Cvetno drveće, koje je za nezaboravan doček francuske princeze Jelene Anžujske posađeno dolinom Ibra, danas je poznato kao Dolina jorgovana

Već sedam vekova Dolina jorgovana i reke Ibar ispunjena je zanosnim mirisom ovog cveća koje neprestano podseća na romantičnu priču o francuskoj princezi, kasnije srpskoj kraljici, Jeleni Anžujskoj.

Naime, srpski kralj Uroš I Nemanjić je želeo da na poseban način dočeka svoju buduću suprugu, pa je naredio da se pre njenog dolaska duž nepristupačne doline Ibra posadi prelepo cvetno drveće kako bi je predeo podsećao na njenu rodnu Provansu.

U dolini reke Ibra i Raške, od Kraljeva pa na jug do ispod Novog Pazara, rođena je srpska srednjovekovna država.

Sure litice doline Ibra sakrili su veliki grozdasti cvetovi ljubičaste boje, a taj stenovit kraj postao je prilično pitom. Dolina jorgovana i njeni cvetovi vekovima opstaju označavajući ljubav i poštovanje koje je narod gajio prema plemenitoj kraljici, čuvenoj po svojoj mudrosti i obrazovanju.

Jelena Anžujska doprinela je značajno kulturnom usponu srednjevekovne srpske države, na dvoru je imala prvu biblioteku i podsticala je prepisivanje knjiga u manastirima.

U braku sa kraljem Urošem, trećim sinom Stefana Prvovenčanog, Jelena je rodila dva sina, Dragutina i Milutina. Crkva ju je posle smrti kanonizovala kao sveticu, a u njenu čast se već deset godina početkom maja održava međunarodna manifestacija “Dani jorgovana” kada, osim Kraljeva, ožive i srednjovekovni grad Maglič i manastir Žiča.

mglic
Tvrđava Maglič

Srednjovekovni grad-tvrđava Maglič uzdiže se strmoj litici nad Ibrom, a pretpostavlja se da je naziv dobio po magli koja se često spusti ispod njegovih temelja i prekrva celu dolinu. Nije poznato ko ga je podigao, a prvi pisani podaci o njemu potiču iz 14. veka. Svih sedam kula grada, čiji je zaštitinik Sveti Đorđe, sačuvane su do danas.

Maglič je podignut na strmoj litici, 150 metara iznad nivoa Ibra, na krajnje nepristupačnom terenu sa tri strane okružen rekom. Izuzetan je po tome što predstavlja klasičan primer srpske srednjovekovne vojne arhitekture.

Za pešake je pristupačan samo sa zapadne strane, pa penjanje do stare tvrđave krivudavim stazama i prelazak preko visećeg mosta uvek predstavlja pravu avanturu.

Dolina jorgovana u blizini Magliča skriva neke od najlepših srpskih manastira, a Žiča, koju je podigao Stefan Prvovenčani gde je i krunisan za prvog srpskog kralja, pleni nadaleko svojom lepotom.

Po legendi, u toj crkvi je krunisano sedam srpskih kraljeva za koje su otvarana po jedna vrata, a zatim zazidana. Stoga, u narodu je zovu i “sedmovratom Žičom”.

Dolina jorgovana počinje kod grada Kraljeva, jednog od znamenitih gradova centralne Srbije, koji je današnje ime dobio 1882. godine posle proglašenja Srbije za kraljevinu i krunisanja kralja Milana Obrenovića u manastiru Žiča.

Gde je dolina jorgovana i kako do nje stići?

Dolina jorgovana okružuje stari grad Maglič koji se nalazi u centralnoj Srbiji, na oko 30 km jugozapadno od Kraljeva. Ako dolazite iz pravca Beograda, trebalo bi da pređete oko 200 km, a možete ići Ibarskom magistralom Beograd-Ljig-Čačak-Kraljevo-Raška ili auto-putem E-75 Beograd-Niš, odakle se odvajaju dva pravca do Kraljeva: Batočina-Kragujevac-Kraljevo i Pojate-KruševacVrnjačka Banja-Kraljevo.

Iz Niša je potrebno oko 160 km do Magliča, a iz Novog Sada oko 270km.

Autobuski polasci do Kraljeva su česti iz svih većih gradova Srbije, a od Kraljeva do Magliča savetujemo lokalni prevoz ili taksi.

Ako vam Dolina jorgovana sa svojim plavim i ljubičastim poljima ne bude dovoljna već poželite da se popnete i u stari grad Maglič, spremite se za avanturu jer je to moguće jedino je sa zapadne strane kroz krivudave puteve i litice.

Kada ste ovde, ne propustite…

Da obiđete manastire Žiču, Studenicu i Ljubostinju.

Žiču je podigao kralj Stefan Prvovenčani sa svojim bratom Svetim Savom početkom 13. veka, Studenica je zadužbina velikog srpskog župana Stefana Nemanje, a Ljubostinja je zadužbina kneginje Milice, koja je prema legendi podigla hram na mestu gde je prvi put srela Kneza Lazara, svog supruga.

Ako dođete u ovaj kraj na proleće ili leto, trebalo bi da iskusite rafting Ibrom. Polazna tačka splavarenja nalazi se na 200 kilometara od Beograda, na mestu Ušće.

Početkom jula ne propustite manifestaciju “Veseli spust”, celodnevno splavarenje Ibrom improvizovanim plovilima.

Početkom jula se proveselite u karnevalskoj atmosferi Vrnjačkog karnevala u Vrnjačkoj Banji, a u februaru se, na Sv. Trifuna ili Dan zaljubljenih, takmičite u ljubljenju na manifestaciji “Poljubi me”.

Zimi posetite planinu Goč koja nudi i odličnu zabavu uz noćno skijanje, ali i kvalitetan odmor.