Među krovovima starog dela Beograda, kao vekovni čuvar i znak da se približavate gradu na ušću Dunava i Save, izdvaja se zvonik Saborne crkve. Simbol velikih stradanja, pobeda, vere, ljubavi  i novog perioda kada Beograd posle viševekovne okupacije, ponovo postaje slobodan grad.

Beograd_Saborna_crkva_1Na mestu gde se nekada nalazila stara crkva sa početka XVIII veka, danas ponosno stoji Saborna crkva posvećena arhanđelu Mihajlu.

Upravo na ovom mestu dešavale su se viševekovne borbe i razaranja, u kojima je ova svetinja više puta skrnavljena, paljena, kradena i rušena.

Ipak, želja da se sveto mesto očuva i na njemu izgradi nova crkva, sprovedena je u delo 1837. godine kada je započeta gradnja.

Po nalogu kneza Miloša Obrenovića Saborna crkva je posvećena njegovoj krsnoj slavi arhanđelu Mihajlu, a njena gradnja je trajala nepunih devet godina.

Za projektovanje po ugledu na srpsku crkvu u Sremskim Karlovcima bio je zadužen Franc Janke, a idejno rešenje dao je baron Kordon. Osmog novembra 1845. godine Saborna crkva je podignuta.

U stilu klasicizma sa elementima kasnog baroka, ova crkva danas predstavlja ne samo lepo crkveno zdanje, već i važan istorijski spomenik.

Unutrašnjost Saborne crkve krasi veličanstveni duborezni pozlaćeni ikonostas koji je izradio vajar Dimitrije Petrović, a njeni zidovi oslikani su u slobodnijem romantičarskom stilu koji je posebno izražen u koloritu, znalačkom korišćenju efekata svetlo-tamno i u naglašavaju dramatike samih prizora.

Ikone koje se nalaze na ikonostasu, pevnicama, tronovima i predikaonici naslikao je Dimitrije Avramović, jedan od najistaknutijih srpskih slikara XIX veka. „Blagovesti“, „Polaganje Hrista u grob“, „Bogorodica sa Hristom“, „Sv. Jovan Krstitelj“ neke su od mnogobrojnih ikona koje ulepšavaju unutrašnjost ove svetinje. Svaki njen deo naprosto odiše veličinom, produhovljenošću i neopisivim mirom.

Posebno bogatstvo koje na svojstven način odražava viševekovnu prošlost ovog hrama čini riznica Saborne crkve. Iako su mnoga ratna razaranja, pljačke i požari umnogome osiromašili njenu riznicu, ona danas sa predmetima koje su joj darovali vladari i episkopi, čini jedinstvenu celinu velike vrednosti i značaja.

slika3
Unutrašnjost Saborne crkve

Istorijski i umetnički najvredniji primerci iz riznice su: krst kir Veniamina Hartofilaksa (1675.), kivot proigumana Longina Mileševca (1684.), krst kir Nikole i Zoje (1793.) i mnogi drugi vredni predmeti.

Pod svodovima beogradske Saborne crkve tokom istorije nalazile su i pohranjene mošti mnogih svetaca. Danas se u ovom svetom ognjištu čuvaju mošti Svetog i pravednog kneza Stefana Štiljanovića, deo moštiju kneza Lazara, čestice moštiju Svetog Jovana Šangajskog i Sanfracinskanskog, kao i čestice moštiju Svetog cara Uroša Petog Nemanjića (Nejakog).

Grobnica kneza Miloša Obrenovića nalazi se uz samu pripratu crkve. Uz njega je 1968. godine sahranjen i njegov sin Mihailo Obrenović. Pored članova dinastijske porodice, u Sabornoj crkvi nalaze se grobnice Mitropolita Mihaila, Mitropolita Inokentija, Patrijarha Gavrila i Vikentija. U crkvenoj porti, ispred glavnog portala nalaze se grobovi dva srpska velikana – Vuka Stefanovića Karadžića i Dositeja Obradovića.

Zvona beogradske Saborne crkve su 15. novembra 2009. godine prva objavila tužnu vest da se Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Pavle upokojio. Patrijaraški put Njegove Svetosti započeo je i završio se u Sabornoj crkvi. Na hiljade ljudi čekalo je u redovima od Saborne crkve do Zelenog Venca, i od Saborne crkve kroz čitavu Knez Mihajlovu ulicu, pa sve do Terazija, da bi se oprostio sa srpskim Patrijarhom g. Pavlom.