Ostvarite čovekov vekovni san o letenju i preživite da pričate o tome. Otkrijte paraglajding, slobodno sanjarite i zavolite Srbiju iz vazduha
Spakujete vi tako ranac, popnete se na brdo, raspakujete ranac, zaletite se i skok – sa brda u provaliju! Ovo je samo početak priče o tome kako da ostvarite jedan od snova – kako da letite, a da, pre svega, to i preživite – priče o tome kako je opijajuće jedrenje padobranom i zašto na prvi osećaj možete da se zaljubite u paraglajding.
Da se vratimo na brdo s početka priče – skočite, razvije se to krilo izduženo-elipsastog oblika, zavalite se u vaše sedište i poletite tako srpskim nebom…
S vaše leve strane proplanci i šume, s desne se u daljini nazire reka. Vetar ćarlija, pa po nebu klizite polako, a sunce taman kakvo treba da bude – čini da se voda daleko pod vašim nogama svetluca i da krošnje drveća blješte zelenom bojom, pri tome ne pržeći svojom vrelinom…
Možda se u toku leta kraj vas stvore i ptice, pa neko vreme letite sa njima zajedno… Možete čak, dok vam prave društvo, i da probate da ih pozdravite, ili da vičete na njih. Sami sa njima, na nebu, pa ko može da vas čuje?
A kako doći do jedinstvenog osećaja slobode koji nudi paraglajding, kao jedan od najjednostavnijih načina da čovek ostvari vekovni san o letenju?
U Srbiji to možete da uradite ako odete na nekoliko mesta – na Vršačku kulu, do koje se stiže iz Vršca; na Crni vrh, 15 kilometara zapadno od Bora; na Glišovske livade, 22 kilometra od Kraljeva; u Nišku banju, u Vinču, na Kopaonik, Rajac, Sićevo, Rudnik, Rtanj, Ovčar…
Ono što je bitno za paraglajding je i činjenica da se u ovom sportu ne iskače iz aviona.
Potrebna oprema se lako pakuje u jedan ranac, težine od oko 15 kilograma, a potreban je neki vid prevoza do najbližeg pogodnog brda.
Kada se pronađe odgovarajuća lokacija, potrebno je manje od deset minuta za pripremu. Posle nekoliko koraka zaleta duž padine brda i uz povoljna strujanja vazduha može se poleteti odmah.
Dakle, ne trebaju vam aerodromi, skupe letelice ili bilo šta slično – jednostavno, ne postoji lakši način za poletanje nego baviti se paraglajdingom.
OBRATITE PAŽNJU: Poletanje bez kvalitetne teoretske pripreme i praktične obuke, pod kontrolom instruktora, je velika šansa za nesreću. Zbog male brzine leta, svaka promena vetra i turbulencija mogu da ugroze bezbednost.
Zato je dugotrajna i sistematska obuka jedini način da se što bezbednije i duže uživa u jedrenju padobranom i to doživi kao nešto što se nikada ne zaboravlja.
Na svetskoj “paraglajding mapi”
U Srbiji su organizovana i neka od najprestižnijih paraglajding takmičenja – Svetski kup u paraglajdingu na Višegradu, iznad sela Sićeva (PWC-Sićevo 2005), treće Svetsko prvenstvo u preciznom sletanju na Koritnjaku, zatim Svetski kup u preciznom sletanju u Vršcu…
Naročito je značajno da je kod nas održano i Prvo evropsko prvenstvo u paraglajdingu u preciznom sletanju u Niškoj Banji – tada je srpska reprezetnacija postala ekipni šampion Evrope!