Zašto kilogram ovog sira košta čitavo bogatstvo?
Zbog magarećeg mleka.
Da, da, ne šalimo se. Magereće mleko vredi više od zlata. Sir od magerećeg mleka, nazvan Pule, pravi se od mleka koje daje oko 100 magarica iz Zasavice, specijalnog prirodnog rezervata koji se nalazi severno od Beograda, u Srbiji.
U zapadno-centralnoj Srbiji, na području južne Vojvodine i severne Mačve, istočno od Drine i južno od Save, nalazi se Zasavica, veličanstveni rezervat prirode koji se prostire na 1825 hektara očuvane i plodne zemlje. Zahvaljujući bogatom zemljištu, ali i pitomoj i mirnoj rečici Zasavici koja je celim tokom prekrivena bujnim biljnim pokrivačem, ovo mesto danas je dom neobičnih i veoma zaštićenih vrsta.
Postoji par stvari koje čine Pule jedinstvenim. Ali i izuzetno retkim.
Prva je što je potrebno oko 25 litara magarećeg mleka da bi se proizveo 1 kilogram ovog belog sira. Čisto poređenja radi – potrebno je 10 litara kravljeg mleka da bi se napravila kila sira. Treba takođe imati na umu da su u pitanju magarci. A svi znamo koliko su to tvrdoglave životinje.
Pored svega toga, magarica može da dá samo 2 decilitra mleka, a i muzilice koje odgovaraju veličini njihovih vimena nisu još izmišljene tako da se muža (3 puta dnevno) mora obavljati ručno. Nikakav drugi specijalni ili tajni sastojak se ne koristi pri pravljenju ovog sira, sem naravno magarećeg mleka.
Drugo, Pule sadrži samo jedan odsto mlečne masti.
Štaviše, magereće mleko sadrži i druge dragocene sastojke koji se gube ukoliko se ovo mleko prokuva. Jedan od njih je i vitamin C čija je koncentracija 60 puta veća u magarećem nego u kravljem mleku.
I kao da to sve nije dovoljno, magareće mleko sadrži i antialergene.
Sve ove stvari čine proizvodnju ovog sira veoma skupom i zbog toga ga niko drugi ni ne pravi.
Još jedna interesantna činjenica vezana za ovaj sir tiče se određivanja njegove cene. Ne postoji brdo kriterijuma po kojima se cena magarećeg sira određuje. Ona se određuje isključivo na osnovu kretanja cene mleka. Litar mleka košta oko 40 evra.
Upravnik rezervata Zasavica je još 2012. izjavio za Rojters da bi kilogram ovog sira mogli da prodaju za 3,4 pa čak i 5 hiljada evra, kad bi ga prodavali na slobodnom tržištu.
Ipak, menadžment rezervata odlučio je da prodaje ovaj sir po razumnijoj ceni od 1000 evra po kilogramu. Zbog čega, pitate se?
Odgovor je kako bi pomogli lokalnim farmerima da imaju prihode od rezervata, i kako bi promovisali očuvanje ugroženih i zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta kao i njihovih staništa.
Čak i sa ovom nižom cenom, magareći sir iz Srbije je i dalje najskuplji sir na svetu, što je dokazano World Record Academy sertifikatom.
Loša vest za sve ljubitelje sira sa dubokim džepom – Pule se ne nalazi u slobodnoj prodaji.
Ne morate da prodajete zlatne čestice koje ste upravo “iskopali” iz vaše kriške Stilton sira jer Pule nećete naći ni u bolje snabdevenim supermarketima.
Ovaj srpski sir se nedavno našao i na jelovniku jednog restorana u Las Vegasu. Tako da, ako već trošite novac u Las Vegasu, možete da izdvojite 3.720 evra za parče ovog specijalnog sira.
Novak Đoković je 2013. kupio godišnju zalihu kako bi imao nešto sasvim posebno na meniju svojih restorana, a vi vašu možete da naručiti preko sajta specijalnog rezervata Zasavica.
Ipak, najbolje bi bilo da, ukoliko se nađete u blizini Beograda, odete do Zasavice i probate srpski sir vredniji od zlata u pravom, prirodnom ambijentu.
Naslovna fotografija: Marko Đurica, Rojters