Drugog svetskog rata. U poslednjoj deceniji XX veka dolazi do obnavljanja, kada se zidaju konaci i uspostavlja monaško bratstvo koje boravi u ovom manastiru.
Danas je ovaj grad koji nazivaju i „mini Istanbulom“ poznat po proizvodnji džinsa, odličnim baklavama, zanimljivim radnjicama starih zanatlija i mnogobrojnim kulturno istorijskim znamenitostima. Neodoljiv šarm koji je nastao preplitanjem starog i novog, čini ovaj grad neobičnim i jedinstvenim mestom.
Stari Ras je srednjovekovni kompleks spomenika koji se nalazi na 11 km zapadno od Novog Pazara. Kompleks se sastoji od više spomenika, a najznačajniji lokaliteti koji su obuhvaćeni istraživanjima su: Gradina na Pazarištu sa Podgrađem, Trgovište, Gradina u Postenju, Reljina gradina, crkva u Naprelju i latinska crkva u Postenju.
Kako stići do Novog Pazara?
Do Novog Pazara lako se stiže autobusom iz bilo kog od većih gradova u okolini. Između Novog Pazara i Beograda saobraća 10-ak autobusa dnevno, a udaljenost je 290 km.
Za detaljnije informacije: Autobuska stanica Novi Pazar, tel. 020 / 25 – 963
Kada ste već ovde, ne propustite…
Manastir Sopoćani – podigao je kralj Stefan Uroš I (1243—1276) nedaleko od izvora reke Raške. Manastir se nalazi na 17 km zapadno od Novog Pazara. Freske manastira Sopoćani su pravo remek-delo umetnosti. Danas je jedan od najznačajnijih srpskih kulturnih spomenika, koji je 1979. godine uvršćen na UNESKO-vu listu svetske baštine.
Novopazarska banja – nalazi se 3 km severoistočno od Novog Pazara. Okružena je padinama planina Golije, Rogozne i Kopaonika. Bogata je izvorima termomineralnih voda, temperature od 12 do 52°C.
Golija – planina udaljena 32 km od Novog Pazara. Poznata je po ogromnim prostranstvima, oštroj klimi i gustim šumama. Najviši vrh je Jankov kamen visok 1833 m, a planina poseduje uređene ski staze.