Da su vina sa puteva kojima je koračao vožd Karađorđe jedna od najstarijih i najkvalitetnijih u Srbiji, sigurno ste čuli. A da li ste čuli da je magični napitak od mirišljavog grožđa sa Oplenca dobio svetsko priznanje i slavu?

Teško je odlučiti se koji od devet vinskih puteva Srbije krije najbolja vina. Ipak, za plodno brdo iznad Topole se sa sigurnošću može reći da se nalazi u samom vrhu. Oplenac je mesto gde u harmoniji žive prirodna i kulturna bogatstva, čist vazduh i najmirisniji čokoti vinove loze od čijih plodova se prave vina jedinstvene arome, ukusa i boje.

U ove osobine oplenačkih vina imali su priliku da se uvere i posetioci Sajma vina u Londonu. Tom prilikom je svetski priznati vinski stručnjak Tom Stevenson, oplenačko vinogorje svrstao u pet svetskih regija koje u budućnosti vidi u proizvodnji vrhunskih vina.  

Oplenac

Ovo su primetili i mnogobrojni investitori i ljubitelji vina, pa se iz dana u dan beleži sve veće interesovanje za sadnju vinograda i razvoj vinogradarstva u “srcu Šumadije”. Među onima koji su odlučili da zasade čokote na Oplencu je i najbolji teniser sveta Novak Đoković, košarkaš Predrag Drobnjak, nekadašnji igrač Partizana i reprezentacije, kao i investitori iz Rusije i Kanade.

Kralj Petar Prvi Karađorđević je na obroncima Oplenca zasadio najbolje sorte vinove loze iz Evrope na oko 30 hektara zemlje. Nekoliko godina kasnije, njegov sin, prestolonaslednik Aleksandar, napravio je Kraljev podrum koji je i danas najveća atrakcija oplenačkog puta vina.

Pozitivne kritike i oduševljenje onih koji su imali priliku da ih degustiraju, osvojila su i vina iz vinarije “Aleksandrović”. Ova vinska kuća iz sela Vinča nadomak Oplenca, prvo vino za svetsko tržište sa imenom “Trijumf”, pravila je baš po receptu jednog kraljevog podrumara. On je pred sam kraj svog života ostavio recept ovoj porodici, a oni su ga nadogradili drugim kvalitetnim vinima.

oplenac vino2

Ipak, i dalje sa sigurnošću ne zna u čemu leži tajna jedinstvenog ukusa ovih kraljevskih vina. Može se pretpostaviti da je to idealna kombinacija plodnog zemljišta, kvalitetnih sorti grožđa i tradicionalnih recepata. Zbog toga oplenačka vina imaju zaštićeno geografsko poreklo i po kvalitetu su na svetskoj vinskoj listi.

PRVI šampanjac u Srbiji proizveden je u Vinariji “Aleksandrović”. Vino koje popularno zovu i “šumadinac”, na svetskom šampionatu šampanjca i penušavih vina u Londonu, osvojilo je zlatne medalje 2014. i 2015. godine. Po oceni stručnjaka, penušac iz Šumadije parira šampanjcima uglednih proizvođača iz Francuske.

Veliko priznanje Toma Stevensona ali i sve veća potražnja za vinima iz “srpske Toskane”, dobar su pokazatelj napretka i razvoja vinogradarstva Srbije. Pre deset godina na ovom području se nalazila samo jedna vinarija, a danas ih ima preko deset. Takođe, ova vina su se našla na probranim svetskim trpezama.

78 grozdje grapes berba topola oplenac

Više od četiri decenije u Topoli se održava Oplenačka berba u slavu grožđa, vina, vinograda i vinara. Tokom tri dana slavlja održavaju se mnogobrojne izložbe i takmičenja, a duž glavne ulice protežu se etno štandovi prepuni grožđa i vina, voća, suvenira i proizvoda starih zanata.

Kako bi se uverili u istinitost svega ovoga, predlažemo vam da obavezno posetite Oplenac i uživate u čarima prirode, obilasku kulturnih znamenitosti i naravno u najboljim vinima!

Comments are closed.