Osvajanjem medalje na Olimpijadi u Atini 1896. godine, Momčilo Tapavica je postavio temelje za nastanak srpske sportske nacije

Pre više od jednog veka, jedan Srbin se na obnovi Olimpijskih igara u Atini takmičio u čak četiri – atletici, rvanju, dizanju tegova i tenisu.

Njegovo ime je bilo Momčilo Tapavica, a u olimpijskim podvizima podršku mu je dao tadašnji kralj Srbije Aleksandar Obrenović.

Iako je zvanično reprezentacija Srbije nastupala prvi put na Olimpijadi tek 1912. godine, jedan Vojvođanin je odličja za nju osvojio 16 godina ranije.

Momcilo_TapavicaAko je moguće odrediti datum rađanja “sportske nacije”, za Srbiju bi to svakako bila 1896. godina i prve moderne Olimpijske igre.

Na tim igrama, Srbija zvanično nije imala svoje predstavnike, ali je svirana srpska himna i vijorila se srpska zastava na olimpijskom stadionu u čast posete kralja Aleksandra Obrenovića, jedinog stranog šefa države koji je prisustvovao ovom sportskom događaju.

U pratnji srpskog kralja bio je i major Živojin Mišić, budući vojvoda i proslavljeni komandant srpske vojske iz oslobodilačkih i Prvog svetskog rata (1914-1918).

Tapavica se na Olimpijskim igrama u Atini takmičio za reprezentaciju Ugarske ali se njegovi uspesi danas, ipak, vode kao uspesi Srbije. U to vreme njegova rodna Vojvodina bila je deo Austrougarske monarhije, a na Olimpijskim igrama Austrija i Ugarska su imale posebne ekipe.

Ovaj arhitekta iz Vojvodine ne samo da se takmičio u više disciplina u okviru prijavljenih sportova, već je za reprezentaciju osvojio i 3. mesto u tenisu. Bio je četvrti u rvanju grčko-rimskim stilom i šesti u dizanju tegova. Zbog povrede je odustao od takmičenja u atletici.

Važio je za najjačeg čoveka u svom kraju, snažnog i veoma razvijenog. U svojim memoarima, jedan njegov prijatelj kaže da ga je samo povreda sprečila da osvoji još medalja, jer je “precenio svoju snagu”.

Jedini šef strane države koji je prisustvovao otvaranju prvih Olimpijskih igara modernog doba bio je kralj Srbije Aleksandar Obrenović. Taj događaj imao je veliki uticaj na razvoj sportskog duha, a uspesi Momčila Tapavice samo su utabali stazu po kojoj i danas idu srpski sportisti.

Posle Olimpijade, Momčilo se nije više aktivno bavio sportom, osim rekreativno. Postao je poznati arhitekta i projektovao je zgradu Matice srpske u Novom Sadu koja se danas smatra jednom od najlepših zdanja u tom gradu.

Olimpijske igre u Atini bile su početak sporta kakvog danas poznaje svet. Sav duh, zajedništvo i profesionalizam koji danas odlikuje takmičenja na ovim igrama nastalo je tada. Te davne 1896. godine svoje delegacije je uputilo samo 14 država. Ugarska je imala 13 predstavnika, a Momčilo Tapavica je osvojio jednu od ukupno šest medalja za ovu reprezentaciju.[ultimate_spacer height=”30″][dt_fancy_title title=”Povezani članci” title_align=”left” title_size=”normal” title_color=”accent” el_width=”100″ title_bg=”disabled” separator_color=”default”][ultimate_spacer height=”30″ height_on_tabs=”” height_on_tabs_portrait=”” height_on_mob_landscape=”” height_on_mob=””]