Ne nazivaju džabe beli tartuf kuhinjskim dijamantom. Njegova cena doseže od 2.000 do 8.000 evra za jedan kilogram. A da li znate koju zemlju nazivaju Zemljom Tartufa? Da, da, Srbiju! Srbija je pravi pravcati Rajski Vrt kad su u pitanju beli tartufi.

Kuvari sa svih krajeva sveta bi se polomili trčeći do Srbije kad bi znali koliko se ovih belih dijamanata krije ispod srpskog tla.

Srbija, zemlja kralja svih pečuraka

Iako malo ko ovo zna – Srbija bukvalno leži na tartufima! Razne vrste tartufa pronalažene su na više od 250 lokacija u Srbiji.

White Truffle Serbia

Na teritoriji Srbije pronađeno je čak 40 vrsta pečuraka, a od tog broja neverovatnih 13 vrsta tartufa. To znači da je u ovoj malog evropskoj državi pronađena skoro polovina svih poznatih evropskih vrsta pravih tartufa.

Nažalost, uprkos tome što Srbija ima neverovatni potencijal, tartufi su bogatstvo koje nam izmiče. Tartufarstvo u Srbiji i dalje je u početnoj fazi. Srbija je takođe jedina zemlja koja ima izobilje tartufa, ali nema adekvatno tržište za njih.

Godine 2012. Akvalanja, seoce iz centralne Italije, najavilo je da poklonja američkom predsedniku Baraku Obami beli tartuf težak 1.012 kilogram i vredan 300.000 dolara u čast njegove pobede na tadašnjim izborima. E to je stvarno titanski tartuf!

White Truffle Serbia
Foto: www.zurnal24.ci

I iako bi se skoro svako složio da je 3.000 (a obično i više) evra previše para za 1 kilogram pečuraka, ljudi se i dalje otimaju oko ove kraljevske gljive. Ono što nas sve sigurno zanima je zašto ova pečurka košta toliko?

Beli tartuf, gastronomski dragulj

Nazivaju ga još i “hranom bogova’’ i ‘‘jelom aristokrata’’. I to ne uzalud. Ovaj dragulj mogu da priušte sebi samo jako (jako) bogati.

White Truffle Serbia
Foto: www.pri.org

Beli tartuf je najcenjenija i najskuplja pečurka na svetu, prvenstveno zbog toga što se ne može veštački uzgajati. On raste u divljini, po naredbi Majke Prirode.

Pod brojem dva, tartufi, a naročito beli tartufi, imaju jedinstvenu aromu koju dobijaju mešavinom kiše i netaknute zemlje. Takođe imaju i specifičan miris. Zbog tog mirisa i ukusa, suptilnog i složenog, daju svakom jelu ono nešto posebno od čega svim gurmanima kreće voda na usta.

I treće, pored svojih gastronomskih vrednosti beli tartuf je toliko cenjen i zbog svojih medicinskih svojstava. Naime, on regeneriše sive moždane ćelije i jača organizam.

Sve što vam treba je dobar njuh… i Srbija!

Neuhvatljivi beli tartuf je VEOMA REDAK. A u Srbiji ga ima VEOMA MNOGO. Raste u ravničarskim predelima, obično ispod bora i topole. Skriva se u zemlji i to mu odlično ide! Zato će vam biti potrebna pomoć naših krznenih prijatelja.

White Truffle Hunting Serbia
Foto: www.slovenskenovine.si

E sad, na toj fotografiji ste mogli videti i svinju umesto psa. Svinje su bile prvobitni lovci na tartufe. Tako da, ako ikad vidite Srbina odlučnog pogleda kako vodi svinju poput lovačkog psa u šumu, pokušajte da ne budete toliko začuđeni.

Ova vredna i skupocena pečurka pronalažena je u zapadnom Sremu, južnom Banatu, u okolini Pančeva, Valjeva, Bora i na mnogim drugim lokacijama.

Međutim, postoji jedan problem u vezi sa “lovačkim svinjama”, a to je što kad nađu tartuf ne žele baš da ga podele sa čovekom. I one vole da užinu od 3000 evra.

White Truffle Burger
Foto: www.burgerandbarrel.tumblr.com

Postoji ogromna potražnja za ovom poslasticom na svetskom tržištu. U Los Anđelesu, na primer, srednji hamburger sa tartufima košta 5.000 dolara. A kilogram čokolade posute sa mrvicama vanile i tartufa košta, isto u Americi, 6.000 dolara. U ovom slučaju vam se baš i ne isplati da budete slabi na slatko!

Tako da, ako ste se ikad zapitali kakav ukus ima beli dijamant, ili ako želite da zaradite između 2.000 i 8.000 evra za jednu pečurku, toplo vam preporučujemo da kupite psa, ili svinju (uzmite svinju – zabavnije je!), i požurite u Srbiju, Obećanu Zemlju za tartufare!
Naslovna fotografija: www.grubstreet.com

Comments are closed.