Jedna od poslednjih pustinja u Evropi, Deliblatska peščara je nastala od peska koji je nanosio vetar i proteže se na 300 kvadratnih kilometara.

Ako poželite da prošetate jednom od poslednjih pustinja u Evropi, Deliblatska peščara je mesto za vas. Oni odvažniji, mogli bi da se pohvale i da su u njoj učestvovali u lovu na vukove, dok bi oni miroljubiviji pričali o prelepoj prirodi i pokazivali fotografije predela koji kao da se nalaze u dalekoj Africi, a ne u središtu Evrope.

Jedinstveni fenomen u ovom delu sveta ili “Evropska Sahara” kako je još zovu, Deliblatska peščara je mesto koje, ako dolazite u Srbiju, ne smete propustiti! Nastala je delovanjem vetra koji je nanosio pesak i stvorio pravi pustinjski reljef. Nepregledna ravnica Vojvodine je učinila ostalo.

Dnevno-noćne promene temperature su velike, a slično je i sa smenama godišnjih doba. Kao u pravoj pustinji, površinskih vodotokova u Deliblatskoj peščari nema, a Košava duva često uraganskom brzinom (do 180km na sat).

Zbog svoje raznovrsne flore i faune ovo područje je proglašeno za specijalni rezervat prirode.

Površina peščare je oko 300km2, a mase peska su okružene plodnim lesnim površinama na kojima žive mnogobrojne biljne i životinjske vrste. Ovo je zbog toga pravi raj za sve istraživače prirode, željne avanture i boravka u jednom zaista jedinstvenom ekosistemu. Ovde raste oko 900 vrsta biljaka, a banatski i stepski božur, pančićev pelen i još neke retke vrste moguće je naći samo u Deliblatskoj peščari.

Svojom lepotom pažnju privlači i 20 vrsta orhideja, a to najbolje znaju ljubitelji cveća iz celog sveta koji, s proleća, već dugi niz godina dolaze ovde da uživaju u prirodi koja se tek budi.

Najveći broj životinja koje žive u ovoj pustinji spadaju među prirodne retkosti u ostatku Evrope. To su uglavnom vrste sa stepskih staništa koje su beg od savremenog sveta potražile upravo u ovoj peščari – pustinjski mravi, mravlji lav, banatski soko, orao krstaš, stepski skočimiš, stepski tvor… Za neke od njih, Deliblatska peščara je jedino ili jedno od malobrojnih preostalih staništa u Srbiji.

Specifičnost ovog mesta je i stalna populacija vukova, pa ćete prilikom boravka ovde imati osećaj da ste u pravoj divljini. Deliblatska peščara je lokalitet na kome se nalazi i poznato mesto za lov na koje već godinama dolaze lovci iz celog sveta. Dozvoljen je lov na srne i divlje svinje, a odvažniji mogu da se u nekim mesecima tokom godine oprobaju i u lovu na vukove. Uz odgovarajuće dozvole, svoje trofeje možete poneti kući, a posle ih svima pokazivati i pričati vaše „lovačke priče“.

Deliblatska peščara nekada je imala ogroman problem sa nevezanim peskom koji se pod dejstvom košave razvejavao širokim prostorima Panonske nizije. Promene u reljefu i delovanje ljudi od ovoga su napravile samo priču iz davnih vremena. Ipak, ime je ostalo – Deliblatska peščara postala je “Evropska Sahara” i “najstarija pustinja u Evropi”. A da li zaista liči na pravu pustinju, prepuštamo vama da ocenite.

Gde je Deliblatska peščara i kako do nje doći?

Deliblatska peščara se nalazi na oko 100 km od Beograda, a najbolje je poći putem Pančevo-Kovin-Bela Crkva. Sa beogradske autobuske stanice često saobraćaju autobusi ka Beloj Crkvi.

Iz Centralne Srbije do ovog kraja možete stići iz pravca Kovina preko Smederevskog mosta i Deliblatske peščare. Ukoliko krećete iz Vojvodine, krenite ka Beloj Crkvi preko Vršca.

Kada ste ovde, ne propustite…

Da prošetate svakom varošicom na koju naiđete na putu sve do Vršca jer ćete tako moći da se upoznate sa specifičnim vojvođanskim mentalitetom, da vidite brojne živopisne crkve izgrađene u baroknom stilu, probate vojvođansku kuhinju.

Ako dolazite u letnjem periodu, ponesite kupaći kostim jer ćete naići na mnogo divnih plaža na Dunavu. Na samo 65 km od Beograda, u selu Gaj, skrenite desno i uskoro ćete stići do jedne od najlepših plaža odakle se splavovima možete odvesti do Viminacijuma (rimski vojni logor i grad), a gliserom do Srebrnog jezera.

Nezaboravan doživljaj Deliblatske peščare upotpunjuje mogućnost da na samo nekoliko metara od vas, na pojilištima, ugledate jelene, srne, divlje svinje…

Vršac, jedan od najlepših gradova Srbije sa svojim znamenitostima čeka da ga otkrijete.

U ovom delu zemlje se nalazi “Vinski put Vršac“, pa vas bez čaše božanskog pića iz banatskih vinograda, domaćini neće pustiti da odete. A ako se ovde nađete trećeg vikenda u septembru, ne propustite manifestaciju “Dani berbe“, na kojoj možete da probate najlepša vina ovog kraja.