Dobrodošli u zemlju velikog kulturnog bogatstva, divlje i pitome prirode i lepih gradova u kojima se prepliću Istok i Zapad, koji su se vekovima upravo ovde spajali.
Ova rubrika portala Serbia.com posvećena je svim mestima koja bi trebalo da posetite u Srbiji.
Nadamo se da ste u mogućnosti da obiđete sve delove zemlje, no ako i niste, svaki kutak Srbije ponudiće vam nešto interesntno.
Pođimo od toga da ćete najverovatnije prvo upoznati glavni grad Srbije, Beograd, grad koji leži na dve velike reke i koji “nikada ne spava”. Neprocenjiv je pogled sa Kalemegdana na ušće Save u Dunav dok zalazi sunce, riblja čorba na Zemunskom keju, šetnja Knez Mihailovom ulicom, odmor na klupici ispred Hrama svetog Save, veče u boemskoj četvrti – Skadarlija uz tamburaše i vino, a onda zabava na nekom splavu sa koga ćete moći da posmatrate svetlucanje beogradskih reka… Učiniće Beograd mnogo toga da ga osetite da mu zauvek pripadate.
Na severu Srbije u Panonskoj ravnici pruža se autonomna pokrajina Vojvodina. U umirujućim ravničarskim predelima koje su naborale jedino Fruška gora i Vršačke planine, smešteni su multikulturalni gradovi gostoljubivih i otvorenih ljudi. Na samom severu, blizu granice sa Mađarskom nalazi se Subotica, grad sa više od 20 nacionalnih manjina, bajkovitim građevinama jarkih boja i fantastičnim jezerom Palić do kog se iz Subotice može došetati.
Najveći grad Vojvodine i drugi grad po veličini u Srbiji, Novi Sad sa divnom Petrovaradinskom tvrđavom čeka vas širom otvorenih ruku u podnožju Fruške gore. U Novom Sadu ne bi trebalo da propustite obilazak Tvrđave, festival EXIT u julu, kafu u centru grada ali ni vojvođanske tamburaše u nekoj lokalnoj kafanici. U blizini Novog Sada nalaze se Sremski Karlovci koje bi obavezno trebalo da uvrstite u svoju rutu. Svaki kutak ovog divnog grada odiše istorijom i kulturom, a u njemu ćete moći da probate najbolja vojvođanska vina u vinarijama kojih ima na svakom koraku.
A korci uzbrdo odvešće vas iz ovog malog grada na Frušku goru stopama srpskih velikana koji su je obožavali. Ovde možete uživati u najstarijem nacionalnom parku Srbije i posetiti čak 16 manastira sagrađenih između 16. i 18. veka u stilu baroka i moravske arhitekture srednjovekovne Srbije.
U Vojvodini ne propustite Vršac, Zrenjanin, zatim jedinstveni prirodni fenomen – cvetanje reke Tise u rano leto, salaše, mada će vas svako vojvođansko selo i gradić sa bajkovitim crkvicama kupiti svojim ravničarskim šarmom, ali i odličnom trpezom.
Zapadna Srbija ponudiće vam planine, reke i kanjone koji svojom lepotom privlače najveći broj turista koji posete Srbiju. Kroz Ovčarsko – Kablarsku klisuru i gradove Čačak i Užice stižete na Zlatibor, jedan od najvećih centara srpskog turizma sa najbogatijom turističkom ponudom u Srbiji. Osim divne prirode i domaće planinske hrane, moći ćete da uživate u izletima u etno sela kojima je Zlatibor okružen. Ne propustite da vidite neobično etno selo Drvengrad i staro selo Sirogojno, da se provozate starim vozom Ćirom.
Na oko 58 km udaljenosti od Zlatibora, ka zapadu, kroz božanstvenu prirodu stići ćete do planine Tare i istoimenog nacionalnog parka. Taru sa severozapdne strane okružuje smaragdna reka Drina i kao njen najveći ukras – veštačko jezero Perućac. Ukoliko ste avanturista, ne propustite splavarenje Drinom.
Put južno od Zlatibora preko planine Zlatar dovešće vas do jednog od najlepših kanjona u ovom delu Evrope, kanjona reke Uvac koji pripada Specijalnom rezervatu prirode – Uvac. Osim nestvarno lepog kanjona, ovde se može videti i retka vrsta orla, Beloglavi Sup. Najzanimljiviji grad u ovom regionu je svakako Novi Pazar sa kulturnim šarenilom, mnoštvom starih džamija i srednjovekovnih manastira koji se nalaze pod zaštitom organizacije UNESCO.
U Srbiji ćete često čuti da je “Šumadija srce Srbije”, a i nalazi se u njenom centralnom delu. Ovaj deo zemlje karakteriše pitomija priroda, dok su najveći gradovi Kragujevac, Kruševac i Kraljevo. Centar turizma ovog dela zemlje je Vrnjačka Banja u čijoj blizini se nalazi Kopaonik, jedna od najlepših planina Srbije i veliki zimski turistički centar.
Istočni deo Srbije zaseniće vas velikim kulturnim bogatstvom, ostacima Rimske civilizacije. Na severo-zapadu ne propustite da vidite najveću klisuru Evrope – Đerdapsku klisuru, a u njenoj blizini Lepenski vir, paleolitsko nalazište na obali Dunava – prvo urbano naselje Evrope. Obavezno obiđite srednjovekovne tvrđave na Dunavu: Fetislam (kod Kladova), Golubac i Smederevsku tvrđavu, ali i ostatke Rimskog carstva: Trajanovu tablu i ostatke Trajanovog mosta, utvrđenje Diana iz 1. veka, a zatim u blizini Zaječara – kasnoantički dvorac rimskog imperatora Gaja Galerija Valerija Maksimilijana – arheološki lokalitet Felix Romuliana.
Na jugu Srbije očekuje Vas grad temperamentnih, dobroćudnih i ljubaznih Nišlija, rodni grad rimskog cara Konstantina, u kome se i danas oseća mešavina egzotičnosti Istoka i elegancije Zapada. Neobična srednjovekovna tvrđava i ukusna južnjačka hrana ostaće vaše najlepše sećnje na ovaj grad. Ukoliko se nađete u Nišu u avgustu, a ljubitelj ste džeza, ne propustite jedan od najboljih festival te muzike u ovom delu Evrope, Nišville.
Na krajnjem jugu Srbije nalazi se autonomna pokrajina Kosovo i Metohija. Od 1999. godine, nakon sukoba Albanaca i Srba i NATO bombardovanja SRJ, ova pokrajna je pod međunarodnim protektoratom, a veliki broj Srba je raseljen sa ovih prostora. Danas na Kosovu i Metohiji živi oko 100 000 Srba. Ako se uputite ka južnoj srpskoj pokrajini, naša preporuka je da obiđete srednjovekovne manastire Gračanicu, Visoke Dečane, Pećku Patrijaršiju, Crkvu Bogorodice Ljeviške u Prizrenu, udahnite svež vazduh sa Šar planine, popijte čašu metohijskog vina…
Ovo je bio kratak vodič kroz Srbiju, a ova rubrika portala Serbia.com nudi vam detaljne opise svega što bi trebalo da posetite tokom boravka u Srbiji.