Đavolja varoš i njene visoke zemljane kupe, koje su po predanju okamenjeni svatovi, bile su kandidat za jedno od sedam novih svetskih čuda prirode
Bilo da su okamenjeni svatovi koji su, po nalogu đavola pošli da venčaju brata i sestru, ili ljudi koje je veštica okamenila zbog neispunjenih obećanja, visoke zemljane kupe na planini Radan na jugu Srbije neće vas ostaviti ravnodušnima. Kao veoma redak prirodni fenomen, Đavolja varoš je bila kandidat za jedno od sedam novih svetskih čuda prirode.
Nalazi se na jugu Srbije, na planini Radan nedaleko od Kuršumlije, a čini je skup više od 200 zemljanih formacija, visokih od 2 do 15 metara i širokih do 3 metra, na čijim se vrhovima nalaze kamene kupe.
Lokalitet Đavolja varoš pripada selu čudnog imena Đake, koja potiče od albanske reči “gjak” – krv, a nalazi se između 660 i 700 metara nadmorske visine. Ovo neobično i mistično mesto, čiji naziv uliva dozu jeze i strave, podeljeno na dve jaruge podjednako zloslutnih imena – Đavolju i Paklenu.
U neposrednoj blizini su i Žito vrele i Đavolja voda, izvori velike kiselosti i u narodu poznatih čudotvornih svojstva. Do samih kula dolazi se pešačkom stazom, a oko njih postoje uređeni vidikovci sa kojih se pruža predivan pogled na okolinu.
Đavolja varoš sastoji se iz dva, u svetu retka, prirodna fenomena: zemljane figure, kao specifični oblici reljefa koji u prostoru deluju vrlo atraktivno, i dva izvora jako kisele vode sa visokom mineralizacijom.
Zbog svoje jedinstvenosti, jer iako slični fenomeni postoje u svetu nigde nisu ovako visoki i nema ih u ovolikom broju, Đavolja varoš je bila u najužem krugu da uđe među novih sedam svetskih čuda prirode. Iako nije izabrana, poslednjih godina privlači veliki broj turista željnih avanture i originalnog doživljaja.
Tokom vekova, narod je o nastanku ovog mesta stvorio brojne legende. Prema jednoj, reč je o okamenjenim svatovima koji su, po nalogu đavola, krenuli da venčaju sestru i brata, pa ih je Bog za kaznu okamenio da zauvek podsećaju da nijedan greh ne prolazi nekažnjeno.
Drugo predanje kaže da je na tim prostorima nekada živela veštica koja je ispunjavala želje ljudima u zamenu za obećanje da će joj dati šta god jednom od njih zatraži. Ove 202 kamene kupe su oni koji nisu ispunili obećanje dato veštici ili su pokušali da je prevare.
Nauka ne nudi tako maštovito objašnjenje – Đavolja varoš posledica je erozije zemljišta koje je ovde veoma rastresito, ali čvrsto. Uništavajući šume, čovek je otvorio put razornom dejstvu vode. Vetar, kiša i sunce učinili su ostalo, mada se i naučnici slažu da je oblik nekih kupa, kao i činjenica da vrh od 20-30 cm drži težinu od po nekoliko stotina kilograma “čudesno”.
Koja god verzija priče da Vam je draža, Đavolja varoš je mesto koje morate da posetite.
Danju grandiozne i pomalo preteće kule, noću divno osvetljene i potpuno mistične, lokalitet su koji ćete pamtiti zauvek. A ako usput popijete vodu sa nekog od izvora, tvrdi legenda, sigurno ćete se ovamo vratiti.
Gde je Đavolja varoš i kako do nje doći?
Ako dolazite automobilom, do Đavolje varoši mozete doći tako što sa puta Niš – Priština skrenete na osamdesetom kilometru (8 km posle skretanja za Prolom Banju) levo, prema Dobrom Dolu. Nakon 6 km vožnje u selu Zebice ponovo skrenite levo i posle pređenih 3 km novog asfaltnog puta stižete do ovog neobičnog spomenika prirode.
Djavolja Varoš je od Beograda udaljena 288 km a od Niša 89 km. Na 10 km od nje, nalazi se Kuršumlija, do koje ima redovnih autobuskih polazaka iz svih većih gradova, a odatle preporučujemo taksi prevoz do Đavolje Varoši.
Ukoliko ste raspoloženi za šetnju i planinarenje, do Đavolje varoši možete doći peške od Prolom banje, “stazom zdravlja”, preko Prolomske planine, u dužini od 9 kilometara, za dva i po sata hoda.
Kada ste već ovde, ne propustite…
…da se posle obilaska Đavolje varoši opustite u tri okolne banje – Prolom, Lukovskoj i Kuršumlijskoj banji, a sve tri su poznate po prirodnim lepotama i lekovitim svojstvima, idealnim za odmor, rekreaciju i lečenje.