Republika Srbija ima modernu privredu koja prati model slobodnog tržišta.

Najveći sektor srpske privrede je sektor usluga, koji obuhvata oko 60% BDP. Potom sledi industrijski sektor sa oko 20% BDP) i poljoprivredni sektor sa oko 20 % učešća u BDP.

Krajem 80-ih godina, na početku ekonomske tranzicije iz jedinstvenog u svetu samupravnog modela tržišno-planske privrede u tržišnu privredu, Srbija je imala povoljnu poziciju u odnosu na region. Ta pozicija je izgubljena zbog ekonomskih sankcija od 1992. do 1995. godiine (koje su, između ostalog, rezultirale i u obaranju rekorda hiperinflacije), kao i zbog NATO bombardovanja 1999. godine.

Nakon demokratskih reformi 2000. godine, srpska privreda je liberalizovana i od tada sledi eksponencijalni ekonomski rast. U 2010. godini, Srbija je imala gotovo najveći ekonomski rast od svih zemalja u regionu, koji je iznosio 1,9% (realni rast).

Veliki ekonomski problemi Srbije su visoka stopa nezaposlenosti (20,1%, podaci iz oktobra 2013.) kao i visoki spoljnotrgovinski deficit, ($ 5,25 milijardi). Pokrivenost uvoza izvozom je u 2013. godini povećana na 71,9% u odnosu na 2012. godinu u kojoj je bila 58,5%.

Poslednjih godina, Srbija je bila svedok investicija velikih stranih firmi. Prosečan realni rast u poslednjih 10 godina je 4,45%.

Srbija nudi povoljne poreske stope, uključujući podsticaje za nove investitore. Niska poreska stopa, kao što su porez na dobit korporacija od 10%, koja spada među najniže u Evropi.

Glavni spoljnotrgovinski partneri u izvozu u 2013. godini bile su Italija, Nemačka, Bosna i Hercegovina, Ruska Federacija i Crna Gora, dok su glavni spoljnotrgovinski partneri u uvozu, bile Italija, Nemačka, Ruska Federacija, Kina i Mađarska.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prva tri mesta na izvoznoj listi Srbije u novembru 2013. godine zauzimale su različite vrste automobila, za kojima sledi izvoz setova provodnika za avione, vozila i brodove, izvoz kukuruza i šećera ,dok je sirova nafta bila prvi uvozni proizvod.

Zvanična valuta Srbije je dinar (RSD).