Za Uskrs se u domaćinstvima širom Srbije tradicionalno farbaju jaja. U starom i veselom običaju učestvuju svi.
Glava porodice odlazi u kupovinu jaja i namirnica za uskršnju trpezu, domaćica ih kuva i priprema raznovrsne srpske tradicionalne specijalitete, a deca sa radošću prihvataju posao oslikavanja i ukrašavanja ovih čuvenih simbola najsrećnijeg hrišćanskog praznika.
Fotografija Dragoljub Zamurovic
Međutim, jedno malo vojvođansko selo je ovaj stari običaj podiglo na potpuno novi nivo. Meštani Mokrina, naime, ove godine organizuju 26. po redu Svetsko prvenstvo u tucanju uskršnjim jajima. I verujte nam, nije reč o običnoj borbi za najtvrđe uskršnje jaje. Tucanijada u Mokrinu je mnogo više od toga. Ona predstavlja mešavinu tradicije, kulture, zabave i najlepše proslave Vaskršnjih svečanosti.
Mokrin za ovu priliku poseti više hiljada radoznalih ljudi iz Srbije, regiona i sveta. Zabeleženi su takmičari iz Švedske, Kine, Južnoafričke republike, Kanade, Rusije…
Iako ovo takmičenje nije zvanično Svetsko prvenstvo u tucanju uskršnjim jajima, pravila su stroga i jasna.
Iako su zabeležena i nadmetanja u kategoriji guščijih jaja, prvo i osnovno pravilo Tucanijade jeste da jaja moraju biti kokošija. Baš zbog toga što je selo u Banatu poznato i po velikom broju gusaka, za ovu manifestaciju se svako jaje koje učestvuje u takmičenju pažljivo pregleda.
Tek kada se utvrdi da ono ispunjava neophodne kriterijume, učesnik dobija pravo da se nadmeće za najtvrđe uskršnje jaje u Mokrinu.
“Ozbiljni” i posvećeni takmičari počinju sa pripremama i po nekoliko meseci ranije. Naime, oni sa odabirom jaja kreću odmah posle Božića, a tvrde da ona najjača dolaze u februaru i martu. Ponekad se ova teška selekcija svodi i na izbor između 15.000 jaja. Od njih se izdvaja desetak, a nakon toga obično glava porodice izabere ono “takmičarsko”.
Iako ne postoje utvrđena pravila, iskusni kandidati smatraju da su obla bolja nego takozvana špicasta jaja. Takođe, jedan od najvažnijih koraka u odabiru “pravog” jajeta jeste i njegova provera “kuckanjem o zub”. Ovu veštinu iskusni Mokrinčani čuvaju i prenose na potomke.
Zar ste pomislili da su meštani Mokrina propustili da ustanove pravilan i nepravilan način na koji se tucaju jaja? Naravno da nisu! Naime, kvarno je kada se protivničko jaje udara ukoso i pomalo, a kandidati koji se kucaju pravilno ne moraju ni da se gledaju.
Takođe, u Mokrinu važi još jedno pravilo a ono glasi: “I jaja imaju dušu”. To znači da se samom činu tucanja mora posvetiti pažnja, ljubav i osećaj. To su možda i najbolji saveti za uspeh.
Nakon što prođe nekoliko faza odabira, provera a onda i nekoliko protivnika, jaje ulazi u finale. Pobednik svake godine može biti samo jedan, ali pre nego što se on i zvanično proglasi, pristupa se još jednom tradicionalnom običaju. Naime, pobedničko jaje se seče sabljom na dva dela. Jednu polovinu mora da pojede žiri, dok druga polovina pripada takmičaru.
Tek nakon ove finalne degustacije proglašava se svetski prvak kome se uručuje novčana nagrada.
Na kraju, još jedan pokazatelj posvećenosti Mokrinčana celom ovom događaju jeste i rang lista takmičara koju su ustanovili. Zbog toga, cilj nije samo pobeda nego i što bolji plasman na pomenutoj listi.
Bilo da ste ljubitelj ili neko ko posebno ne uživa u ovakvoj vrsti nadmetanja, jedno je sigurno – poseta Mokrinu je jedinstvena i neponovljiva prilika da se odlično zabavite. Svečanosti povodom Vaskrsa u vojvođanskom selu obuhvataju čitav niz priredbi, sadržaja i događaja.
Zbog toga, naša preporuka je da obavezno posetite Mokrin.
Ko zna, možda je baš vaše jaje ono najjače!