Sačuvani spomenici Srbije vode poreklo iz davne prošlosti, pa svaki kutak zemlje prožimaju kulturno, istorijski i duhovno vredne tvorevine. Dragan Bosnić je sa posebnom pažnjom pristupio fotografisanju kulturnih atrakcija. Na njegovim fortografijama se nalaze drevne naslage paganskih i srednjovekovnih svetova, čije zidine, iz ptičije perspektive izgledaju nestvarno, zatim prastari manastiri od kojih se mnogi nalaze pod zaštitom organizacije UNESCO ali i kulturne vrednosti savremenog doba.

[doptg id=”53″]

Dragan Bosnić (1950) je beogradski fotograf, novinar, karikaturista i dizajner. Učestvovao je na mnogobrojnim domaćim i međunarodnim izložbama i dobitnik je mnogobrojnih nagrada. Ljubav prema putovanjima i fotografiji učinila je Bosnića jednim od najboljnih srpskih fotografa, koji je objektivom svoje kamere zabeležio najlepše krajeve Srbije, običaje srpskog naroda, spomenike kulture i još mnogo toga.

Svoja dela iz decenije “hodočašća” sabrao je u ilustrovanoj monografiji “Čudesna Srbija” objavljenoj u izdanju “Mladinske knjige” iz Beograda.

Na 528 stranica velikog formata odabrani su najzanimljiviji prizori više od sto lokaliteta Srbije, malo poznatih njenim urbanim stanovnicima. Uz svaku odrednicu upisani su komentari i utisci obogaćeni lokalnim predanjima i tumačenjima nastanka i prošlosti ovih predela.

“Prvo vas privuku stari manastiri i utvrđenja, slikovita ili pusta sela… S vremenom otkrijete da tragovi ljudskih ruku na ovim prostorima ne traju dugo”, zapisao je Dragan Bosnić u uvodnom slovu “Putevi pored znakova”. “Zato sam pratio postojanije znake: mirne i nemirne reke, šume koje povijaju vetrovi, planine koje urušavaju bujične vode i ljudske priče koje se menjaju od sela do sela, a ostaju uvek iste.”

Više od hiljadu fotografija demistifikuje Srbiju zumirajući čuda njene prirode, ostatke drevnih civilizacija, tradicija i običaja.

Dragan Bosnić je objavljivao reportaže u prestižnim časopisima. Ilustrovana izdanja čiji je autor prevođena su na više svetskih jezika, a neka od njih se čuvaju u fundusu Kongresne biblioteke u Vašingtonu.

 

 

Leave a Reply