Hotel Jugoslavija, arhitektonska ikona Beograda i simbol modernističkih težnji posleratne Jugoslavije, ustupa mesto smelom novom projektu. Otvoren 1969. godine, hotel je predstavljao luksuz i nacionalni ponos, ugostivši svetske velikane poput kraljice Elizabete II, Ričarda Niksona i Nila Armstronga. Njegova raskošna unutrašnjost bila je ukrašena detaljima poput lustera sa 40.000 Swarovski kristala.
Međutim, nekada veličanstvena znamenitost vremenom je pala u zaborav, pretrpevši oštećenja tokom NATO bombardovanja 1999. godine i postavši senka svoje nekadašnje slave. U martu 2024. godine, kompanija Millennium Team, vodeća srpska građevinska firma, preuzela je vlasništvo nad hotelom. Njihov ambiciozan plan podrazumeva rušenje postojećeg objekta i izgradnju modernog kompleksa sa hotelom Ritz-Carlton.
Novi projekat obuhvata hotel Ritz-Carlton, rezidencijalnu kulu od 42 sprata, poslovnu kulu od 34 sprata, marinu i promenadu koja spaja bulevar Nikole Tesle sa rekom Savom. Planirano je da ovaj kompleks transformiše obrise Beograda i bude završen pre početka Expo-a 2027, događaja koji će u grad privući milione posetilaca.
Uprkos obećanjima o modernizaciji i ekonomskom napretku, projekat je izazvao brojne kontroverze. Mnogi stanovnici i konzervatori smatraju da je hotel Jugoslavija neprocenjivi deo kulturnog i istorijskog identiteta Beograda. Kritičari tvrde da njegovo rušenje briše opipljivu vezu sa prošlošću i erom arhitektonske inovacije. Protesti su organizovani, odražavajući šire tenzije oko prioriteta urbanog razvoja u Beogradu.
Rušenje hotela izazvalo je i ekološke zabrinutosti, jer su aktivisti upozorili na moguće prisustvo azbesta. Stručnjaci za javno zdravlje apelovali su na sprovođenje strogih mera zaštite kako bi se obezbedila sigurnost građana tokom radova.
S druge strane, zagovornici projekta navode da stari hotel više nije funkcionalan i da transformacija odražava rastuće zahteve globalne industrije luksuznog ugostiteljstva. Kompleks Ritz-Carlton ima za cilj da Beograd pozicionira kao svetsku destinaciju koja kombinuje luksuz i modernost.
Dok nasleđe hotela Jugoslavija prelazi u novu eru, ono ostaje snažan podsetnik na delikatan balans između očuvanja istorije i prihvatanja napretka u urbanom razvoju Beograda.
Simbol jedinstva i luksuza
Hotel Jugoslavija otvoren je 1969. godine kao jedan od najvećih i najprestižnijih hotela na Balkanu. Smešten na obali Dunava u Beogradu, hotel je bio simbol posleratnih ambicija i modernističke arhitekture Jugoslavije. Njegovo ime, “Jugoslavija,” odražavalo je viziju jedinstva šest republika SFRJ.
Domaćin svetskoj eliti
Tokom decenija, hotel je ugostio brojne državnike, poznate ličnosti i globalne lidere, uključujući kraljicu Elizabetu II, predsednike SAD-a Ričarda Niksona i Džimija Kartera, kao i astronauta Nila Armstronga. Bio je omiljeno mesto za glamurozne prijeme, venčanja i kulturne događaje.
Arhitektonska veličanstvenost
Najprepoznatljiviji detalj hotela bio je ogroman luster u lobiju, napravljen od 40.000 kristala Swarovski i 5.000 sijalica, što je predstavljalo vrhunac jugoslovenskog zanatstva. Sam objekat bio je primer modernističkog dizajna sa čistim linijama, velikim prozorima i impozantnom fasadom.
Turbulentni pad
Sudbina hotela počela je da se menja devedesetih godina, tokom političkih previranja i konflikata u Jugoslaviji. Tokom NATO bombardovanja 1999. godine, hotel je pretrpeo značajna oštećenja. Iako je nastavio da radi u ograničenom kapacitetu, njegova reputacija luksuznog odredišta polako je opadala.
Zvezda pop kulture
Hotel Jugoslavija često je služio kao lokacija za snimanje filmova i muzičkih spotova, a poslednjih godina bio je predmet dokumentaraca poput filma Hotel Jugoslavija Nikole Vanjea, koji istražuje njegovu istoriju i simboliku.
Nova budućnost
Iako rušenje hotela označava kraj jedne ere, njegovo nasleđe ostaje duboko ukorenjeno u kolektivnom sećanju Beograda. Prelazak u kompleks Ritz-Carlton izaziva rasprave o tome kako grad balansira između očuvanja prošlosti i modernizacije. Kao znamenitost, hotel Jugoslavija i dalje inspiriše nostalgiju, ponos i debate.