Putevi kojima je išao vožd Karađorđe, njegov unuk, omiljeni srpski kralj Petar Prvi, a kasnije i cela kraljevska porodica Karađorđevića, isprepletani su sa oplenačkim putevima vina. U ovom vinskom kraju čuvaju se najstarija domaća vina u Srbiji.

Možda Karađorđe nije bio vođen željom za dobrim vinom, kada je za svoju prestonicu odabrao baš kraj pogodan za gajenje vinove loze, ali su njegovi potomci bili i te kako svesni vinskog bogatstva oplenačkog kraja.

Oplenac je postao centar srpske države u 19. veku, ali i prestonica vina. Na ovom kamenitom i šumovitom brdu koje je pod zaštitom države, dominira crkva Svetog Đorđa, Mauzolej porodice Karađorđević.

Oplenac_24433931
Crkva Svetog Đorđa, Mauzolej porodice Karađorđević na Oplencu

Sam kralj Petar Prvi Karađorđević je na obroncima Oplenca zasadio najbolje sorte vinove loze iz Evrope na oko 30 hektara zemlje. Nekoliko godina kasnije, tačnije 1931. godine, njegov sin, prestolonaslednik Aleksandar, prvi kralj države Srba, Hrvata i Slovenaca napravio je Kraljev podrum koji je i danas najveća atrakcija oplenačkog puta vina.

U delu vinarije koji je preuređen u muzej, čuvaju se neka od prvih buradi. Među njima su tri bureta koje je kralj Aleksandar 1922. godine dobio kao svadbeni poklon od naroda Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca čiji je bio kralj. Svako bure ima zapreminu od 2 hiljade litara, a sa prednje strane izrezbareni su početni stihovi srpske, hrvatske i slovenačke himne.

U Kraljevom podrumu ima arhivskih vina i to su sigurno najstarija domaća vina koja se u Srbiji čuvaju. Iz 1931. godine sačuvana su vina Oplenka, Žilavka i Beli brurgundac, flaširana u jedinstvenim bocama sa utisnutim kraljevskim grbom, a iz kasnijih berbi čuvaju se Prokupac, Hamburg, Plemenka.

Posle obnove čuvenih kraljevih vinograda pre devet godina, na njima uspevaju kvalitetne vrste grožđa od kojeg se prave Sauvignon Blanc, Chardonnay i Rose. Uslovi za gajenje vinove loze u ovom delu Srbije, pogodovali su uzgoju stare sorte smederevke kao i autohtonih sorti prokupaca i vranca.

Iako je vino Karađorđevića proslavilo ovaj kraj, vinogradarstvo u njemu datira mnogo pre ove vladarske porodice. Selu Vinča, a i bregu u nastavku Oplenca, stari Rimljani su i ime dali po vinu – Vincea. U ovom selu nalazi se vinarija “Aleksandrović” koja je od glavnog podrumara kraljevske porodice dobila recepturu za proizvodnju najboljeg vina koje se nekada pravilo u Kraljevom podrumu.

Tako je ponovo rođeno kraljevsko vino “Trijumf“, snažne strukture, kremaste teksture i prefinjenog voćno – mineralnog karaktera. Još mnogo ukusnog i pitkog vina se čuva u buradima vinarije „Aleksandrović“.

Na ovom putu vina, prave vinopije neće zaobići ni podrume “Jelić” nadomak Valjeva i “Radovanović” u Krnjevu blizu Velike Plane koja je za Olimpijski tim Srbije u Londonu napravila crveno i belo vino nazvano “Olimpijsko vino”.

Foto2: Wikimedia Commons, XJeanLuc pod Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licencom

[ultimate_spacer height=”30″][dt_fancy_title title=”Related Articles” title_align=”left” title_size=”normal” title_color=”accent” el_width=”100″ title_bg=”disabled” separator_color=”default”][ultimate_spacer height=”30″ height_on_tabs=”” height_on_tabs_portrait=”” height_on_mob_landscape=”” height_on_mob=””]