Današnja zgrada Vlade Republike Srbije je prvo javno zdanje podignuto u Beogradu za potrebe uprave novoformirane Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, kasnije Kraljevine Jugoslavije, i trebalo je da simbolizuje snagu mlade države. Prvobitna namera je bila da to bude palata Ministarstva finansija Kraljevine.

Zgradu je projektovao arhitekta Nikolaj Petrovič Krasnov, a gradila se od 1926. do 1928. godine. Treći sprat je dograđen deset godina kasnije po projektu istog arhitekte i predstavlja jedan od najuspešnijih primera dogradnje u Beogradu.

Krasnov je bio ruski carski arhitekta koji je nakon Oktobarske revolucije emigrirao u Kraljevinu SHS i postao najzačajniji predstavnik akademskog istorizma u srpskoj međuratnoj arhitekturi.

Reprezentativni izgled građevine naglašava ugaoni zaobljeni deo, nadvišen kupolom, od kojeg se prema Nemanjinoj i ulici Kneza Miloša razvijaju monumentalne fasade sa isturenim vencima i okvirima prozora i stubova ojačanih prstenovima.

U vremenu kad je zgrada građena, nijedno zdanje u Beogradu nije imalo toliko slobodnih skulptura istaknutih na fasadi. Sve one na određen način simbolizuju funkcije institucije smeštene u ovoj zgradi (tada Ministarstvo finansija). Na kružnom ugaonom rizalitu zgrade, između prozora trećeg sprata, postavljene su statue Plodnosti, Zanatstva, Industrije i Merkura, izvedene u veštačkom kamenu, koje svojim značenjem upućuju na prosperitet i plodnu budućnost države.

Najistaknutija od svih je bronzana skulptura na vrhu kupole, rad vajara Đorđa Jovanovića iz 1901. godine. Statua predstavlja personifikaciju Jugoslavije i Srbije, prikazanu u vidu devojke sa vencem na glavi, koja u desnoj ruci drži visoko podignutu baklju, a levom pridržava štit, na kojem je u plitkom reljefu predstavljen srpski grb. Ova skulptura je u vidu žiga oslikana na ličnim kartama građana Srbije.

Unutrašnja arhitektura zdanja prati spoljašnju. U zgradi se još uvek čuvaju delovi originalnog nameštaja koje je takođe projektovao Krasnov.

Tokom “Dana evropske baštine” koji se održavaju svakog septembra, ovo antologijsko delo međuratne arhitekture otvoreno je za posetioce.

Leave a Reply