[dt_gap height=”10″]

Veslanje u našoj zemlji doživelo je svoj vrhunac početkom maja kada su najbolji takmičari današnjice nastupili u Beogradu na Svetskom kupu u veslanju, dok je za paraolimpijce ovo bila i kvalifikaciona regata za Paraolimpijske igre u Londonu.

Kada sve najbolje atlete u jednom sportu pohode neku zemlju, to je onda sportski spektakl. To je prilika da gledamo olimpijske, svetske i kontinentalne šampione na delu, to je priznanje jednoj zemlji, to je bila šansa da stranci upoznaju novu kulturu – u ovom slučaju našu, jer je u Beogradu, na Adi Ciganliji, od 4. do 6. maja održan prvi Svetski kup u veslanju – najkvalitetnije veslanje i najmasovnije veslačko takmičenje na planeti, “jače“ i od olmpijskih igara i svetskih prvenstava.

Ako tome dodamo da su se u glavnom gradu Srbije našli i takmičari koji su već izborili olimpijske norme, kao i oni koji su tražili mesto u reprezetativnim posadama u kvalifikacijama za OI u Londonu (27. jul – 12. avgust), da je za veslače-invalide ovaj Svetski kup, prvi u sezoni, ujedno i kvalifikaciona regata za Paraolimpijske igre koje će biti održane u prestonici Velike Britanije, onda je jasno da je veslanje u Beogradu početkom maja nakratko za ovaj sportbilo centar sveta.

– Organizaciju ovog takmičenja dobili smo 2010, što je za nas predstavljalo izuzetnu čast za srpsko veslanje i potvrdu kvaliteta rada Veslačkog saveza Srbije i naših takmičara od 2000. godine. Najveći izazov bio je kompletiranje infrastrukture za takmičenje ovako visokog nivoa, a zahvaljujući činjenici da je sve urađeno pod pokroviteljstvom Grada Beograda, uz ogromnu pomoć Ministarstva omladine i sporta, uspeli smo da odolimo tom izazovu – kaže za Serbia.com generalni sekretar Veslačkog saveza Srbije Nebojša Jevremović.

Ono što je još značajnije, jeste činjenica da je naš glavni grad, kompletiranjem infrastrukture za Svetski kup, udario odlične temelje za sva buduća veslačka takmičenja u Srbiji.

– Uz redovno obnavljanje infrastrukture mi ćemo uvek biti u mogućnosti da se kandidujemo za organizaciju svih velikih takmičenja, što je značajno za ugled zemlje u svetu, za razvoj veslačkog sporta, za ekonomiju i turizam glavnog grada… Već smo konkurisali da budemo domaćini Evropskog prvenstva 2014. godine i ubeđen sam da nas organizacija Svetskog kupa vodi korak bliže ostvarenju tog cilja – zaključio je Jevremović.

Sa takmičarske tačke gledišta, za nas je ovo bila izuzetno značajna regata, jer je to bio jedan od poslednjih velikih testova za predstojeće Olimpijske igre.

– Kao i svim ostalim reprezentacijama, i za srpsko veslanje ovo je bio glavni test za okršaje koji slede. Imamo dve olimpijske norme i sada je na nama da učinimo sve da se veslači koji će nas predstavljati u Londonu što bolje pripreme – istakao je za Serbia.com slektor srpskih veslača Nebojša Ilić.

Zašto je Svetski kup jači od OI i SP?

Veslanje ima jednostavna pravila – na OI ili SP jednu zemlju u jednoj disciplini može da predstavlja samo jedna posada, dok se upravo na svetskim kupovima sve najbolje posade jedne zemlje bore za to jedno mesto na olimpijskim igrama ili svetskim prvenstvima.

Svetske veslačke velesile, poput Nemačke, Austalije, Novog Zelanda ili Velike Britanije, često imaju po dve, nekada i tri posade u dvojcu ili četvercu koje su bolje od svih ostalih na svetu, ali mesta na OI i SP može da bude samo za jednu – baš na svetskim kupovima treneri odlučuju ko ulazi u reprezentaciju i zato baš tu veslaju svi najbolji veslači sveta.

 

Foto glerija: www.serbian-rowing.org.rs

Leave a Reply