Obiđite deo Beograda koji često nazivaju “srcem prestonice”, u kome se nalaze neke od najvažnijih državnih institucija, najlepših palata i parkova u gradu.

Predlažemo da krenete od hotela Astoria u ulici Milovana Milovanovića br.2. Samo nekoliko koraka niz ulicu dovešće vas na Savski trg gde se nalazi glavna beogradska Železnička stanica, sagrađena 1885. godine u neoklasičnom stilu. Zdanje podignuto od topčiderskog kamena projektovao je bečki arhitekta fon Šliht, čuven po radu na stanicama u Austriji i Italiji.

Nedaleko odatle, u Nemanjinoj ulici, nalaze se neke od najlepših i najmonumentalnijih građevina u Beogradu. U prvoj od njih, na uglu sa Sarajevskom ulicom, smešten je Železnički muzej, a malo iznad njega nalaze se zgrade Vlade Srbije, Ministarstva inostranih poslova i kompleks Generalštaba.

Nastavljajući šetnju Nemanjinom naići ćete na park Manjež u kome se nalazi bista mađarskog kompozitora Franca Lista. Odavde se pruža lep pogled na veliko stakleno zdanje Narodne banke Srbije iz 2006. godine.

Iz Manježa možete izaći na ulicu Kralja Milana. Sa leve strane ugledaćete Jugoslovensko dramsko pozorište koje je do temelja izgorelo u požaru 1997. godine, a današnji moderan izgled dobilo je nakon obnove šest godina kasnije.

Odmah pored pozorišta nalazi se jedna od najprepoznatljivijih beogradskih građevina, u koju je smešten Studentski kulturni centar (SKC).

Na ovoj raskrsnici ugledaćete i jednu od najviših zgrada u srpskoj prestonici, 101m visoku palatu „Beograd“, poznatu kao “Beograđanka”. U njoj je smešteno nekoliko beogradskih medija i veliki poslovni centar na čijim se prizemnim spratovima nalazi robna kuća „Beograd“, a u suterenu veliki supermarket.

Ako nastavite dalje Masarikovom ulicom, izaći ćete pravo na dvorište Vaznesenjske crkve u Ulici kneza Miloša i kroz drveće ugledati njenih pet kupola.

Nešto niže nalaze se “Kamena palata” koja pripada kompleksu Generalštaba Vojske Srbije i smatra se jednom od najlepših u Beogradu, te zgrada Ministarstva finansija u Finansijskom parku.

Ispred nje je postavljen spomenik „Takovski ustanak 1815“, podignut u čast Drugog srpskog ustanka kojim je 1815. započelo postepeno oslobođenje Srbije od otomanske vlasti. Delo prikazuje Kneza Miloša Obrenovića sa isukanom sabljom i Arhimandrita Melentija koji poziva na pobunu.

Na izlasku iz parka u Ulicu Admirala Geprata nalazi se Milošev amam (kupatilo) iz 1838. godine, jedini sačuvani objekat dvorskog kompleksa kneza Miloša Obrenovića. Ovaj kvart tada je predstavljao srce slobodne srpske varoši, deo grada u kome je knez Miloš odlučio da osnuje nov administrativni centar Srbije u vreme kada su se na Beogradskoj tvrđavi i dalje nalazili turski topovi.

Danas se u okviru Amama nalazi restoran Monument divnog ambijenta i atmosferične bašte, u kome možete napraviti pauzu i probati neki od specijaliteta kuće dok sabirate utiske.

A nedaleko od njega, na samom uglu Admirala Geprata i Balkanske ulice, nalaze se autentične prizemne zanatske kućice u kojima sarači i šeširdžije i dalje posluju kao nekada davno. Ako produžite Ulicom Gavrila Principa, prošetajte do samog njenog kraja gde vas sigurno čeka slatko iznenađenje. Kod “Bombondžije” možete kupiti domaće slatkiše pravljene po tradicionalnim receptima kao davne 1936. godine, kada je radnja i otvorena.

A kada zadovoljni izađete iz radnje, pređite ulicu jer se na drugoj strani ispred vas nalazi Manakova kuća, biser starobalkanske urbane arhitekture, u kojoj možete naučiti ručno tkanje ili izradu keramike.

Potom se spustite Ulicom Kraljevića Marka do Zgrade Geozavoda u Karađorđevoj ulici. Ova palata bogato ukrašene fasade jedno je od najznačajnijih zdanja u Savamali, najstarijem urbanom delu Beograda. Kao i drugi značajni objekti u ovom, nekada elitnom delu srpske prestonice, ona čeka obnovu kada će zasijati starim sjajem.

Šetnju možete nastaviti Karađorđevom ulicom, ali nemojte je u njoj i završiti. Sve znamenitosti Beograda možete sagledati i iz drugačije perspektive. Divan panoramski pogled na Savu i ovaj deo grada pruža se sa Dedinja, luksuznog beogradskog naselja. U njemu se nalazi kompleks Muzeja istorije Jugoslavije sa Kućom cveća u kojoj je sahranjen Josip Broz Tito, doživotni predsednik Jugoslavije.

Ako nakon posete muzeju poželite da predahnete u ambijentu jednog od najlepših delova Beograda, posetite restoran-galeriju “27” u Istarskoj ulici broj 27. U zelenoj oazi restoranske bašte možete probati eksluzivna jela i domaće specijalitete napravljene po tradicionalnim receptima, najsvežijie morske i rečne specijalitete kao i vrhunska vina.

A kada završite, svoj dan pun utisaka možete završiti gde ste ga i započeli – u hotelu Astorija koji toplo preporučujemo za mesto vašeg boravka u Beogradu. Ovaj ekskluzivni hotel zadovoljiće sva vaša očekivanja a ljubazno osoblje postaraće se da vaš boravak u glavnom gradu Srbije ostane u najlepšoj uspomeni.

Leave a Reply