Bajkovito etno selo Latkovac čine četiri stare kuće, izgrađene od blata, slame i greda, od kojih najstarija ima oko 200 godina i nekada je bila sudnica.

Priliku da uživate u nekadašnjoj sudnici ili u zatvoru imate retko gde na planeti. Zato iskoristite ponudu i priuštite sebi takav doživljaj u bajkovito lepom etno selu Latkovac kod Aleksandrovca.

Takvo selo izniklo je na više od dva veka starom ognjištu predaka porodice Knežević, a sastoji se od četiri kuće stare više od jednog veka koje su izgrađene od blata, slame i greda. Jedna od tih kuća, stara oko 200 godina, upravo je sudnica s početka priče, koja je početkom 20. veka prešla u privatno vlasništvo.

Samo selo Latkovac bilo je poznato pre skoro 500 godina, u vreme vladavine Turaka na ovim prostorima i zapisano u turskim defterima iz 16. veka gde se pominje kao Vlatkovac.

U to vreme bilo je toliko malo da je ograđeno jednom ogradom, ali su dobar geografski položaj i udaljenost od puteva uticali da bude neprestano naseljeno.

etno_selo_latkovac_0_th_3

Njegovi meštani bili su veoma cenjeni i poznati vinari, poljoprivrednici i zanatlije, a taj kraj Srbije i danas je poznat po proizvodnji vrhunskih vina. Veliki broj vinarija i vinskih podruma nude i danas svim posetiocima posebnu “vinsku avanturu” uz degustaciju vina i mitove i legende o vilama i slovenskim bogovima.

Etno selo Latkovac se nalazi u samom srcu Srbije, na udaljenosti od 220 kilometara od Beograda, u podnožju planina Kopaonik, Goč i Željin na nadmorskoj visini od 430 metara.

Pored četiri kuće, stare sudnice i još tri zgrade izgrađene početkom 20. veka, u njemu se nalaze još i štala i stari ambar. Tri kuće okrečene su jarkim bojama: plavom, crvenom i zelenom, a u nekadašnjem vinskom podrumu, a potom zgradi suda i zatvora nalazi se prostrana trpezarija.

Osim bogatom istorijom i mnoštvom legendi, selo se kao jedinstveno mesto nameće i svojom netaknutom prirodom, čistom planinskom vodom, svežim vazduhom, domaćom hranom i vinima. U blizini se nalaze četiri arheološka nalazišta starog grada Koznika, koja boravak mogu da učine još zanimljivijim.

Posetioci etno sela Latkovac mogu da se oprobaju i u nekim od starih zanata ili da, na zadovoljstvo domaćina, učestvuju u seoskim poslovima. Takođe, u tom selu se organizuju i razne radionice slikarstva, etno muzike, kaligrafije, keramike, istorije, arheologije i starih zanata (tkanja, vezenja, štrikanja, šivenja, predenja vune, korparstva, kovaštva, stolarstva, kazandžijstva …)

U etno dućanu sela Latkovac, kao uspomenu na čarobne doživljaje, posetioci mogu kupiti suvenire čiji je prihod namenjen projektima i aktivnostima Društva za mentalno nedovoljno razvijene osobe iz Aleksandrovca, a koje izrađuju deca iz tog udruženja.

Takođe, mogu pazariti i rukotvorine žena iz etno mreže “Rasina” iz Kruševca, kao i proizvode srpske tradicionalne kuhinje etno sela Latkovac (slatko, džem, pekmez, ajvar, turšiju …)

Gde se nalazi etno selo Latkovac i kako do njega stići?

Ako se uputite pravac etno sela Latkovac u opštini Aleksandrovac možete se opredeliti za udobnost sopstvenog prevoza ili za autobuski prevoz ukoliko želite da se opustite tokom putovanja.

Iz pravca Beograda do Aleksandrovca i Latkovca najbrže se dolazi putem preko Jagodine, Ćuprije, Paraćina i Kruševca.

Takođe, do Latkovca je moguće doći i regionalnim putevima iz pravca Niša i Prokuplja, Brusa i Kopaonika, Kraljeva

Etno selo nalazi se na putu koji vodi iz Aleksandrovca u pravcu Kožetina.

Kada ste već ovde, ne propustite…

Čašicu najboljeg što vinari Župe mogu da ponude iz suncem okupanih župskih vinograda. Ukoliko se nađete u Latkovcu polovinom septembra meseca nezaobilazna je manifestacija „Župska Berba‟, a tom prilikom se u selu održava i poseban program.

Nakon odmora i uživanja u specijalitetima domaće kuhinje u etno selu uputite se pravac Kopaonika, Goča ili Željina gde vas očekuje prava planinska idila.

Ako pak želite da uživate u blagodetima mineralnih izvora i lekovitim kurama posetite Jošaničku banju koja se nalazi na svega 42 kilometra od Latkovca.

Foto: www.ethno.co.rs[ultimate_spacer height=”30″][dt_fancy_title title=”Povezani članci” title_align=”left” title_size=”normal” title_color=”accent” el_width=”100″ title_bg=”disabled” separator_color=”default”][ultimate_spacer height=”30″ height_on_tabs=”” height_on_tabs_portrait=”” height_on_mob_landscape=”” height_on_mob=””]