U srcu Šumadije, nadomak grada Topola uzdiže se stenovito brdo Oplenac. Na raskršću četiri puta, ovo mesto čuva tradiciju i kulturu srpskog naroda sve do današnjih dana. Svojim fascinantnim gustim šumama, plodnim zemljištem, obiljem životinjskog sveta i opijajući čistim vazduhom odiše posebnom energijom koju je nemoguće ne osetiti.

Meštani umeju da kažu da se na Oplencu manje spava jer je vazduh čist, pa je mnogo manje sati sna potrebno da bi čovek osetio odmornim.

Raskošnoj prirodi i zemljištu, raznovrsnoj fauni i povoljnoj klimi ovog predela, nije mogao da odoli ni Đorđe Petrović-Karađorđe, kada se 1762. godine doselio u podnožje Oplenca. Taj trenutak će potpuno promeniti sudbinu, tada ove male varošice od samo četrdesetak kuća. Oplenac će postati mesto donošenja važnih političkih i državnih odluka, centar kulturnih zbivanja ali i simbol oslobođenja srpskog naroda od Turaka.

Ratovi, bune, ustanci ali u velikoj meri i dinastičke borbe odneli su sa sobom delić kulture, istorije i posebnosti tadašnjih zdanja i grada, ali ne i duh vere i posebnosti naroda. Ova vazdušna banja, kako je još u narodu zovu, uspela je da očuva svoju posebnost, tradiciju, gostoprimljivost i ljubaznost, ali i fascinantne znamenitosti koje plene svojom lepotom.

Jedna od znamenitosti koje krase Oplenac je crkva Sv.Đorđa, impozantna petokupolna građevina čija je unutrašnjost oslikana sa više od 40 miliona raznobojnih staklenih kockica, koje sa 15.000 raznih nijansi boja oslikavaju kopije fresaka iz 60 srpskih srednjovekovnih crkava i manastira. O ovom hramu rafinirane lepote, možda najbolje govore pogledi puni divljenja posetilaca iz celog sveta.

Na samo par metara od crkve Sv.Đorđa nalazi se kuća kralja Petra I, koja je danas pretvorena u jedinstveni izložbeni prostor. Ljubitelji istorije i antikviteta mogu da uživaju u razgledanju ličnih predmeta, dokumenata i slika dinastije Karađorđević koji imaju ogroman društveni, istorijski i kulturni značaj i vrednost.

Pored crkve Sv.Đorđa, baštinu srpske istorije na Oplencu čuva stara i dosta skromnija crkva Presvete Bogorodice ili Karađorđeva crkva. Posebnost ove crkve je upravo u tome što je u velikoj meri očuvan njen autentičan izgled, pa svojom toplinom i skromnošću predstavlja pravi primer stare, tradicionalne srpske crkve. Zanimljivo je to da su zvona ove rustične crkve sa izuzetno skladnim proporcijama, prva koja su se slobodno posle više vekova robovanja pod Turcima oglasila u Srbiji.

Nadomak Karađorđeve crkve, nalazi se i njegov konak, tačnije jedan deo koji je ostao sačuvan. Konak je građen od kamena, a istovremeno je činio i južni zid utvrđenja Karađorđevog grada. Vožd je ovde živeo i radio, a ceo prostor je danas jedinstven po tome što posetioci mogu da razgledaju predmete, dokumente, relikvije i slike koje svedoče o vremenu, životu i radu Karađorđa upravo na mestu gde se sve to zbivalo.

O bogatom zemljištu i pogodnoj klimi Oplenca, govore i poznati Oplenački vinogradi. Tradiciju uzgajanja kraljevskog vina započinje Karađorđe, a nastavljaju njegovi nasledici. Danas je pod vinogradima zasađeno skoro 12 hektara, ukupna proizvodnja je od 15.000 do 20.000 litara vina najrazličitijih sorti, kvalitetnog i prefinjenog ukusa, koja godinama unazad osvaja zlatne medalje.

Oplenac je poznat po dobrom i kvalitetnom vinu, ali i sada već čuvenoj Oplenačkoj berbi ili Festivalu grožđa i vina, koja se održava od 1962. godine. Tokom tri dana održavanja ove manifestacije, od centra Topole do Oplenca ulice su ispunjene štandovima grožđa, vina, voća, suvenira i proizvoda starih zanata. Tada se na ulicama može čuti samo pesma i smeh, osetiti miris prave srpske tradicionalne kuhinje i kraljevskog vina, i videti izložbe starih rukotvorina, izvodbe narodnih igara i još mnogo toga.

Zbog kulture i istorije, prirode i klime, impozantnih građevina i spomenika, kao i posebne energije i atmosfere koju osete ljudi koji posete Oplenac, ovo mesto predstavlja jedinstvenu lokaciju za odmor i rekreaciju, upoznavanje sa kulturnim i istorijskim znamenitostima Srbije i uživanje u tradicionalnoj kuhinji i kraljevskom vinu.

Kako doći do Oplenca?

Oplenac se nalazi u opštini Topola, koja je udaljena oko 80 kilometara od Beograda iz kog se na Oplenac može doći Ibarskom magistralom do Lazarevca, a zatim se putuje još 15 km preko Aranđelovca.

Iz pravca Istočne i Južne Srbije bi se sa autoputa Niš-Beograd trebalo isključiti kod Lapova, a zatim ići preko Rače Kragujevačke i sela Viševac (rodnog mesta Vožda Karađorđa).

Kada ste ovde, ne propustite…

Obilazak pećine Risovače, danas poznata kao muzej paleolita, bila je dom pračoveka neandertalskog tipa.

Posetu Bukovičkoj banji, rekreativnu šetnju Bukuljom.

Ukoliko planirate boravak duži od jednog dana u ovom kraju, Serbia.com preporučuje odsedanje u hotelu Stari Oplenac čiji je idejni tvorac bio kralj Petar I.

www.hotelstarioplenac