Televizija je danas nezaobilazni deo popularne kulture, a nekada je “čarobna kutija” bila značajan povod okupljanja i druženja

Od davne 1938. godine, kada se čudo zvano televizija prvi put pojavilo u Srbiji, pa do danas, popularnost ovog medija samo je rasla. Zvezde su nastajale i nestajale na malim ekranima, pojedine televizijske emisije i serije su postale kultne, a biti viđen na televiziji postalo je i ostalo merilo nečijeg uspeha i vrednosti.

http://www.dreamstime.com/stock-photos-retro-tv-grass-image16785413

Televizija i stanovnici Srbije prvi susret imali su 13 godina posle svetske “premijere” ovog medija. U Beogradu je TV slika emitovana na razdaljini od 30 metara, a holandska firma “Filips” demonstrirala je nekolicini izabranih prve profesionalne televizijske uređaje.

Srbima se ova “novotarija” svidela. Odmah nakon II svetskog rata u improvizovanom televizijskom studiju Visoke tehničke škole u Beogradu od 7. do 17. jula 1956. godine emitovan je prvi domaći TV program.

Na malim ekranima izloženim na javnim mestima po gradu Beograđani su mogli da se uvere u nova dostignuća televizije i tehnologije koja će ubrzo osvojiti srca stanovnika glavnog grada pružajući im jedinstveni vid zabave.

Prvi crno-beli televizor, ponos i vrhunski domet srpske tehnologije, „Tesla 59 TV“ ubrzo je postao simbol prestiža.

Vrhunac dotadašnje elegancije, drveno kućište sa mutnim zelenim ekranom zauzimalo je počasno mesto u domu svakoga ko je želeo da u društvu nešto znači.

Prijatelji, rođaci i komšije okupljali su se ispred malih ekrana kako bi pratili najnovije vesti, intervjue i zabavne programe direktno iz studija radio-televizije koja se nalazila na beogrdaskom Sajmištu.

Novoizgrađeni Avalski toranj koji danas možete posetiti i sa njega uživati u pogledu koji se pruža na okolinu, one starije podseća na onaj “prvi” Avalski toranj koji se nalazio na istom tom mestu i koji je nekada davno omogućio da se tv signal rasprostire duž cele Srbije.

Tih ’60-ih godina XX veka i prvi video signal uspešno je iz Evrope stigao preko Atlantika.

Za Srbiju je bio značajan jer je u svojim prvim kadrovima nosio i sliku Belog anđelafreske izuzetne lepote iz srpskog srednjevekovnog manastira Mileševa.

Nacionalna medijska kuća, danas zvana Radio televizija Srbije, iznedrila je neke od najvećih imena srpske medijske scene. Oni su godinama informisali i zabavljali, smejali se i plakali sa publikom, pa ne čudi što su brojne stare emisije u Srbiji postale merilo gledanosti svih programa koji su došli kasnije.

Ostale medijske kuće kojih je danas u Srbiji mnogo, priključile su se vremenom. Većina njihovih programa danas se može pratiti i preko satelita, a neke se emituju i preko Interneta.

Srpska televizija se danas nalazi u dobu digitalizacije, a poneki sačuvani antikvitet starog televizora ili isečak iz nekog crno-belog programa, vraća nas u neka davna vremena i budi nostalgična sećanja.

Photo: commons.wikimedia.org

 

Leave a Reply