
Mekalister, koji se sastao sa članovima skupštinskog Odbora za evropske integracije, čestitao je na otvaranju poglavlja 32 i 35 što je ocenio kao uspeh i za Vladu i za Skupštinu Srbije.
U saopštenju parlamenta se navodi da je Mekalister, govoreći o Nacrtu rezolucije o izveštaju o napretku Srbije za 2015. godinu, rekao da očekuje da će Rezolucija biti usvojena u istom opštem pozitivnom tonu i na plenarnom zasedanju Evropskog parlamenta u februaru.
Kada je reč o amandmanima na Nacrt rezolucije, Mekalister je istakao da je njegov posao da radi na što većem broju kompromisa i da će oni biti ostvarivi, ukazavši posebno na značaj sprovođenja ekonomskih reformi, ali i u drugim oblastima značajnim za poboljšanje života građana.
Mekalister je naročito pohvalio postupanje Srbije u aktuelnij migrantskoj krizi, kao i tokom pregovora sa Prištinom, ocenjujući da je taj dijalog doprineo otvaranju poglavlja 35.
Predsednik Odbora za evropske integracije Aleksandar Senić zahvalio je Mekalisteru na veoma pozitivnim ocenama u Nacrtu rezolucije povodom izveštaja o napretku Srbije za 2015, a zahvalio je Evropskom parlamentu na podršci koju pruža Srbiji na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.
U saopštenju je navedeno da su Skupština Srbije i Odbor u potpunosti spremni za otpočinjanje pregovarnja po poglavljima.
Senić je istakao i da je Odbor za evropske integracije, takođe, veoma angažovan na polju regionalne saradnje, članovi Odbora su tokom 2015. godine održali više bilateralnih sastanaka sa članovima odgovarajućih odbora parlamenata u regionu, a u planu za 2016. godinu je nastavak takve prakse.
Ono na čemu je potrebno dalje raditi su pitanja slobode medije, nadzorne uloge skupštine i finansiranja političkih aktivnosti, ocenio je Senić, primetivši da njegova politička organizacija nije zadovoljna stanjem u medijima, a da je njegov lični utisak da je stanje u medijima mnogo lošije nego predhodnih godina.
Kako je navedeno, Senić je dodao je da je u razgovoru sa šefom misije EU u Srbiji Majklom Davenportom pohvalio Izveštaj o napretku Srbije, upravo zato što se u njemu ove godine više govorilo o stanju u medijima i slobodi izražavanja.
Poslanica DS Nataša Vučković izrazila je zadovoljstvo zbog otvaranja dva poglavlja pregovaračkog procesa, ocenjujući da je to rezultat demokratskih procesa koji se sprovode u poslednjih 15 godina.
Ona je istakla da je važno, pored ekonomskih reformi ne zaboraviti i demokrastke reforme i dodala da je potrebno obratiti pažnju na rad parlamenta posebno u delu koji se tiče donošenja zakona po hitnom postupku.
Poslanik SDPS Ivan Bauer se interesovao kakve su procene Mekalistera o prirodi amandmana na Nacrt Rezolucije, kao i da li očekuje da će poglavlja 23 i 24 biti otvorena do marta 2016. godine, dok je poslanik SNS Vladimir Orlić istakao da će Srbija nastaviti da radi na ispunjavanju svojih obaveza kada je u pitanju proces evrointegracija.
Orlić je kao predsednik Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje upoznao Mekalistera sa procedurom donošenja zakona po hitnom postupku, navodeći da se rasprava o predlozima zakona po hitnoj proceduri ne razlikuju od redovne procedure, već je reč samo o vremenu koje prođe od trenutka kada jedan predlog stigne u parlament do stavljanja na dnevni red plenarne sednice.
On je ocenio da je mediji u Srbiji slobodno rade svoj posao, ističući da su naslovne strane mnogih novine više nego kritične u odnosu na vladu.
Poslanik SNS Dragan Šormaz složio se sa Orlićem da su mediji u Srbiji slobodni i istakao da su evropske institucije pohvalile medijsku strategiju, kao i Zakon o medijima.
Poslanica SVM Elvira Kovač je tokom razgovora ukazala na značaj postojanja plana rada skupštine, kao i na usvajanje zakona u redovnoj proceduri, dok je poslanica DS Gordana Čomić ocenila da je skupština zajednička odgovornost i vladajuće koalicije i opozicionih partija i ukazala na važnost sprovođenja njene nadzorne uloge.
Poslanica naprednjaka Vesna Marković je izrazila zadovoljstvo zbog otvaranja prvih pregovaračkih poglavlja, posebno, kako je dodala, zbog činjenice da je Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju potpisan još 2008. godine.
Izvor: Tanjug