
Guverner je tokom predavanja navela i da je u uslovima dinamičnog i kontinuiranog razvoja bankarskog tržišta i bankarske prakse, neophodan i dinamičan i kontinuiran razvoj supervizije. Uloga supervizora nije pasivna, i podrazumeva da on inicira promene u smeru koji obezbeđuje ostvarivanje osnovnih ciljeva Narodne banke Srbije.
Potrebe i mogućnosti za unapređenjem identifikujemo sami kroz praksu, analizirajući specifičnosti lokalnog tržišta, ali se određene potrebe za unapređenjem javljaju i kao posledica procesa usklađivanja sa EU i aranžmana sa MMF-om. I mi, kao i studenti, konstantno učimo i radimo na svom unapređenju, naglasila je guverner.
Bankarski sektor Srbije sada čini 30 banaka, što u odnosu na kraj 2014. godine predstavlja povećanje ukupnog broja banaka za jednu novu banku imajući u vidu da je u međuvremenu počela sa radom „MIRABANK a.d. Beograd“.
Dodatnu potporu stabilnosti i sigurnosti bankarskog sektora su dala sprovedena posebna dijagnostička ispitivanja (PDI) kod 14 sistemski značajnih banaka, koje čine 88 odsto bilansne aktive bankarskog sektora. Značaj ovog projekta je bez presedana imajući u vidu njegovu složenost, broj različitih učesnika, ali i njegove cil?eve, a njime je potvrđeno da je naš finansijski sistem solventan i stabilan, rekla je guverner.
Guverner je tokom predavanja studentima govorila i o harmonizaciji sa pravom EU u oblasti bankarstva, kao i sa regulatornim okvirom EU za oporavak i restrukturiranje banaka, odnosno novinama koje su donele izmene i dopune Zakona o bankama, saopštila je Pres služba NBS.
Izvor: Tanjug