Karađorđe Petrović je do današnjih dana ostao simbol srpske borbe za oslobođenje od Turske vlasti i zuluma. Veštinu i umešnost vojevanja srpskog vožda spoznao je i pohvalio francuski imperator Napoleon Bonaparta.

Između 1804. do 1813. godine Napoleon je zauzeo gotovo celu Evropu. Slavni francuski imperator je u svojim osvajanjima imao pomoć moderne građanske vojske, brojne i dobro naoružane, sa kojom je prodro čak do Moskve.

Slom ustanka i Napoleon

Igrom slučaja, slom Prvog srpskog ustanka 1813. godine je na neki način bio povezan sa Napoleonom jer su ruski saveznici koji su pomagali Srbima u borbi, morali da napuste Srbiju zbog Napoleonovog pohoda na Rusiju. Oslabljena srpska vojska je bila poražena, Turci su ušli u Beograd, a Karađorđe i druge vođe prebegli su u Austriju.

Postoje navodi da je na svom osvajačkom putu, nakon bitke kod Apsena u blizini Beča, 22. maja 1809. godine, Napoleon svojim vojnicima pričao o jednom vojskovođi sa Balkana koji se sa svojim seljacima bori protiv svemoćnog Osmanlijskog carstva.

“Lako je meni biti veliki sa našom iskusnom vojskom i ogromnim sredstvima, ali daleko na jugu, na Balkanu, postoji jedan vojskovođa, iznikao iz prostog seljačkog naroda, koji je okupivši oko sebe svoje čobane, uspeo bez oružja i samo trešnjevim topovima, da potrese temelje svemoćnog Osmanlijskog carstva i da tako oslobodi svoj porobljeni narod. To je Karađorđe, njemu pripada slava najvećeg vojskovođe!”

800px-Kardjordje_spomenik_hram
Spomenik Karađorđu ispred Hrama svetog Save u Beogradu

Izvor: Wikipedia.org

Foto: Wikimedia Commons, The Miner pod Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported licencom

Comments are closed.