
Smeštena na jugu Srbije, planina Radan je pravo utočište za ljubitelje prirode, zaljubljenike u istoriju i one koji traže mir daleko od gradske vreve. Iako često u senci poznatijih srpskih planina, Radan krije neka od najimpresivnijih prirodnih lepota, jedinstvenih geoloških formacija i skrivenih istorijskih lokaliteta.
Planina Radan je bogata folklorom, a jedna od njenih najpoznatijih atrakcija je Đavolja Varoš—nestvaran prirodni fenomen sačinjen od 202 visoka, sablasna kamena stuba oblikovana vekovima erozije. Legenda kaže da ove kamene figure predstavljaju okamenjenu svadbenu povorku, prokletu natprirodnim silama. Mesto je često povezano sa mističnom energijom i privlači posetioce fascinirane njegovom tajanstvenom aurom.
Pored geoloških čuda, planina Radan dom je prelepih vodopada. Među njima se ističu vodopadi Ripivoda i Soko, koji nude zadivljujuće slapove kristalno čiste vode koja se preliva preko stenovitih terasa. Okolina vodopada prekrivena je bujnim šumama, što ih čini idealnim mestom za planinarenje i opuštanje.
Reka Radanska takođe obogaćuje pejzaž, usecajući svoj tok kroz gustu vegetaciju i pružajući stanište raznovrsnoj flori i fauni. Brojne staze omogućavaju avanturistima da istraže netaknutu prirodu i uživaju u panoramskim pogledima sa vrhova planine.
Uzbrdna nizbrdica na Radan planini kao i sve slične pojave i mesta na kojima voda teče uzvodno a isključeni automobili klize uzbrdo, nisu čuda prirode već optičke varke, kažu fizičari. Ali kako je moguće da se naše oči toliko varaju, da naše noge čine korak uzbrdo, a da kroče nizbrdo, zapravo?
Odavno su stanovnici Ivanja na Radan planini i putnici namernici primetili tu neobičnu pojavu. Sve izgleda kao da se pred vama nalazi nizbrdica koja se dužinom od nekih 300 m spušta u podnožje brda.
Međutim, ako na sred tog puta isključite automobil, on neće nastaviti nizbrdo, već će se sam vraćati uzbrdo. Ukoliko na istom putu prospete vodu, ona neće teći nizbrdo, već će se slivati uzbrdo. Kada pogledate Ivanjski potok pored puta, delovaće vam da teče uzbrdo.
Meštani i mediji su govorili o tzv. gravitacionoj anomaliji, “čudu na Radan planini” i da je tajna u magnetnom polju koje se nalazi u samom brdu. U prilog tome se navodi i to što su tokom Drugog svetskog rata, ničim izazvani, ovde padali nemački avioni.
Nedaleko od planine Radan nalazi se Prolom Banja, jedno od najpoznatijih srpskih banjskih lečilišta. Poznata po mineralno bogatim termalnim vodama, Prolom Banja je vekovima bila tražena destinacija zbog svojih lekovitih svojstava.
Voda blagotvorno deluje na bubrežne bolesti, digestivne tegobe i kožna oboljenja, zbog čega je popularna među posetiocima koji vode računa o svom zdravlju. Posetioci mogu uživati u modernim wellness sadržajima, tradicionalnoj srpskoj kuhinji i miru prelepih pejzaža.
Osim zadivljujuće prirode planine Radan i Prolom Banje, nekoliko drugih znamenitih mesta u blizini vredi posetiti:
Za razliku od nekih turistički razvijenijih destinacija u Srbiji, planina Radan pruža savršen beg u netaknutu prirodu, gde posetioci mogu doživeti sklad pejzaža, istražiti jedinstvene geološke formacije i osvežiti se u lekovitim termalnim vodama. Bilo da ste avanturista, zaljubljenik u istoriju ili jednostavno tražite mirno utočište, planina Radan i njene okolne atrakcije obećavaju nezaboravno putovanje kroz skrivene dragulje Srbije.