Nekada mondenski centar svečanih balova priređivanih u Starom zdanju, Bukovička banja je danas značajan rehabilitacioni centar smešten u pitomom ambijentu park-muzeja skulptura od belog mermera.

Bukovička banja, jedno od najlepših, najposećenijih i najznačajnijih banjskih lečilišta u Srbiji, nalazi se u Aranđelovcu gde je u svojim nedrima čuvaju stoletne bukove šume i plavi šljivici Šumadije.

Na svega 76 km od Beograda u podnožju planina Bukulja i Venčac izvire pet lekovitih mineralnih voda koje su u narodu odvajkada bile čuvene, a danas u Srbiji spadaju među vodeće po svojim blagotvornim dejstvima i uspehu u lečenju mnogih bolesti.

Zahvaljujući svojoj dugoj i bogatoj istoriji i tome što je bila omiljena destinacija kneza Miloša i dinastije Obrenović koja je značajno doprinela njenoj izgradnji, Bukovička banja je uključena u program “Kraljevskih banja Srbije”.

Nekada je bila mondenski centar građen po uzoru na banje Zapadne Evrope, Bukovička banja je danas značajan centar za rehabilitaciju, ali i svojevrstan muzej na otvorenom.

Bukovička banja ima jedan topli i četiri hladna mineralna izvora zbog čijih lekovitih svojstava je godišnje poseti 40.000 gostiju.

Gosti banje imaju mogućnost uživanja u okrepljujućim kupkama u mineralnoj vodi, kao i hladnim oblogama od lekovite gline koji su izrazito korisni za rehabilitaciju i revitalizaciju organizma, ali i najsavremenijim terapijskim metodama lečenja bolesti gastrointestinalnog sistema, bolesti hepatobilijarnog sistema i pankreasa, bolesti metabolizma (šećerna bolest), bolesti urinarnog sistema, respiratornog sistema (hronični bronhitis i bronhijalna astma), reumatska oboljenja, endokrinološka oboljenja, poremećaja i oboljenja periferne cirkulacije, neuroloških oboljenja, kao i povreda i oboljenja lokomotornog aparata.

Zasigurno najpoznatiji i najznačajniji izvor kojeg Bukovička banja ima je izvor hladne mineralne vode „Knjaz Miloš“.

Flaširanje vode s ovog izvora započeto je još u prvoj deceniji prošlog veka. U to vreme čitav proces se vršio ručno, a danas je to već jedna od najpoznatijih flaširanih mineralnih voda u zemlji, nagrađivana na velikom broju međunarodnih sajmova.

Osim u blagotvornim vodama, tokom boravka u Bukovičkoj banji gosti mogu uživati i u šetnji Francuskim parkom, jednim od najlepše uređenih parkova Srbije, posebno u njegovim mirisnim cvetnim alejama retkog i jedinstvenog rastinja.

Doživljaj parka upotpuniće pogled na prelepo Staro zdanje, jednu od najlepših građevina srpskog romantizma, fontane i skulpture izrađene od najkvalitetnijeg belog venčačkog mermera.

U idiličnom ambijentu Bukovičkog parka svoje mesto pronašao je jedinstveni muzej skulptura od belog mermera pod otvorenim nebom.

Već 47 godina on je dom Međunarodne smotre umetnosti „Mermer i zvuci‟, jedne je od najuglednijih kulturno-umetničkih manifestacija u Srbiji. Ovu smotru vajara i keramičara svake godine obogate muzički, književni, likovni, filmski i folklorni programi.

Dva srebrna pištolja za banju

Blagotvorne vode Bukovičke banje otkrivene su u ataru sela Bukovik, po kojem je sama banja i dobila ime.

Prema pričama iz ovog kraja za prvi izvor se pročulo sasvim slučajno pri poseti kneza Miloša Obrenovića selu Vrbica (današnji Aranđelovac), u koje se uputio na proslavu seoske slave.

U pratnji kneza Miloša tada je bio i jedan ugledni lekar koga su meštani odveli do obližnje šume, i pokazali mu izvor „gvozdene vode“ o čijim su mu moćima neprestano pričali.

Kada je lekar potvrdio ono što su lokalni seljaci već odavno znali, knez je šumu sa čudotvornim izvorom otkupio za dva srebrna pištolja i postavio temelje današnjem lečilištu.

Od tada je po naredbi kneza Miloša voda sa izvora, kasnije nazvanog po njemu, dopremana na dvor i korišćena kao stona voda. Na ovom izvoru krepio se i Dositej Obradović, veliki srpski prosvetitelj, još početkom 19. veka.

S kraja 19. veka Bukovička banja je dobila i prvu grejanu vodu za banjska kupatila. U drvene kade s vodom stavljana su užarena čelična đulad po kojima je jedan od izvora i dobilo ime – „Đulara“.

Gde se nalazi Bukovička banja i kako do nje doći?

Bukovička banja se nalazi u samom centru Aranđelovca na 76 km od Beograda i do banje možete doći autobusom ili automobilom.

Ukoliko se opredelite za sopstveni prevoz, najbrže ćete stići magistralnim putem E-75 od Beograda preko Mladenovca.

Ukoliko se pak odlučite za autobuski prevoz, postoje redovne autobuske linije iz većine gradova u Srbiji, a vožnja autobusom iz Beograda traje oko sat i po vremena.

Kada ste već tu, ne propustite…

Bukovička banja nalazi se u blizini brojnih kulturnih atrakcija i spomenika poput „Karađorđevog grada“ u Topoli, mauzoleja kralja Petra I Karađorđevića na Oplencu, Orašac (mesto podizanja Prvog srpskog ustanka), brojni manastiri Ovčarsko-kablarske klisureBlagoveštenje, Voljovača, Nikolje.

Obavezno se uputite ka Topoli koja se nalazi na svega 13 km od banje u podnožju brda Oplenac. Posetite Karađorđevu crkvu u kojoj se nalazi spomen ploča sa imenim ratnika iz ovog kraja koji su živote izgubili u balkanskim ratovima.

Na Oplencu posetite zadužbinu kralja Petra I Karađorđevića, Crkvu Sv. Đorđa, u kojoj se nalaze sarkofazi kralja Petra I i vožda Karađorđa.

Kada se već nalazite u Topoli i na Oplencu ne propustite priliku da uživate u vinima ovog bogatog vinogradarskog kraja i obavezno prisusvujte Oplenačkoj berbi početkom oktobra meseca.

U blizini Bukovičke banje nalazi se i pećina Risovača, pravi muzej Paleolita u našoj zemlji, gde posetioci mogu videti rekonstrukcije pračoveka – praistorijskog lovca neandertalca u prirodnoj veličini.

Za aktivan odmor i strastvene ljubitelje pecanja tu je Graško jezero bogato ribom na samo 6 km od grada. Obronci okolnih planina Bukulja, Venčac i Rudnik bogati su divljači stoga se u ovom kraju nalaze i brojna lovišta poput lovišta Kamenica u opštini Topola.[ultimate_spacer height=”30″][dt_fancy_title title=”Povezani članci” title_align=”left” title_size=”normal” title_color=”accent” el_width=”100″ title_bg=”disabled” separator_color=”default”][ultimate_spacer height=”30″ height_on_tabs=”” height_on_tabs_portrait=”” height_on_mob_landscape=”” height_on_mob=””]