Francuskom režiseru Žaku Odijaru večeras je u Drvengradu uručena Nagrada za buduće filmove, uz kratak omaž priređen u bioskopu “Prokleta avlija”, nakon čega je slavni sineasta održao odlično posećenu radionicu za studente i mlade autore.

Uručujući Odijaru nagradu, reditelj Emir Kusturica istakao je da je Odijar na istoj liniji borbe za autorski film kao i festival “Kustendorf”.

Odijar je zahvalio na nagradi, dirnut jedinstvenim priznanjem, koje je “specijalno jer dolazi od Kusturice”.

“Videli smo mnogo dobrih filmova od ovog čovek. Uzgred, čime se baviš ovih dana”, upitao je Odijar Kusturicu.

“Svi ovde volimo film. Imam osećaj da autori komuniciraju kroz svoje filmove. Verujem da ovde ima najviše studenata. Nadam se da ćete spraviti dobre filmove”, rekao je Odijar nakon uručenja nagrade.

Tokom radionice govorio je o svom filmu “Dipan”, nagrađenom prošle godine Zlatnom palmom u Kanu, o radu sa naturščicima, muzici, političkim porukama svojih ostvarenja, rimejcima koje bi voleo da snimi.

Ideju za “Dipan” dobio je pre četiri-pet godina tokom snimanja “Proroka” i želeo je da snimi nešto drugačije, sa glumcima koji nisu Francuzi, jer kada pogleda kroz prozor svog stana u Parizu, ne vidi samo belce.

Odlučio se za priču o nekadašnje vojniku, mladoj ženi i devojčici koji se pretvaraju da su porodica, kako bi pobegli iz građanskog rata u Šri Lanki i završavaju u stambenom bloku nadomak Pariza.

“Pitao sam se kako ću snimati sa njima kada ne govorim tamilski, ali sam shvatio da nije potreno da ih razumem da bih snimio film. Trebalo je samo da im verujem, da verujem njihovom pogledu”, rekao je Odijar, dodavši da mu je glavni “glumac” u jednim trenutku rekao da je “priča filma zapravo priča njegovog života”.

Zajednica iz Šri Lanke koja živi u Parizu je na početku bila nepoverljiva prema Odijaru i filmu, ali zapravo su kasnije bili zahvalni što je ispričao njihovu priču.

Odijar je rekao da voli filmove u kojima tišina govori više od reči, kada čovek i žena komuniciraju bez reči.

Na pitanje kom žanru pripada “Dipan”, Odijar je odgovorio da ne zna.

“Kao gledalac mogu da prepoznam kakav će film biti, pa onda promenim replike i napravim od njih nešto drugo. Igrao sam se sa žanrom, film počinje kao ratni, onda se pretvara u dokumentarni film o imigrantima, pa u geto film, a zatim postaje ljubavna priča”, objasnio je Odijar.

Režiser kaže da kada počinje rad na filmu, ne kreće od socijalnih i političkih elementa, jer oni ne daju formu, potrebno mu je nešto realno, kao scenarista razmišlja prvenstveno o tipu junaka, a zatim i tome šta će njega napraviti junakom u očima gledaoca.

Odijar je rekao i da bi voleo da snimi rimejk filmova “Finger” i “Honeymoon Killers”, dodavši da u SAD rade rimejk njegovog ostvarenja “Prorok”, ali da ga to ne zanima.

Izvor: Tanjug

Comments are closed.