
Na obroncima Golije, skriven među gustim šumama i okružen netaknutom prirodom, nalazi se jedan od najlepših, ali i najmanje poznatih srednjovekovnih manastira Srbije – Manastir Gradac. Ova veličanstvena zadužbina kraljice Jelene Anžujske, žene kralja Uroša I Nemanjića, i danas odiše duhom plemenitosti, duhovnosti i umetnosti.
Manastir Gradac podignut je između 1277. i 1282. godine, kao lična zadužbina kraljice Jelene Anžujske, poreklom iz francuske plemićke porodice. Bila je žena kralja Uroša I i majka dvojice značajnih vladara – Dragutina i Milutina. Gradac je sagrađen u trenutku kada je Raška bila političko, duhovno i kulturno srce srednjovekovne Srbije.
Kraljica Jelena je lično nadgledala radove na izgradnji, a pretpostavlja se da je nakon povlačenja iz političkog života živela i umrla upravo u ovom manastiru, gde je i sahranjena. Njena grobnica je danas posebno mesto poštovanja i tihe molitve.
Manastir je građen u raško-gotičkom stilu, što ga čini posebnim u okviru srpske srednjovekovne arhitekture. Spoj romaničkih i vizantijskih elemenata odražava uticaj zapadnoevropskog porekla kraljice Jelene, ali i njenog uvažavanja pravoslavne tradicije. Građen je od svetlog kamena, sa elegantnim proporcijama i detaljno ukrašenim portalima.
Unutrašnjost hrama ukrašena je izuzetnim freskama iz 13. veka. Iako je deo oštećen zubom vremena, jasno se prepoznaju motivi Hrista Pantokratora, scene iz Hristovog života, kao i prikazi svetitelja u izrazito dostojanstvenim pozama. Freska Bogorodice s Hristom posebno se izdvaja po izražajnosti i toplini.
Manastir Gradac ima izuzetan duhovni, istorijski i kulturni značaj. Predstavlja jednu od retkih zadužbina vladarke u Srbiji i svedoči o ulozi žene u srednjovekovnom društvu. Gradac je i mesto hodočašća, tišine i obnove duše, a njegov spokoj privlači kako vernike, tako i ljubitelje umetnosti i prirode.
Nakon perioda propadanja, manastir je obnovljen krajem 20. veka, a danas u njemu živi ženska monaška zajednica.
1. Poseta manastiru i liturgija
Posetioci mogu uživati u miru manastirske porte, prisustvovati liturgiji i obići freske uz tihu pratnju monahinja koje čuvaju ovu svetinju.
2. Grobnica kraljice Jelene
Unutar hrama nalazi se mesto za koje se veruje da je grobnica kraljice Jelene. Mnogi dolaze upravo da bi se poklonili njenom grobu i osetili prisustvo jedne od najznačajnijih žena srpske istorije.
3. Izlet do Raške i tvrđave Brvenik
Grad Raška, udaljen svega 17 km, nudi dodatni sadržaj – od muzeja i lokalnih manifestacija do arheoloških nalazišta. U blizini se nalazi i ruševina tvrđave Brvenik, sa koje se pruža pogled na dolinu Ibra.
4. Pešačenje i planinarenje ka Goliji
Manastir se nalazi na severnim padinama Golije, koja je pod zaštitom UNESCO-a kao rezervat biosfere. Okolina nudi brojne staze za šetnju, planinarenje i uživanje u prirodi.
5. Uživanje u prirodi i tišini
Bez signala, bez buke, bez gužve – manastir Gradac je idealno mesto za kontemplaciju, odmor i povezivanje sa sobom.
Manastir se nalazi u blizini sela Brvenik, oko 17 km severozapadno od Raške. Do manastira vodi lokalni put, a iako nije asfaltiran do kraja, pristupačan je za putnička vozila. Put prolazi kroz šumski krajolik, što ga čini dodatno slikovitim.
Manastir Gradac nije samo arhitektonska i duhovna svetinja – on je priča o ženi koja je spojila istok i zapad, o umetnosti nastaloj u tišini, o snazi vere koja vekovima odoleva vremenu. Ako tražite mesto koje ne nosi samo istoriju, već i mir koji ostaje u vama – Gradac je pravi izbor.