Bilans od 98 osvojenih olimpijskih medalja Srbije pokušaće da popravi 79 sportista i 36 sportistkinja u 12 pojedinačnih i 3 ekipna sporta. Olimpijske igre biće tradicionalno otvorene svečanom ceremonijom, a čast da tom prilikom ponese zastavu Srbije imaće jedan od najboljih svetskih tenisera Novak Đoković.
Ovogodišnje Olimpijske igre videće predstavnike Srbije u atletici, biciklizmu, boksu, džudou, kajaku, plivanju, rvanju, stonom tenisu, streljaštvu, tekvondou, tenisu, veslanju, vaterpolu, rukometu i odbojci. Košarkaši, koji su nas možda najviše navikli na slavlja, ovaj put će izostati.
Poslednje olimpijsko zlato za Srbiju osvojili su odbojkaši na Igrama u Sidneju 2000. godine, dok su na prethodnoj Olimpijadi (Peking 2008) naši sportisti osvojili tri medalje. Plivač Milorad Čavić je na 100m delfin osvojio srebro, a bronzane medalje u Srbiju su doneli Novak Đoković i vaterpolo reprezentacija.
Najveća očekivanja i ovaj put vezana su za tenisere, vaterpoliste i plivače, dok medalje priželjkujemo i u odbojci, rukometu i streljaštvu.
Novak Đoković, Ana Ivanović, Jelena Janković, Janko Tipsarević, Viktor Troicki, Nenad Zimonjić, dobro poznata imena u čitavom svetu, najveće su nade srpskog olimpijskog tima.
Vaterpolisti su navikli Srbiju na olimpijske medalje (Sidnej 2000 – bronza, Atina 2004 – srebro i Peking 2008 – bronza), pa od njih publika u Srbiji očekuje najviše uspeha.
Odbojku ćemo pratiti i u ženskoj i u muškoj konkurenciji. Odbojkaši su se na olimpijsko postolje popeli dva puta: u Atlanti 1996. osvojivši bronzanu medalju i u Sidneju 2000. gde su osvojili zlato.
Od takmičenja u ekipnim sportovima, na Olimpijske igre u Londonu plasirala se i muška rukometna reprezentacija Srbije, aktuelni vicešampion Evrope.
Najbolji srpski plivač Milorad Čavić u Londonu se oprašta od takmičenja i nada medalji kao kruni svoje karijere. Osim za njega, navijaćemo i za Nađu Higl, evropsku rekorderku u disciplini 200m prsno, i Velimira Stjepanovića koji od zlata na OI za mlade nastavlja sa sjajnim rezultatima.
Sa 12 medalja, najtrofejniji individualni olimpijski sport u Srbiji je rvanje, a sjajnu tradiciju će ovaj put pokušati da nastavi Aleksandar Maksimović, osvajač dve zlatne i dve bronzane medalje na evropskim prvenstvima.
Kao treći bacač kugle u Evropi u tekućoj godini, u London odlazi Asmir Kolašinac, dok će se u trci na 400 metara s preponama takmičiti Emir Bekrić, drugi na ovogodišnjoj Univerzijadi. Drugi put na Olimpijadi učestvuje Ivana Španović, druga u skoku u dalj na EP za mlađe seniore 2010.
Na Olimpijske igre uLondon odlaze i kajakaši sa najvećim uspesima u prethodnim godinama, među kojima je i Marko Novaković sa osvojenim zlatom na EP u Zagrebu.
Što se tiče strelaca, 8 takmičara našlo je mesto u srpskom olimpijskom timu, a najviše se očekuje od najtrofejnijih: Jasne Šekarić, Andree Arsović, Andrije Zlatića, Zorane Arunović.
Srbija će po prvi put imati predstavnike u tekvondou. Velike nade srpskog tekvonda su Milica Mandić sa osvojenim srebrom na EP 2012, zatim Dragana Gavrilović i Damir Fejzić koji su na kvalifikacijama za OI zauzeli prvo mesto.
London će nakon 1908. i 1948. godine, po treći put biti domaćin Igara, što je izuzetna čast za Veliku Britaniju jer je jedina kojoj je tri puta u istoriji poverena ta uloga.
Olimpijski park nalazi se u istočnom Londonu, gde su i Olimpijsko selo i glavni pres centar. Ovaj kompleks prostire se na 2 kvadratna kilometara nekadašnje industrijske zone i najveći je projekat u Britaniji, u kome je između ostalog posađeno 4.000 sadnica različitih vrsta drveća, 74.000 biljaka i 350.000 močvarnih biljaka.
Olimpijske igre u Londonu će tokom 17 dana ugostiti 10.500 sportista iz 205 zemalja koji će se takmičiti u 26 sportova i 39 disciplina. Mi ćemo biti uz naše sportiste, navijati, bodriti ih i nadati se da ćemo ih u Britaniji gledati na pobedničkim postoljima.
Olimpijske igre u Sidneju 2000. godine donele su zvanično najlepši poen u istoriji odbojke – majstoriju našeg Vladimira Vanje Grbića u finalnoj utakmici kada je naš tim osvojio zlato.
Srbija ima ukupno 98 olimpijskih medalja (28 zlatnih, 35 srebrnih i 35 bronzanih). Najtrofejniji pojedinačni olimpijski sport je rvanje sa 16 medalja (4z, 6s, 6b), dok su najviše odličja u ekipnim sportovima osvojili vaterpolisti – 11 (3z, 5s, 3b). Najtrofejnija među pojedincima je Jasna Šekarić koja je osvojila 5 olimpijskih medalja u streljaštvu (1z, 3s, 1b).
Olimpijske igre održavaju se svake četiri godine ali samo je 5 žena u istoriji na njima učestvovalo 7 puta. Naša Jasna Šekarić im se ove godine pridružuje i postaje šesta kojoj je to pošlo za rukom.