Ako želite da dodirnete prirodu nečujno, tako da ne remetite njen mir a vidite najlepše skrivene predele, kanjone, pećine, susretnete se sa očima šumskih i vodenih bića, sedite u kajak ili kanu i kliznite niz smaragdne talase reka i jezera Srbije.
Sesti u kajak ili kanu i zaploviti teško dostupnim rekama i jezerima samo je jedan od mnogo načina da se oseti priroda kroz zabavu, ali je to način koji će izabrati avanturisti. Uz blago savladavanje prepreka brzih i sporih voda Srbije moguće je vratiti se u one bezbrižne dečije dane kada smo kroz avanturu otkrivali prirodu.
Širom Srbije, u divlju ili mirnu pustolovinu na ovim plovilima možete se upustiti na mnogim lepim rekama i jezerima pa čak iako nemate nikakvog iskustva u takvoj vrsti rekreacije.
Počnimo od prestonice Srbije.
Divne reke Beograda pružaju neverovatnu mogućnost da se zabavite i zavirite u sve one uvalice koje znatiželjno posmatrate sa gradskih mostova.
Vožnja kajaka u Beogradu najpopularnija je oko Velikog ratnog ostrva gde će vam društvo na vodi praviti čaplje, a pogled na Beograd iz te perspektive je neprocenjiv.
Na manje od 30 kilometara od glavnog grada mirna reka Kolubara pruža utočište svima koji žele da čuju samo zvuke i šumove netaknute prirode dok lagano veslaju niz nju.
A ako ste ljubitelj divljine, malo opasnijih reka i jezera, uputićete se na zapad Srbije gde se nalazi 60 m duboko jezero Perućac, nastalo pregrađivanjem reke Drine.
Dok prolazite njenim kanjonom, najvećim u Srbiji, impresioniraće vas litice visoke čitav kilometar, a ako provučete ruku kroz vodu na sredini, „dodirnućete“ prirodnu granicu sa Bosnom i Hercegovinom.
Kajak i kanu – kako ih razlikovati?
Razlika između kajaka i kanua je u tome što kajak ima pokrivenu celu gornju površinu sa izuzećem prostora za sedenje najviše dva vozača, dok je kanu celim svojim gornjim delom otvoren pa u njemu može sedeti više osoba.
Kajak pokreće veslač koji sedi na dnu plovila i vesla veslima sa dve lopatice dok u kanuu postoje klupice za više osoba i veslači mogu sedeti ili klečati veslajući kratkim veslima sa jednom lopaticom.
Ako pak u sred vrelog leta poželite da se ohladite u debelom hladu pećine kojoj se može prići samo iz vode, zaputite se do Nove Varoši i Sjenice gde je u Pešterskoj visoravni smešten specijalni rezervat prirode Uvac.
Ovo prostranstvo beskrajnog zelenila, kroz koje protiču bistre i hladne vode reka Uvac, Vapa, Jablanica, Dubočica koje na samom kraju toka formiraju tri prelepa jezera Uvačko, Zlatarsko i Sjeničko, mnogi zbog lepote nazivaju “Koloradom”.
Zbog toga je plovidba niz krivudavi Uvac veliki izazov za avanturiste, ljubitelje divlje prirode koji se neće uplašiti kada ih upravo nad ovom rekom nadleti Beloglavi sup, orao sa rasponom krila od oko tri metra.
Osim na ovim najprivlačnijim destinacijama, mogućnosti za ovakav vid rekreacije u Srbiji ima gotovo na svakoj većoj reci i jezeru koji ušuškani u tišinu bajkovitih predela još uvek čekaju da ih istražite!
Olimpijski sportovi
Prve kanue su kao prevozno sredstvo izradili i koristili Indijanci u Severnoj Americi, dok su kajake, za istu namenu, prvi konstruisali Eskimi.
Po uzoru na njihova plovila, škotski pravnik i pustolov Džon Mekgregor je u 19. veku napravio prvi sportski kajak.
Mekgregor je 1866. osnovao Kraljevski kanu klub, a dve godine kasnije organizovao je i prvo zvanično takmičenje.
Takmičenja u vožnji kajaka i kanua su se na programu Olimpijskih igara prvi put pojavili u Berlinu 1936. godine, a od OI u Londonu 1948. u ovim sportovima takmiče se i žene.
Kako stići do najboljih destinacija za kajak i kanu avanture?
Ukoliko želite da se upustite u samostalnu avanturu – za sve veće gradove koji okružuju ova jezera i reke postoje autobuski polasci sa Beogradske autobuske stanice, a kada tamo stignete, potražite lokalne autobuse ili taxi prevoznike do odredišta.
Mi preporučujemo ture koje organizuju klubovi i agencije iz Beograda i Novog Sada a koje uključuju prenoćište, opremu i obuku.