Popara, cicvara, belmuž, kačamak, seljačka proja. Nikad čuli? Ne brinite! Ovaj mini kuvar će vas odvesti u prošlost i upoznati sa starim srpskim specijalitetima koja će vas iznenaditi, oduševiti i što je najvažnije, probuditi žmarce u vašim nepcima. Pa, da krenemo!

1. Popara

Bajat hleb i vrela voda. To je sve što vam je neophodno za ovaj specijalitet. Ne verujete? Probajte sami! Popara je sirotinjsko jelo za čiju pripremu vam je potrebno malo vremana, malo novca i malo kreativnosti. Poslednja osobina je vrlo često presudna za ukus ovog jela, jer dodavanjem pojedinih sastojaka, popara od “običnog jela” postaje pravi specijalitet.

popara-e1457196429801
Foto: gopiandspice.blogspot.com

Naši stari su je pripremali na najednostvniji način, koristeći jeftine i dostupne sastojke. To je otprilike izgledalo ovako: hleb koji je star minimum tri dana se isecka na kockice, a u duboku šerpu se naspe voda, doda so i kockica putera. Kada voda proključa, vatra se malo smanji, doda se malo mleka i iseckani hleb, i sve se pažljivo promeša.

Ekstra savet: Nećete se pokajati ukoliko u poparu dodate kajmak i sir.

2. Belmuž

Sada zaboravite na kalorije, kilograme i dijetu! Razlog? Čari tradicionalnog jela iz istočne Srbije. Verujte nam, nećete zažaliti! Sve će vam biti jasno kada budete uživali u jedinstvenom ukusu belmuža zbog kojeg će vaš stomak biti srećan, a vaša nepca i više nego zadovoljna. Sastojci za ovo jelo su takođe jednostavni, međutim, ne može se isto reći za pripremu.

BelmužNaime, da bi se ovo jelo uspešno napravilo, neophodno je konstantno mešanje koje zahteva veliku fizičku snagu. Zbog toga ga češće pripremaju muškarci, a za pripremu je potreban mladi kravlji ili ovčiji sir koji ne sme da odstoji više od dva dana, kukuruzno brašno i so. Ceo recept možete pročitati ovde, a ukoliko vam se priprema ovog jela učini isuviše komplikovanom, uvek možete posetiti čuvenu Belmužijadu u Svrljigu i uživati u belmužu najvećih majstora.

Ekstra savet: Kažu da uz belmuž najbolje ide domaća rakija.

3. Cicvara

Miris cicvare je nekada bio najčešći znak da je jutro svanulo i da je doručak na stolu. Iako se ovo  tradicionalno jelo u srpskim domaćinstvima pravilo gotovo svakodnevno, danas je veoma zapostavljeno. Ipak, dobra domaća cicvara se i sad može naći na meniju mnogih srpskih domaćica ali i restorana domaće kuhinje. Ukoliko želite da isprobate sopstevne kulinarske sposobnosti, evo jednog recepta.

cicvara, promoturpd.org
Foto: promoturpd.org

U dublju posudu staviti mleko da se greje. Za to vreme izgnječite sir, dodajte ulje, kajmak i pavlaku pa sve zajedno stavite u posudu sa mlekom. Kada smesa provri, polako, uz stalno mešanje dodajte kukuruzno brašno. Mešajte dok se smesa ne zgusne. Sklonite sa vatre, pa prohladjeno poslužite uz kiselo mleko ili jogurt.

Ekstra savet: Za dobru cicvaru je najvažnije konstantno mešanje – zato, znate šta vam je činiti!

4. Kačamak na stotinu načina

Ovo nije preterivanje! Kačamak ili palenta se zaista mogu skuvati na sto načina, pa je prava avantura upustiti se u pripremu iste. Kako god ga nazvali, ovo tradicionalno jelo od kukuruznog brašna i vode će vam se sigurno dopasti. Bar neka od verzija.

Arturo Bandini
Foto: Arturo Bandini

Najosnovnija priprema izgleda ovako: vodu staviti u odgovarajuću šerpu, osoliti po ukusu i ostaviti da provri. Kad je voda provrila, postepeno dodavati palentu i uz neprekidno mešanje kuvati na tihoj vatri desetak minuta dok se ne postigne željena gustina i dok se kukuruzni griz (palenta) ne ukuva. Na kraju dodati sastojke po želji.

Ekstra savet: Kačamak će biti neuporedivo ukusniji ako u njega dodate kajmak, sir, pavlaku ili prženu slaninicu.

5. Proja, ali ona prava

Proja je i danas “gost” mnogobrojnih trpeza i gotovo sastavni deo srpskog predjela ili mezea. Međutim, za većinu modernih varijanti ovog jela ne bi se moglo reći da spadaju u pravu, autentičnu proju. U čemu je razlika? U sastojcima. Naime, u staru proju ne idu jaja, sir, jogurt a ni meso. Ona se pravi od tri sasvim jednostavna sastojka: krupno mlevenog kukuruznog brašna, soli i vode.

Proja1
Foto: Kuhinja zaposlene žene

Za one koji žele da se oprobaju u pravljenju prave ili seljačke proje evo i recepta: U 400 grama kukuruznog brašna sipati oko 200 ml mlake vode sa razmućenim praškom za pecivo i jednom kašičicom soli. Sve to varjačom izmešati i sipati u tepsiju podmazanu mašću i staviti u unapred zagrejanu rernu, na 230 stepeni C, i peći oko 15-20 min. Ispečenu proju ovlaš poprskati vodom, prekriti je kuhinjskom krpom i ostaviti da se prohladi.

Ekstra savet: Proju služiti umesto hleba, uz sarmu, podvarak, prebranac ili punjene paprike.

Kada vam sledeći put ponestane kulinarske inspiracije, setite se nekog od ovih starih specijaliteta. Sigurni smo da će vam njihova jednostavna priprema prijati, a jedinstven ukus obradovati. I na kraju, ne samo da ćete uživati i jesti nešto zdravo, već ćete porodicu i prijatelje iznenaditi novim i originalnim specijalitetima!

 

Naslovna fotografija: www.coolinarika.com

Comments are closed.