Od obredne muzike preko kafanskog lumpovanja do žurki do zore, srpska muzika danas prati svetske trendove i nudi uživanje za sve ukuse.

Od dodola, gusala i obrednog pevanja, preko kafana i sevdalinki, bacanja sakoa u publiku i Evrovizije, pa sve do EXIT festivala i žurki po splavovima i noćnim klubovima do zore – srpska muzika i muzička kultura prešle su dug i zanimljiv razvojni put.

Srpska narodna muzika se razvijala u okviru Vizantijske muzičke kulture, posebno za vreme srpske srednjovekovne države od 12-15. veka. Na nju su dalje uticale turska muzika, kao i muzika Zapadne Evrope u poslednja dva veka.

Oslobođenjem od Turaka sredinom 19. veka u Srbiji se formira građanska klasa a u gradovima počinje aktivniji muzički život.

Stecišta takvog života postaju kafane, i danas kultne “institucije” u Srbiji, u kojima su do duboko u noć pevali i muzicirali raznorazni izvođači.

Pop i rok muzika u Srbiji nastaje sredinom 20. veka, u skladu sa trendovima na Zapadu, a najveću popularnost dobijaju osamdesetih godina.

Danas se u Srbiji sluša sve! To i jeste jedan od razloga zbog kojih su žurke i noćni provod u našoj zemlji visoko kotirani na listama međunarodnih turoperatera – ovde svako može pronaći muziku za sebe! U tome je samo jedna naša tajna!

Leave a Reply