U Srbiji je trenutno “zaglavljeno” oko 1.000 migranata, dok na makedonsko-srpskoj granici na ulazak u našu zemlju čeka još isto toliko, izjavio je danas vršilac dužnosti Direktora policije MUP-a Srbije Vladimir Rebić.

Rebić je, u obraćanju novinarima posle operativnog sastanka direktora policija i načelnika uprava granične policije Srbije, Holandije, Mađarske, Austrije, Hrvatske, Makedonije i Slovenije, naveo i da oko 7.000 migranata čeka na grčko-makedonskoj granici, dok ih je mnogo više u Grčkoj, koji se kreću ka zapadnoj Evropi.

Ističući da je jedan od zadataka današnjeg sastanka, na kojem nisu bili predstavnici policije Grčke i Nemačke, da se napravi takav protok kako bi se smanjio pritisak na grčko-makedonsku granicu, Rebić je poručio da Srbija neće podizati nikakve ograde već će štititi državnu granicu u skladu sa važećim propisima.

Na pitanje o porastu broja migranata Rebić je rekao da na sastanku nije bilo reči o kvotama za prijem, ali da su predstavnici policija svih država balkanske rute svesni da je povećanje moguće i da te države mogu da podnesu veći protok.

Prema Rebićevim rečima sastanak je održan kako bi se izvršila analiza primene sporazuma potpisanog 18. februara u Zagrebu kako bi se utvrdili eventualni problemi u njegovoj primeni.

“Direktori policija su izašli sa zajedničkim predlogom održivih rešenja koji imaju u vidu specifičnosti situacije u kojima se nalaze migranti, ali imajući u vidu i ljudska prava u skladu sa međunarodnim propisima”, rekao je Rebić.

Ističući da je današnji sastanak bio samo operativnog karaktera, Rebić je naglasio da je postignut načelan dogovor o prihvatu migranata, transfernoj ruti, ali i tome da se obavezno garantuje poštovanje i transparetnost pristupa azilnoj proceduri u svim zemljama na ruti.

“Naš zadatak je da migrantima omogućimo nesmetano nesmetano kretanje u situaciji kada im pripada pravo na to, ali i da istovremeno sprečimo zloupotrebe mehanizma međunarodne zaštite”, rekao je Rebić.

Učesnici su se dogovorili da inteziviraju saradnu, kako u oblasti razmene informacija, tako i o daljem profilisanju osoba, zaključio je Rebić.

Odgovarajući na pitanja novinara, Rebić je dodao da nije zabeležen povećan broj pokušaja ilegalnog ulaska u Srbiju, kao i da je to rezultat primene svih zaključaka iz Zagreba, ali i veće saradnje sa bugarskom policijom, na čijoj granici je angažovan veći broj pripadnika policije.

“U Zagrebu je poslata jasna poruka migrantima da je jedina legitimna ruta na putu ka Evropi preko Đevđelije i Preševa”, rekao je vršilac dužnosti Direktora policije MUP-a Srbije.

Generalni direktor za javnu bezbednost Austrije Konrad Kogler izjavio je da policija te zemlje radi na tome da primeni sve mere dogovorene sredinom febuara u Zagrebu i da ostane u okviru 37.500 primljenih migranata.

“To znači da je potrebno da sarađujemo sa svim zemljama na balkanskoj ruti da se ne bi desilo da se stvori preveliki pritisak na svaku od tih zemalja. Za nas je važno da u ovaj proces uključimo i Grčku i Nemačku”, istakao je Kogler.

 

Izvor: Tanjug

Comments are closed.