Ceremonija primopredaje, koju je organizovao Unicef, prisustvovao je japanski ambasador Đuići Takahara.
“Kao ambasador Japana u Srbiji ponosan sam što je jedna japanska kompanija na ovaj način pružila pomoć deci na njihovom trnovitom putu”, rekao je Takahara.
U Adaševcima se trenutno nalazi manje od 40 migranata, mahom žena i deca.
Halima Najf, majka četiri dečaka, izjavila je za Tanjug da joj je ovakva vrsta pomoći neophodna jer nema više imovine sa kojom je krenula iz Sirije, a ostala je i bez novca za dalje putovanje.
Šef beogradske kancelarije UNICEF-a Mišel Sen-Lo zahvalio je vladi Japana koja je početkom godine odobrila bespovratnu pomoć od 4.570.000 američkih dolara kao odgovor na izbegličku krizu u Srbiji.
Sredstva u iznosu od 750.000 američkih dolara upućena su Unicefu za pružanje podrške deci i ženama izbeglicama: obezbeđivanje adekvatnih prostorija prikladnih za decu i majke sa bebama i odeće za bebe i decu.
Japanska kompanija Uniklo (Uniqlo), globalni partner Unicefa, donirala je kancelariji u Srbiji garderobu. Nju je Unicef, preko svojih partnera, podelio izbeglicama i migrantima koji su prolazili kroz Srbiju.
Kako je potvrdio i japanski ambasador, Uniklo je vodeća japanska kompanija u oblasti proizvodnje odeće, a “poznato je i da srpski teniser Novak Đoković pobeđuje u njihovoj odeći”.
Stoga je Uniklo odlučio da podrži decu izbeglice i preko Unicefa dostavi 6.500 komada odeće za bebe, dečake i devojčice.
Vladimir Cucić, komesar za izbeglice Republike Srbije je izjavio da su izbeglice koje se trenutno nalaze u prihvatnom centru u Adaševcima propustile poslednji voz koji je prošao pre četiri dana i da je to u velikoj meri odredilo njihovu sudbinu.
“Zahvalan sam vladi Japana na pravovremenom reagovanju. Ovaj centar trenutno ima nešto manje od 40 migranata, ali je u vreme najveće krize kroz ovaj kamp prolazilo i po 12.000 ljudi dnevno kojima je i tada Japan pružio pomoć”, rekao je on.
Primopredaji japanske pomoći prisustvovao je i šef Predstavništva Visokog komesarijata UNHCR u Srbiji Hans Fridrih Šoder, koji je izjavio da je broj migranata u Srbiji smanjen, ali da se drastično produžio njihov boravak ovde.
“Primećeno je i povećanje zahteva za azil u Srbiji. Trenutno broj azilanata koji borave u Srbiji nije veliki, ali njihov pravni status još uvek nije rešen i to je segment u kojem moramo pomoći Vladi Republike Srbije”, rekao je on.
Japanski ambasador, predstavnici UNHCR i UNHCR, kao i Cucić, obišli su potom i kamp za privremeni smeštaj migranata Principovac, severno od Šida, kako bi uručili pomoć za više od 70 dece migranata.
Izvor: Tanjug